Yabancı Uyruklu Eşten Boşanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Aile ve Boşanma Hukuku Davaları  > Yabancı Uyruklu Eşten Boşanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

 

Yabancı Uyruklu Eşten Boşanmak İçin Ne Yapmak Gerekir? | Hemen hemen her davada olduğu gibi yabancı uyruklu eşlerden boşanma davalarında da davanın türüne ve niteliğine bağlı olarak herhangi bir avukatla anlaşıp anlaşılmamasına bakılarak boşanma davasının sonuçlanma süresi farklılık göstermektedir.

 

Eğer dava anlaşmalı boşanma davası olarak sürdürülüyorsa 1 hafta ile 3 ay arasında sonuç alınabilmektedir. Ancak çekişmeli boşanma davaları söz konusuysa çekişmeyi ortaya çıkan sebepler dikkate alınarak 4 yıla kadar süren davalarla karşılaşılabiliyor. Bu süreleri kısaltmak adına mutlaka bir avukattan yardım alınması gerekmektedir. | Yabancı Uyruklu Eşten Boşanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

 

Yabancı Mahkemedeki Boşanma Kararı Türkiye’de Geçerli Olur Mu?

 

Her ülke kendi hukuk sistemi içerisinde verilen kararlara göre kendi kayıt sistemlerini düzenlediği için yurt dışındaki bir mahkemeden alınmış olan boşanma kararının Türkiye’de geçerliliği bulunmamaktadır. Kişilerin kararın Türkiye’de geçerli olmasını sağlamak için mutlaka tanıma ve tenfiz davası açması gerekiyor.

 

Tanıma davası ile boşanmanın Türkiye’de geçerli olması sağlanırken tenfiz davası sonrasında da boşanmanın ardından ortaya çıkan nafaka, velayet, mal paylaşımı gibi konularda sonuç alınması sağlanıyor. Eğer tanıma ve tenfiz davası açılmazsa bu durumda kişiler Türk nüfus kayıtlarında hala evli gözükecekleri için evlenemeyeceklerdir. | Yabancı Uyruklu Eşten Boşanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

 

Yabancı Mahkemenin Kararının Türkiye’de Tanınma Süreci

 

Yabancı ülke mahkemesinde boşanma davasını açan ve bu davası sonuçlanmış olan kişiler Türkiye’de kararın tanınmasını sağlamak için kendi başlarına ya da bir avukat aracılığı ile tanıma ve tenfiz davasını açabilmektedirler. Tarafların bu sayede yurt dışına gerçekleştirilen tebliğler yoluyla dava süreçlerinden haberdar edilmesi mümkün olabiliyor.

 

Ancak kişilerin davalara katılma zorunluluğu bulunmamaktadır. Avukatlar mahkemede kişilere vekalet edebilirler. Eğer avukatlar da davaya katılmamışsa bu durumda mahkeme tanık dinleme gibi bir yolla dava hakkında apostil şerhini görmesi halinde kesin kararı vermelidir.

 

Apostil yargı sistemi içerisinde uluslararası alanda geçerliliği bulunması istenen belgelere eklenen işaret olmaktadır. Boşanma kararı yabancı mahkeme tarafından hüküm niteliğinde her ne kadar verilmiş olsa da Türkiye’de kararın tanınması için mutlaka bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

 

Apostil şerhinin ilk sırada yer aldığı bu şartların bir diğeri tenfiz işlemleri ile ilgili olmaktadır. Buna göre yabancı mahkemenin almış olduğu mal paylaşımı, tazminat ve eğer çocuk varsa velayet ya da nafaka konularında kesin kararların verilmesi ancak bu işlemler sonrasında mümkün olabiliyor.

 

Kesin kararlar verilmiş olsa dahi boşanma davalarında hakim kararı esas olduğu için tenfiz kısmında farklı kararlar verilebilmektedir. Örneğin, çocuğun velayetinin bir eşte kalacağı karar şeklinde çıkmış olsa dahi hakim tarafından bu durum çocuğun yararına olacak şekilde görülmezse bu durumda velayetin değiştirilmesi de mümkün olabiliyor.

 

Bunun için kişilerin çocuklarını yetiştirebilecekleri konusunda hakime görüş kazandırmaları gerekmektedir. Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir. | Yabancı Uyruklu Eşten Boşanmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor