Trafik Kazası Kırık Tazminat

Trafik Kazası Kırık Tazminat

Trafik Kazası Kırık Tazminat Nedir Nasıl Alınır? Trafik kazası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 3. maddesinde tanımlanmıştır.

Buna göre, "Karayolları üzerinde bir veya birden fazla aracın karıştığı, ölüm, yaralanma ve zararla sonuçlanmış olaydır." şeklinde tanımlanan trafik kazasında birtakım maddi ve manevi zararların ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Trafik Kazası Kırık Tazminat

Trafikte yer alan sürücü ve yayalar, her ne kadar dikkatli olurlarsa olsunlar, diğer sürücüler ya da yayalar sebebiyle trafik kazasının yaşanmasına neden olabilmektedir.

Bu kazalar küçük maddi kayıplarla sonuçlanabileceği gibi aynı zamanda hayati zararlar ve büyük maddi kayıplarla da sonuçlanması mümkün olabilmektedir.

Bunlar arasında yer alan trafik kazası kırık tazminat talebi, bedenen zarar gören kazazedenin karşılaştığı zararların tazmini için gündeme getirilmektedir.

Trafik Kazası Tazminatı Nedir?

Ülkemizde meydana gelen trafik kazasında hem mağduriyet yaşayanların hem de kazaya sebebiyet verenlerin trafik kazası tazminatı hakkında çok az bilgiye sahip olduğu ya da hiç bilgi sahibi olmadığı görülmektedir.

Genel tanımı itibarıyla trafik kazası tazminatı, mağduriyet yaşayan sürücü veya yayanın, kazaya neden olan sürücü aleyhinde açtığı maddi ya da manevi tazminat davasıdır.

Hukuk sistemimize göre kazada maddi veya manevi zarara uğrayan mağdur sürücü 1 yıl içinde trafik kazası tazminat davası açabilme hakkına sahiptir.

Meydana gelen trafik kazası sonucu bedenen ya da ruhen zarara uğrayan veya maddi kayıp nedeniyle mağdur olan kazazede, uğradığı zararların türlerine göre;

  • Maddi zararlar,
  • Bedeni zararlar,
  • Sürücü veya yayaların vefat etmesi durumunda yakınlarının karşılaştığı zararlar

Sigorta şirketinin aleyhinde dava açılarak karşılanması talep edilebilmektedir.

Tüm evrakların toplanıp sigorta şirketine başvurulmasının akabinde 8 iş günü içinde kazazedeye ya da vefat etmesi halinde ailesine tazminat ödemesi yapılmaktadır.

Trafik Kazasında Tazminat Tutarı Nasıl Belirlenir?

Kaza sonucu karşılaşılan zararın tazmininde birden fazla durum aynı anda değerlendirilmektedir. Eğer kişi vefat etmişse; yaşı, aylık kazancı, bakmakla yükümlü olduğu aile bireylerini yaşı ve akrabalık dereceleri gibi faktörler devreye sokularak öngörülen ömürleri sonucunda hesaplanan tazminat bedeline hükmedilir.

Kırık veya çıkık gibi yaralanmalı trafik kazalarında ise; mağduriyet yaşayan kazazedenin geçici ya da sürekli iş göremezlik durumu hesaba katılır. Bu hesaplamalar sırasında hak kaybı yaşamamak için hukuk büromuzda görev yapan uzman avukatlarımızdan profesyonel destek alabilirsiniz.

Bu haber toplam 297 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara