Yaralamalı Trafik Kazası Sigorta Ödemesi Nasıl Nerede Sorgulanır?

Yaralamalı Trafik Kazası Sigorta Ödemesi Nasıl Nerede Sorgulanır?

Yaralamalı Trafik Kazası Sigorta Ödemesi Nasıl Nerede Sorgulanır? Trafik kazasında kalıcı yaralanma sonucu tazminat ödemesi, doktor onayının tam teşekküllü bir devlet hastanesi tarafından verilmesi ile yapılmaktadır.

Ödeme sürecinin öncesinde ilgili sigorta şirketi tarafından kaza durumunun ve ödeme payının belirlenmesine yönelik takibi sağlaması gerekmektedir.

Yaralamalı Trafik Kazası Sigorta Ödemesi Nasıl Nerede Sorgulanır?

Yaralamalı trafik kazası ödeme, bilir kişi tarafından yapılan inceleme ile kusurlu tarafın karşı taraf olduğu belirlenirse bir ödeme yapılması gerekmektedir.

Bu ödemenin miktarı ve ödeme zamanı ile internet işlemleri üzerinden sorgulama yapılabilmektedir.

Trafik Kazası Ödemeleri İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Trafik kazalarında yaralamaya ilişkin istenen evraklar, her iki taraf için de gerekli görülmektedir. Bu evraklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Sigortanın yapıldığı şirket ile onaylanan poliçe örneği
  • Kaza anına ilişkin uzman kişiler tarafından tutulan tutanak
  • Hastanedeki tedavi süreçlerine ilişkin taburcu edilme raporu
  • İlaç kullanımına dair reçeteler
  • Tedavi süreçlerinde masraf oluşturan durumların faturaları

Bu evraklar aracılığıyla yapılan başvuru sonucunda yaralanmaya ilişkin bir tazminat ödemesi yapılmaktadır. Eğer yaralanma sonucunda kalıcı bir sakatlanma durumu oluştuysa heyet raporu edinerek maluliyet durumunun belgelendirilmesi gerekmektedir.

Yaralamalı trafik kazası ödeme oluşan beden hasarına göre farklılık göstermektedir. Kişinin sakatlık durumu oluşması sonucu daha büyük tazminat bedelleri oluşurken, kalıcı hasarın olmadığı durumlarda yalnızca tedavi süreçlerine ilişkin bir ödeme yapılmaktadır.

Sigorta Tarafından Karşılanan Trafik Kazaları Ödemeler

Trafik sigortasının tazminat ödemeleri için belirli bir limit sunulmaktadır. Sigorta işlem esnasında belirtilen kaza başı teminatı 2019 yılı itibariyle ülke ekonomik gelişmeleri düzleminde değişikliğe uğramıştır.

Araç sahibinin yalnızca maddi olarak hasar aldığı, araç üzerinde oluşan tahribatlara yönelik sigorta şirketinin yaptığı ödemeler araç başına 36 bin olarak belirlenirken, kaza başına belirlenen limit se 72 bin olarak belirlenmiştir.

Trafik kazası sonucu kalıcı bir bedensel hasar oluşmamasına rağmen sağlık problemlerinin ortaya çıkması ise kişi başına 360 bin olarak belirlenirken, kaza başına sağlık gideri olarak belirlenen limit 1.800.000 TL olarak belirlenmektedir.

Kazaların sonuçları arasında sakatlık ya da vefat durumu oluşması da sağlık giderleri içerisinde oluşturulan limitlerle aynı oranda olmaktadır. Eğer sigorta anlaşması içerisinde alınan ek hizmetler yoksa standart olarak sunulmakta olan limitlerin her yerde aynı olduğu bilinmektedir.

Vefat Durumunda Tazminat Kriterleri Nelerdir?

Trafik kazasında vefat durumunun oluşması sonucu tazminat almak, kazanın olma şekline ve bilir kişi raporuna göre belirlenmektedir. Tazminat hakkı için şu kriterlerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir:

  • Vefat eden sürücünün ya da yolcunun kazaya ilişkin haklılık payı
  • Vefat eden kişinin ailesinin geçim durumu
  • Vefat dönemine ilişkin gelir durumu
  • Vefat eden kişinin yaşı ve mevcut maaşı

Bu kriterler, trafik kazası sonucunda vefat eden kişinin yakınlarının alacağı tazminat tutarını belirlemektedir. Yaralamalı trafik kazası ödeme sistemine benzer olarak vefat eden kişinin hata payı oranınca belirlenen tazminat tutarı üzerinden indirim uygulanmaktadır.

Bu haber toplam 200 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara