Atla

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanmak için Ne Yapmak Gerekir


Yabancı Uyruklu Eşten Boşanmak için Ne Yapmak Gerekir

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanmak için Ne Yapmak Gerekir

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanmak için Ne Yapmak Gerekir?

Gün geçtikçe daha küresel bir hale gelen dünya içerisinde kişiler çok farklı uluslara ait kişilerle evlilik birlikteliği yapabiliyorlar. Her evlilikte olduğu gibi bu evliliklerde de taraflar birbirleri ile anlaşamadıkları takdirde boşanmaları söz konusu olabilmektedir.

Kişilerin yabancı uyruklu eşlerinden boşanması için öncelikle Türkiye'de boşanma davası açması gerekiyor. Yabancı uyruklu bir tarafın bulunması Türk Medeni Kanunu kuralları çerçevesinde boşanmaya engel taşımamaktadır.

Kişilerin boşanmak için yapması gereken tek şey bu konuda yetkili olan mahkemelere başvurarak boşanmak istediklerini bildirmeleridir.

Boşanma Davası Yabancı Ülke Mahkemesinde Açılırsa Ne Olur?

Eşlerin yabancı uyruklu olması önemli olmaksızın kişiler boşanmak istediklerinde bunu Türkiye'de bulunan yetkili mahkemelere başvurarak gerçekleştirmelidir. Ancak zaman zaman kişilerin başka bir ülkenin mahkemelerinde boşanma davası açması söz konusu olabiliyor.

Böyle durumlarda davalar Türkiye'de kabul edilmediği için kişilerin mutlaka Türk mahkemelerinde dava açması gerekmektedir. Fakat yurtdışında açılan boşanma davaları sonuçlanmış ve buralardan kararlar çıkmışsa kişilerin Türkiye'de açacakları davaların tanıma ve tenfiz davası olması gerekmektedir.

Hangi Hukuka Göre Yabancı Uyruklu Eşten Boşanılır?

Hukuk sistemi içerisindeki çok sayıda davanın daha nitelikli ve rahat bir şekilde yürütülebilmesi adına farklı dallar altında davalar görülmektedir.

Yabancı uyruklu kişilerin boşanmasında ilk olarak müşterek milli hukukuna uyulur. Bunun yanı sıra müşterek ikametgah hukuku ya da müşterek mutad meskenleri hukukunun uygulanması mümkün olabiliyor.

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanma Süreci Nasıl İşler?

Boşanma davalarının açılacağı mahkemeler olarak Türk Hukuk sistemi içerisinde aile mahkemeleri yetkili kılınmıştır. Kişilerin ikisinin ya da herhangi birinin ikamet ettiği adresler dikkate alınarak o bölgede yetkili konumda bulunan aile mahkemesine başvuru yoluyla davalar açılabiliyor.

Ancak aile mahkemelerinin her yerleşim biriminde bulunmadığı dikkate alınırsa asliye hukuk mahkemeleri de aile mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde aynı görevi üstlenebilmektedir. Davalar anlaşmalı boşanma davası olarak değil de çekişmeli boşanma davaları olarak yürütülüyorsa bu durumda kişilerin bulundukları yerdeki yer mahkemesine başvurulur.

Eğer dava anlaşmalı boşanma davası olarak yürütülecekse bu durumda kişilerin mahkeme konusunda herhangi bir sınırlaması bulunmamaktadır.

 

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanmak için Ne Yapmak Gerekir

Yabancı bir ülkede yaşamına devam eden kişilerin zaman içerisinde Türkiye'de herhangi bir ikamet adreslerinin bulunması durumu ortadan kalkabiliyor.

Böyle durumlarda Türkiye'de başvurulacak olan mahkemelerin belirlenmesi için gereken adreslerde mutlaka ilgili eşim mutad olduğu yerin, eğer mutadlık durumu söz konusu değilse kişinin Türkiye'de olduğu süredeki son ikamet adresinin, eğer bu da bulunmuyorsa İstanbul, Ankara ya da İzmir'de bulunan aile mahkemelerinde kişilerin davalarının açılabilmesi mümkün oluyor.

 

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Hemen hemen her davada olduğu gibi yabancı uyruklu eşlerden boşanma davalarında da davanın türüne ve niteliğine bağlı olarak herhangi bir avukatla anlaşıp anlaşılmamasına bakılarak boşanma davasının sonuçlanma süresi farklılık göstermektedir.

Eğer dava anlaşmalı boşanma davası olarak sürdürülüyorsa 1 hafta ile 3 ay arasında sonuç alınabilmektedir. Ancak çekişmeli boşanma davaları söz konusuysa çekişmeyi ortaya çıkan sebepler dikkate alınarak 4 yıla kadar süren davalarla karşılaşılabiliyor. Bu süreleri kısaltmak adına mutlaka bir avukattan yardım alınması gerekmektedir.

Yabancı Mahkemedeki Boşanma Kararı Türkiye'de Geçerli Olur Mu?

Her ülke kendi hukuk sistemi içerisinde verilen kararlara göre kendi kayıt sistemlerini düzenlediği için yurtdışındaki bir mahkemeden alınmış olan boşanma kararının Türkiye'de geçerliliği bulunmamaktadır. Kişilerin kararın Türkiye'de geçerli olmasını sağlamak için mutlaka tanıma ve tenfiz davası açması gerekiyor.

Tanıma davası ile boşanmanın Türkiye'de geçerli olması sağlanırken tenfiz davası sonrasında da boşanmanın ardından ortaya çıkan nafaka, velayet, mal paylaşımı gibi konularda sonuç alınması sağlanıyor. Eğer tanıma ve tenfiz davası açılmazsa bu durumda kişiler Türk nüfus kayıtlarında hala evli gözükecekleri için evlenemeyeceklerdir.

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanmak için Nasıl Dava Açılır

Yabancı Mahkemenin Kararının Türkiye'de Tanınma Süreci

Yabancı ülke mahkemesinde boşanma davasını açan ve bu davası sonuçlanmış olan kişiler Türkiye'de kararın tanınmasını sağlamak için kendi başlarına ya da bir avukat aracılığı ile tanıma ve tenfiz davasını açabilmektedirler. Tarafların bu sayede yurtdışına gerçekleştirilen tebliğler yoluyla dava süreçlerinden haberdar edilmesi mümkün olabiliyor.

Ancak kişilerin davalara katılma zorunluluğu bulunmamaktadır. Avukatlar mahkemede kişilere vekalet edebilirler. Eğer avukatlar da davaya katılmamışsa bu durumda mahkeme tanık dinleme gibi bir yolla dava hakkında apostil şerhini görmesi halinde kesin kararı vermelidir.

Apostil yargı sistemi içerisinde uluslararası alanda geçerliliği bulunması istenen belgelere eklenen işaret olmaktadır. Boşanma kararı yabancı mahkeme tarafından hüküm niteliğinde her ne kadar verilmiş olsa da Türkiye'de kararın tanınması için mutlaka bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Apostil şerhinin ilk sırada yer aldığı bu şartların bir diğeri tenfiz işlemleri ile ilgili olmaktadır. Buna göre yabancı mahkemenin almış olduğu mal paylaşımı, tazminat ve eğer çocuk varsa velayet ya da nafaka konularında kesin kararların verilmesi ancak bu işlemler sonrasında mümkün olabiliyor.

Kesin kararlar verilmiş olsa dahi boşanma davalarında hakim kararı esas olduğu için tenfiz kısmında farklı kararlar verilebilmektedir. Örneğin, çocuğun velayetinin bir eşte kalacağı karar şeklinde çıkmış olsa dahi hakim tarafından bu durum çocuğun yararına olacak şekilde görülmezse bu durumda velayetin değiştirilmesi de mümkün olabiliyor.

Bunun için kişilerin çocuklarını yetiştirebilecekleri konusunda hakime görüş kazandırmaları gerekmektedir. Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Yabancı Uyruklu Eşten Boşanmak için Ne Yapmak Gerekir - Yorum
  Tokalı -
  13 Mart 2017

  Yabancı Uyruklu Eşten Boşanmak için Ne Yapmak Gerekir Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

  Cevapla
 • Yabancı Uyruklu Eşten Boşanmak için Ne Yapmak Gerekir - Yorum
  Anonim -
  19 Nisan 2017

  Yabancı uyruklu eşimden boşanmak istiyorum.Yaklaşık 3 sene önce Türkiye de küçük bir belde de evlendik. Ve onun yaşadığı ülkede yaşadık. Yaklaşık 1 senedir ayrı yaşıyoruz.Ben Türkiye ye döndüm. Çocuk , paylaşılacak malımız yok. Ben İstanbul dışında küçük bir ilçede yaşıyorum. Ne gibi işlemler yapmam lazım. Bilgi verirseniz çok memnun olurum.Teşekkürler!

  Cevapla
Yorum Bırak