Trafik Kazası Geçirdim, Ne Kadar Tazminat Alırım?

Trafik Kazası Geçirdim, Ne Kadar Tazminat Alırım?

Trafik Kazası Geçirdim, Ne Kadar Tazminat Alırım? Trafik kazası sonucu alınacak tazminat bedeli; kazanın şekline, tarafların kazadaki kusur, zararın oranı, zarar görenin yaşı ve gelir durumlarına ve kazanın sonuçları gibi durumlara göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Alınacak tazminat türleri ise maddi tazminat ve manevi tazminat olarak belirlenmektedir.

Trafik Kazası Geçirdim, Ne Kadar Tazminat Alırım?

Trafik kazası tazminatı kaza yerinde yapılan bilirkişi incelemeleri sonucunda belirlenmektedir. Sakatlık ve ölüm durumlarında en yüksek tazminat bedelleri ortaya çıkmaktadır. Ortalama tazminat bedeli sakatlık durumu özelinde 500.000 TL’ye varan tutarları içerebilmektedir.

Trafik kazası sonrasında tazminatın temin edilebilmesi için gerekli resmi evrakların tamamlanması ve hastane sonucu raporların alınması gerekmektedir. Resmi evrakların tamamlanmaması halinde tazminat bedeli hesaplanmayacak ve ödemesi yapılamayacaktır.

Trafik Kazaları Sonucu Tazminat Durumuna İlişkin Evraklar

Trafik kazasında oluşan hasarlar ile ilgili tazminat almak için gerekli belgeler, kaza sonucunda oluşan mağduriyet durumuna göre belirlenmektedir. Maddi hasarların meydana geldiği durumlarda gerekli belgeler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Sigorta poliçesinin bir örneği
 • Kaza durumuna ilişkin tespit tutanağı
 • Hasar kaydına ilişkin kaza günü fotoğrafları
 • Varsa tanıkların ifadeleri
 • Kaza mesulü şoförlerin ehliyet ve ruhsat fotokopileri

Bu evraklar, maddi bir hasarın oluşması sonucu alınacak ödenek için gerekli görülmektedir. Fakat bedensel bir hasar oluşması halinde, yaralanma durumu yahut vefat durumu söz konusu olduğunda şu evrakların da temini gerekli olmaktadır:

 • Hastane tedavi süreçlerine ilişkin rapor
 • Maluliyet durumu oluştuysa ilgili heyet raporu
 • Reçeteler
 • Vefat durumu oluştuysa ölüm belgesi
 • Vefat durumunda nüfus kayıt örneği

Trafik kazası tazminatı hakkından yararlanmak isteyenler için ilgili evrakların kaza sonrasında bildirilmeli ve akabinde ilgili sigorta şirketi tarafından onayının beklenmesi gerekmektedir.

Trafik Kazası Tazminat Hakkı Neye Göre Belirlenir?

Trafik kazası sonrasında tazminat tutarının belirlenme kriterleri, kaza anından mağdurun kişisel özelliklerine kadar pek çok değişkeni içermektedir. Bu kriterler şöyle sıralanmaktadır:

 • Kaza mağdurunun yaş durumu
 • Kaza taraflarının kusur durumları
 • Maluliyete ilişkin raporlandırma
 • Gelir durumu beyanı

Bu kriterler dâhilinde tazminatın tutarı belirlenmektedir. Ülkemiz kanunları dahilinde yaralanma durumunda alınabilecek tazminat hakkı en fazla 260.000 TL; vefat durumunda vefat eden kişinin yakınlarının alabileceği en fazla tutar 360.000 TL miktarında olmaktadır.

Trafik Kazasında Araç Sahibinin Yükümlülükleri Nelerdir?

Trafik kazaları içerisinde araç sahiplerinin yükümlülükleri önemli ölçüde sürücünün ve yayanın güvenliğine yöneliktir. Buna ek olarak kaza durumlarında herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için trafik sigortalarının takibi de oldukça önemlidir.

Trafik kazası tazminatı alabilmek için araç sahibi yükümlülükleri içerisinde bulunan sigortanın doğru bir şekilde bilgilendirilmesinin yapılmadığı durumlar olmaktadır. Bu durumlarda sigorta şirketi tazminatı reddetme hakkına sahiptir.

Araçların hasar kaydına ilişkin ya da kazanın gerçekleşme anına ilişkin yalan beyanda bulunulması araç sahibinin yükümlülüklerini yerine getirmemesi sebebiyle hukuki bir sürecin başlatılmasına neden olmaktadır.

Bu haber toplam 238 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara