Vasi Davası Avukat Ücreti

Vasi Davası Avukat Ücreti
Vasi Davası Avukat Ücreti Nedir? Vasi davasında avukatlık ücreti belirlenirken dava açacak kişi ile tutulacak avukatın yüz yüze görüşüp fiyat belirlemesinde fayda vardır. Vasi ya da vesayet kavramı hukukta genellikle kendi haklarını koruyamayacak durumda olanların menfaatlerini korumak üzere tayin edilen vasi sıfatına sahip kimseleri ifade eder.

Vasi Davası Avukat Ücreti Nedir?

Boşanma sebebiyle velayet altında bulunan kişilere bakmakla yükümlü kılınan kişiler vasi tayin edilebileceği gibi kısıtlılık durumlarında da zorunlu olarak mahkeme tarafından kısıtlama altında bulunanın maddi menfaatlerini korumak üzere vasi davası açılabilir. Vasi davası avukat ücreti açılacak davanın bulunduğu il ve ilçeye ve davaya göre farklılık arz etmektedir. Bu sebeple dava açılmadan önce avukatlık bürosunda vasi davası açacak kimse ile vekil tayin edilecek avukatın karşılıklı görüşerek fiyat belirlemesinde fayda vardır. [caption id="attachment_17727" align="alignnone" width="700"]vasi-davasi-avukatlik-ucreti Vasi Davası Avukat Ücreti[/caption]

Vasi Davası Açılmasını Gerektiren Haller

Vasi ya da vesayet davaları farklı sebeplere bağlı olarak açılabilir. Kişinin mal varlığının ve maddi menfaatlerinin korunması amacıyla açılan vasi davası;
  • 18 yaşından küçük olunması,
  • Kısıtlanma (akıl hastalığı veya alkol bağımlılığı gibi hayatın iyi yönetilememesi)
  • Hürriyeti kısıtlayıcı hapis cezası,
  • Kendi isteğiyle vasi tayini
Gibi birçok sebebe bağlı olarak gerçekleşmektedir. Özel avukat ücretleri vasi davasının açılmasında da kişileri bilgilendirmekte vesayet altına alınmasını gerektiren hallerin varlığı halinde avukat tutarak ya da bizzat mahkemeye dilekçe vererek vasi davası açılabilmektedir.

Vasi Davasında Avukatlık Ücreti Nasıl Belirlenir?

Açılacak davalarda ve hukuki olarak takip edilen işlerde tavsiye niteliğinde avukatlık ücret tarifesi 2019 belirlenerek avukatların hangi konularda ne kadar ücret alacağı asgari olarak belirlenmiştir. Bu fiyat tarifesi kesinlik arz etmemekle birlikte dava ve işlerde esas alınmaktadır. 2019 yılında belirlenmiş vasi davası olarak bilinen kayyım atanması davaları ile vesayet davasında avukatlık ücreti 6.100,00 TL olarak belirlenmiştir.

Vesayet Davalarında Yetkili ve Görevli Mahkeme Neresidir?

Vesayet davalarına bakmakla görevli sulh hukuk mahkemeleridir. 18 yaşını doldurmayan küçük hakkında vesayet davası açılabileceği gibi akıl hastalığı veya hapis cezası almak sebebiyle kısıtlılık hallerinin varlığı halinde kanuni olarak zorunlu bir biçimde vasi tayini yapılması için vesayet davası açılmaktadır. Vasi tayini yapılacak kişinin ikametinin bulunduğu yerde bulunan sulh hukuk mahkemesi vasi davalarında yetkili mahkemedir. Makalede İş Hukuku Avukatı Ankara konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Vasi Tayini Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 1504 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara