Trafik Kazası Sigorta Parası Ne Zaman Yatar?

Trafik Kazası Sigorta Parası Ne Zaman Yatar?

Trafik Kazası Sigorta Parası Ne Zaman Yatar? Trafik kazası sonrasında alınan tazminatın ödeme tarihi, gerekli işlemlerin yapılması ve evrakların tamamlanması ardından belirlenmektedir.

Trafik Kazası Sigorta Parası Ne Zaman Yatar?

Hasar kaydının oluşturulması ve akabinde oluşan kayda ilişkin tutarın belirlenmesi işlemlerinin sonrasında tazminat ödemesi gerçekleşmektedir.

Trafik kazası sigorta parası, sigorta şirketi tarafından talep edilen gerekli belgeler ve kaza durumuna ilişkin talep edilen ek belgelerin akabinde ortalama sekiz ila on iş günü içerisinde belirlenmekte ve ödemesi yapılmaktadır.

Ancak belirlenen kanuni süre 15 gündür. Sigorta şirketi 15 gün içerisinde başvuruya cevap vermez veya ödemeyi eksik yatırması halinde Sigorta tahkim komisyonuna başvuru yapılır.

Sigorta Tahkim komisyonu ise başvuru tarihinden itibaren 4 ay içinde dosyayı sonuçlandırır. Sigorta tahkim komisyonun belirlediği miktarı sigorta şirketi ödeyebilir yada teminat yatırarak İstinaf mahkemesine başvuru yapabilir.

Trafik Kazası Tazminatı İçin Evraklar

Trafik kazalarının sonucunda gerekli evraklar tamamlanmadan kaza sonrası tazminat ödemeleri yapılmamaktadır. Ödemelerin yapılması için kaza sonucu oluşan hasara göre istenen evraklar farklılaşmaktadır. Öncellikle maddi bir hasar oluşması durumunda istenen belgeler şu şekildedir:

 • Kazada oluşturulan tespit tutanağı
 • Poliçe örneği
 • Hasarlı bölgelerin fotoğrafları
 • Tanıkların ifadeleri
 • Sürücülerin ehliyet ve ruhsatların fotokopisi
 • İhtiyaç haline alkol ya da madde alımına ilişkin rapor

Trafik kazası sigorta parası almak isteyen vatandaşların maddi hasardan ziyade sağlık problemleri gelişti ya da bedensel bir hasar durumu oluştuysa yukarıda gerekli görülen evraklara ek olarak şu belgelerin de temin edilmesi gerekmektedir:

 • Hasar görmüş kişinin hastane sürecini teyit edebilmek adına talep edilen tabucu belgesi
 • Tedaviler giderlerine ilişkin belirlemelerin olduğu faturalar
 • Kullanılan ilaçların reçeteleri
 • Maluliyet durumu oluşmuşsa ilgili hekim heyeti tarafında sunulan sakatlık belgesi
 • Kaza anında oluşan bedensel hasara ilişkin rapor

Bu evraklara ek olarak vefat durumunun oluşması halinde; ölüm raporu, nüfus kayıt durumu gibi evraklar da talep edilmektedir. Kazanın meydana gelme durumuna ilişkin mahkeme tarafından farklı belgelerin de talep edilmesi söz konusu olmaktadır.

Trafik Kazası Ödemelerinde ve Başvuru Son Tarihi Ne Zaman?

Trafik kazasının gerçekleşmesi sonucu ödemelerin yapılma tarihi belirli bir zaman dilimini kapsamaktadır. Herhangi bir kazaya ilişkin yapılan başvurular zaman aşımı nedeniyle sonuçsuz kalabilmektedir.

Kaza olayının meydana geldiği an yahut zararın tespit edildiği andan itibaren iki yıl içerisinde tazminat hakkı için başvuru yapılması gerekmektedir. İki yıl sonrasında yapılan haklar kazanılmış olsa bile zaman aşımı sebebiyle ödemeleri sağlanamamaktadır.

Sürecin iki yıl içerisinde başlatılması halinde, yapılan uygulamaların ya da cezai yaptırımların gerçekleşmesi için ortalama on yıl süre bulunmaktadır. İşlemler başlatılmış olsa bile on yıl sonrasında zaman aşımı oluştuğu belirtilmektedir.

Trafik Sigortaları Aracılığıyla Tazminat Alma

Trafik kaza tazminatlarının sigorta şirketleri aracılığıyla temini, gerekli evrakların teslimi ve kabulünün akabinde sağlanmaktadır. Gerekli ödemenin belirli bir kısmını yapmakla yükümlü olan sigorta şirketi için 8 iş günü zamanı bulunmaktadır.

Trafik kazası sigorta parası ödemelerinde bazı vatandaşlar, ilgili sigorta şirketleri ile bazı anlaşmazlıklar yaşamaktadırlar. Paranın ödenmemesi, belirtilen tutarın altında ödeme yapılması gibi durumlara ilişkin Sigorta Tahkim Kurulu çalışmaları bulunmaktadır.

Sigorta şirketi ile yaşadığı anlaşmazlık sonucu Sigorta Tahkim Kurulu’na başvura vatandaşlar, mahkeme süreçlerinin uzamasını istemedikleri için başvuruda bulunmaktadırlar. Bu komisyon aracılığıyla ilgili süreçler on beş iş günü içerisinde neticelendirilebilmektedir.

Bu haber toplam 511 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara