Trafik Kazası Hukuk Bürosu -Avukat ve Danışma

Trafik Kazası Hukuk Bürosu -Avukat ve Danışma

Trafik Kazası Hukuk Bürosu -Avukat ve Danışma Konuları Nelerdir? Hukuk sistemimizde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 3. maddesinde trafik kazası; "Karayolları üzerinde bir veya birden fazla aracın karıştığı, ölüm, yaralanma ve zararla sonuçlanmış olaydır." şeklinde tanımlanmıştır. Trafik kazaları dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl binlerce insanın hayatını kaybetmesine, maddi zararlara uğramasına neden olmaktadır.

Trafik kazasından maddi veya manevi zarara uğrayan kazazedeler, uğradığı zararın tazmini için hukuk sistemimizde düzenlenmiş çok ciddi haklardan yararlanabilme hakkına sahiptir. Ancak ne yazık ki pek çok vatandaşımız bu tür haklara sahip olduğunun farkında değildir.

Meydana gelen trafik kazalarının ölümlü olması durumunda zarara uğrayanların talep edebilecekleri tazminatların hangileri olduğu Türk Borçlar Kanunu'nun 53. maddesinde açıkça belirlenmiştir: "Ölüm halinde ölenin mirasçıları; cenaze giderlerini, ölüm hemen gerçekleşmemişse tedavi giderlerini ve ölenin desteğinden yoksun kaldıkları miktarı tazminat olarak talep edebilirler."

Trafik Kazası Sigorta Avukat
Trafik Kazası Hukuk Bürosu -Avukat ve Danışma

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Trafik Kazası Hukuk Bürosu Danışma

İlgili kanunda meydana gelen trafik kazasının ölümlü olması durumunda tazmin edilebilecek zararlar 3 başlık altında toplanmıştır. Bunlar;

  • Cenaze giderleri
  • Ölüm hemen gerçekleşmemişse tedavi ve bakım giderleri
  • Destekten yoksun kalma tazminatıdır.

Cenaze giderleri tazmini, ölenin mirasçıları tarafından ölümden kaynaklanan ceza masraflarının kazaya sebep olan kişi ya da şirketlerden talep edebilmesini içermektedir. Bununla birlikte trafik kazası sonucu ölüm hemen gerçekleşmemiş ve kazaya uğrayan kişi hastanede bir dönem tedavi görmüş ve daha sonra hayatını kaybetmişse tedavi giderleri ve hastane masrafları kişi ve kurumlardan talep edilebilmektedir.

Destekten yoksun kalma tazminatı ise; trafik kazasında vefat eden şahsın mirasçıları kazaya uğrayan kişiden gördükleri destek oranında kazaya sebebiyet veren kişi ya da kurumlardan talep ettikleri tazminat türüdür.

Trafik Kazası Hukuk Bürosu -Avukat ve Danışma Konuları

2006 yılında beri Tarfik kazaları ceza hukuku ve tazminat konularında edindiğimiz tecrübe ile meydana gelen trafik kazasında kusuru bulunan kişi ve şirketler aleyhinde maddi ve manevi tazminat davası avukat detseği ve danışmanlığı ile süreci kolayca yönetebilirsiniz.

Tazminat departmanında branşlaşmış avukatlar ile hizmet sunan hukuk büromuz Trafik hukuku, sigorta hukuku ve kasko hukuku alanında, mevzuat ve kanunlar hakkında detaylı bilgilere sahip olmalarını yanı sıra Yargıtay içtihatları ve diğer güncel kararlarla da yakından ilgilenmektedir.

Bu sayede kazazedelerin maddi ve manevi zararın tazmininde herhangi bir hak kayıplarının yaşanmasının önüne geçilmektedir. Detaylı bilgileri hukuk büromuzla iletişime geçerek alabilirsiniz.

İlkay Hukuk Bürosu 2006 yılından beri mesleki sigorta güvencesiyle müvekkillerine sunmuş olduğu hizmet kapsamında uğradığı zararlarlar güvence altına alınmıştır.

Trafik Kazası Sigorta Avukat ve Danışma

Trafik kazası sonucunda maddi ve manevi zararların oluşması durumunda mağdurların açtığı tazminat davalarında kişilerin haklarını korumak için sigorta avukatları her türlü desteği sağlar. 

Trafik kazaları sonucunda kalıcı sakatlanma durumunda olan kişiler, sigorta avukatlarının da desteğini alarak tazminat davası açabilir. Trafik kazası sonucunda ölüm veya yaralanma durumu olmadığı zamanda da tazminat davası açılabilir. Çünkü trafik kazasında araçlar da büyük hasar ve zarar görmüş olacağından ötürü aracın maruz kaldığı hasarlar onarılarak tamir edilmelidir.

Araçların bakım ve onarımının yapılmasından sonra belli masraflar ortaya çıkar. Bu masrafların ödenmesi için karşı tarafın trafik sigortasının olmaması veya trafik sigortası olup aracın hasar bedellerinin teminat limitlerinin aşmış olması gibi durumların gerçekleşmesi gerekir.

Bu durumlar meydana geldiği zaman karşı tarafa aracın hasar bedeli davası açılabilir. Ayrıca trafik kazası sonucunda araçlarda meydana gelen hasarlar yüzünden aracın değerinde düşmeler olur. Bu değer düşüklüğünün maliyetini geri almak için araç değer kaybı davası açılabilir.

Trafik Kazası İle İlgili Davayı Kimler Açar?

Trafik kazası sonucunda kazayı yapan kişi ölmemişse kendisi maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Eğer trafik kazasını yapan kişi kaza anında hayatını kaybetmişse maddi ve manevi zarar gören yakınları, annesi, babası, eşi, çocukları, kardeşleri, nişanlısı, bakmakla yükümlü oldukları kişiler, ölen kişi adına maddi ve manevi tazminat davası açabilme hakkına sahiptir. Eğer maddi ve manevi tazminat davasını kazayı yapan kişi açıp sonra hayatta değilse kişinin açtığı maddi ve manevi tazminat davasını yakınları ve ailesi devam ettirebilir.

Trafik kazasının üstünden 10 yıl geçtikten sonra maddi ve manevi tazminat davasının açılma süresi zaman aşımına uğrar. Bu yüzden kazanın meydana gelmesinden hemen sonra kişilerin maddi ve manevi zararlar için tazminat davası açmaları gerekir.

Maddi Giderlerin Belirlenmesi

Trafik kazalarının sonucunda maddi ve manevi zararlar oldukça fazladır. Aşağıda trafik kazası sonucunda kişilerin uğradığı maddi ve manevi zararlar yer alır:

  • Trafik kazası sonucunda kişi hayatını kaybetmişse; yakınları ölen kişinin mirasından yoksun kaldıkları için destekten yoksun kalma tazminatı ve ölen kişinin arkasından yaşadıkları acı ve üzüntüden dolayı manevi tazminat isteyebilir.
  • Kaza sonrasında yaralanma gerçekleşmişse; kişi çalışamaz durumda olur. Kişinin çalışmadıkları günleri için ve bu süreçte gördüğü tedavi masrafları için maddi tazminat davası açabilir. Bunun dışında manevi tazminat davası da açabilir.
  • Trafik kazası sonucunda sakatlık meydana geldiyse; sakat olan kişi sakatlık durumunun seviyesine göre tazminat davası açabilir. Bunun dışında tedavi gördüğü süreçte tedavi masraflarının ödenmesi için de talepte bulunabilir. Ayrıca kaza sonucu araca verilen zarar için de dava açabilir.

Tazminat hesaplanmasında zarara uğrayan kişiler, maddi ve manevi zarara uğradıklarının kanıtlarını ve delillerini iyi bir şekilde ortaya koyarak açtıkları tazminat davasını kazanabilir.

Bu haber toplam 200 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara