Atla

Yargıtay İş Mahkemesi Kararları Bozma


Yargıtay İş Mahkemesi Kararları Bozma

Yargıtay İş Mahkemesi Kararları Bozma

Yargıtay İş Mahkemesi Kararları Bozma

İş mahkemesince verilen kararlar temyiz edilmesi durumunda yargıtayca incelenir. Yargıtayın yerel mahkemece verilen kararların incelenmesi sonucu, kararı onama veya bozma şeklinde karar verebilir. Yargıtayca İş mahkeme kararlarına verilen bozma kararlarına örnek olarak olarak aşağıda verilmiştir.

Yargıtay İş Mahkemesi Kararları Bozma - Yargıtay Kararları

T.C. YARGITAY 9.Hukuk Dairesi Esas: 2016/5648 Karar: 2016/4233 Karar Tarihi: 29.02.2016 İŞÇİLİK ALACAKLARI DAVASI - MAHKEMECE BOZMA KARARININ GEREĞİ YERİNE GETİRİLMEYİP İŞYERİ KAYITLARI ÜZERİNDE BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPILMADAN SONUCA GİDİLDİĞİ - HÜKMÜN BOZULDUĞU

ÖZET: Dairemizin … tarihi 2015/... E. 2015/... K. Sayılı bozma ilamında "...Davacının eğitim durumu ve iş yerindeki işi ile yeni alınan işçilerin eğitim durumları karşılaştırılmalı, iş yeri kayıtları üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırılarak sonuca gidilmelidir" denilmiş olup Mahkemece bozma kararının gereği yerine getirilmeyip işyeri kayıtları üzerinde bilirkişi incelemesi yapılmadan sonuca gidilmiştir. Mahkemece hükmüne uyulan bozma gereği tam olarak yerine getirilmeden karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.  

T.C. YARGITAY 9.Hukuk Dairesi Esas: 2016/3085 Karar: 2016/3971 Karar Tarihi: 25.02.2016 İŞÇİLİK ALACAKLARI DAVASI - KIDEM TAZMİNATININ TAHSİLİ DAVACI LEHİNE USULÜ KAZANILMIŞ HAK TEŞKİL EDECEĞİ - DAVALI YÖNÜNDEN İLK KARARDAKİ SORUMLU OLDUĞU MİKTAR YÖNÜNDEN KIDEM TAZMİNATININ TAHSİLİNE KARAR VERİLMESİ GEREĞİ

ÖZET: Mahkemece kıdem tazminatının tahsiline dair ilk karar davalılardan davalı ... tarafından temyiz edilmemiştir. Kararı temyiz etmeyen bu davalı yönünden kıdem tazminatının tahsili davacı lehine usulü kazanılmış hak teşkil eder. Davacının işbu usulü kazanılmış hakkının dikkate alınmaması ve adın geçen davalı yönünden ilk karardaki sorumlu olduğu miktar yönünden kıdem tazminatının tahsiline karar verilmemesi hatalıdır. Hüküm bozulmuştur.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Etiketler:  

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • HALİL ÖZDEN -
  7 Ağustos 2016

  İş mahkemesinde kazandığım tazminatlardan olan fazla mesai miktarını yargıtay bozmuş. Şimdi yeniden mi yargılama yapılacak.

  Cevapla
 • ITIR KAREM -
  7 Ağustos 2016

  İş davasını kazandım. İşveren yargıtay gönderdi. Paramı alamıyorum. Yargıtay sonucunu mu beklemem gerekiyor.

  Cevapla
 • SEMANUR ÖZEN -
  9 Ağustos 2016

  Yargıtay İş Mahkemesi Kararları Bozma Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim...

  Cevapla
 • ÜMRAN HALAÇ -
  16 Ağustos 2016

  Yargıtay İş Mahkemesi Kararları Bozma Davanın şekli zamanı ve basarı olanağımız tam olarak nedir sizden bilgi rica edebilirmiyim...

  Cevapla
 • Berke -
  26 Kasım 2016

  Yargıtay İş Mahkemesi Kararları Bozma Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

  Cevapla
Yorum Bırak