Trafik Kazası Burun Kırılması Tazminat

Trafik Kazası Burun Kırılması Tazminat

Trafik Kazası Burun Kırılması Tazminat Nasıl Talep Edilir? Bedeni hasarlı trafik kazasında burun kırılmasından dolayı tazminat hakkı, kazazedelerin hakkında bilgi sahibi olmak istedikleri konular arasında yer almaktadır.

Trafik Kazası Burun Kırılması Tazminat

Günümüzde özellikle yoğun nüfuslu şehirlerin en büyük sorunlarından biri olarak görülen trafik kazalarında kazazedelerin de birtakım haklarından haberdar olmadıkları için mağduriyet yaşamalarına neden olmaktadır. Trafik kazası tazminat konusu karşılaşılan maddi ve manevi zararlarda sigorta şirketinden talep edilen alacaklar arasında yer almaktadır.

Trafik kazalarından sonra kazazedelerde ve araçlarında meydana gelen küçük ya da büyük mağduriyetleri giderebilmenin en etkili ve güvenli yollarından biri olarak manevi tazminat davaları görülmektedir.

Trafik kazası tazminatı, maddi talep için sigorta şirketlerine başvuru yapılırken manevi tazminat konusunda ise sürücüye açılan davalarla kazanılan bir haktır.

Ülkemizde pek çok kazazede trafik kazası geçirdikten sonra hangi haklara sahip olduğu konusunda ne yazık ki bilgi sahibi değildir. Bu durum da birtakım hak kayıplarının yaşanmasını kaçınılmaz kılmaktadır.

Trafik Kazasında Tazminat Hakkı Nedir?

Trafik kazasında kazazedenin tazminat hakkı, kaza sonucunda mağduriyet yaşayanların, kusurlu olan kişi ve bu kişinin sigorta şirketinden maddi ve manevi zararların giderilmesini talep ettiği bir haktır.

Bir başka deyişle trafik kazası tazminatı, meydana gelen trafik kazasında mağdur olan sürücü veya yolcunun, kazaya sebebiyet veren sürücüye ve sigorta şirketinlerinde maddi ya da manevi tazminat olarak tanımlanmaktadır.

Yaşanan trafik kazası sonucunda burun, kol ve ya benzeri bir organın kırılması halinde kazazedeler yaşadıkları bu zararların kusurlu olan sürücü ve onun sigorta şirketi tarafından giderilmesini talep edebilmektedir.

Trafik kazasında maddi ya manevi tazminat davası açabilmek için kazada mağduriyet yaşayan sürücü ve yolcular, kazanın gerçekleşmiş olduğu tarihten itibaren en geç 1 yıl içinde trafik kazası tazminat davasını açabilme hakkına sahiptir.

Trafik Kazasında Tazminat Türleri Nelerdir?

Trafik kazalarından tazminat çeşitleri mağdurun karşı karşıya kaldığı duruma göre değişmektedir. Trafik kazasının meydana gelmesinde hiçbir kusuru bulunmayan mağdur sürücü, karşı karşıya kalmış olduğu zararın türüne göre maddi zararlar, bedeni zararlar veya sürücünün vefat etmesi durumunda yakınlarının açabildiği tazminat davalarında, kanunlar tarafından belirtilen evrakların toplanıp sigorta şirketine başvurulmasıyla birlikte bu zararların giderilmesi talebiyle ilk adım atılmış olmaktadır.

Sigorta şirketine yapılacak olan başvurularda, maddi veya manevi zararların karşılanması için gerekli olan tüm evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Söz konusu belgelerde herhangi bir eksiklik olmaması durumunda sigorta şirketi, en geç 8 iş günü içinde zararın giderilmesi için belirlenen tazminat ödemesini mağdura ya da vefatı halinde ailesine yapmaktadır.

Trafik Kazasında Tazminat Tutarları Nasıl Belirlenir?

Trafik kazalarında tazminat tutarı hesaplama, uzmanlık gerektiren konulardan biridir. Çünkü meydana gelen trafik kazasından sonra mağdurun zararlarının giderilmesi için ödenen tazminat tutarının belirlenmesinde birçok durum aynı anda hesaplamaya alınmaktadır.

Hakkaniyetli bir şekilde tazminat tutarı belirlenmesinde değerlendirmeye alınan ve hesaplamaya dahil edilen faktörler, trafik kazası tazminat avukatları tarafından da mutlaka yakından takip edilmesi gereken konulardır.

Bu haber toplam 1049 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara