Ankara Ceza Avukatı

Ankara Ceza Avukatı
Ankara Ceza Avukatı, ankara ceza avukatı ücretleri, ankara ceza avukat, ankara ceza avukatları, ankara asliye ceza avukatı, ankara gölbaşı ceza avukatı

Ankara Ceza Avukatı ve Danışma Konuları Nelerdir? Ankara’da bulunan ceza avukatları, müvekkillerinin ceza mahkemelerinde yargılanma aşamasında, haklarını savunurlar.

Hukukta, pek çok konu başlıklara ayrılmıştır. Ceza Hukuku’nda ele alınan konular, bireylere yönelik yapılmış olan haksız fiiller nedeniyle oluşacak hukuki yaptırımları inceler. Ceza davalarında bireylerin savunmalarını, ceza avukatları gerçekleştirir.

Ceza Avukatının Görevleri ve Sorumlulukları

Avukatların en büyük görev ve sorumluluğu, kendisine başvuruda bulunmuş olan müvekkilin hakkını korumak ve müvekkili yasal süreçte temsil etmektir.

Yalnız, ceza avukatı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde var olan bir kavram değildir. Ceza davaları ile ilgili süreçlerde yer alan avukatlar adına, ceza avukatı kavramı kullanılır. Bir suç işlendikten sonra, ceza soruşturması ve yargılaması süreçleri başlar. Bu noktada, yargılanan kişinin yanında bir ceza avukatı yer alır. Ceza avukatı;

  • Kişi hakkında yakalama emri çıkarıldığında,
  • Kişi bir suç şüphesi altında olduğunda,
  • Söz konusu işlenen suç nedeniyle kişi mağdur olduğunda,

Savunma işlemini gerçekleştirir. Ceza davaları süreçlerinde, yargılama aşamasında bireyler, Ankara ceza avukatı tarafından temsil edilirler.

Ceza Davaları Nasıl Açılır?

Ceza davaları, Cumhuriyet savcısı tarafından Asliye Ceza Mahkemesi’ne ya da Ağır Ceza Mahkemesi’ne açılacaktır.

Suçun işlendiğine dair, kişi şikayette bulunmuşsa, Cumhuriyet savcısı, olay hakkında soruşturma gerçekleştirir ve bir iddianame düzenler. Bu şekilde, kamu davası açılmış olur. Sanık, kanunda yer alan fiile istinaden yargılanır.

Ceza Davalarında Avukat Gerekli midir?

Suçlu olduğu şüphesi ile yargılanan kişi, ilgili merciinin kendisini suçlaması akabinde savunma hakkı edinir.

Bu noktada bir avukat ihtiyacı doğar. Kişi avukatının yanında olmasını istediği noktada, avukat olmadan herhangi bir ifade alma işlemi yapılamaz. Ankara Ceza avukatları, Avukatlık Kanunu’na binaen, kişi hakkında var olan eski dosyaları inceleme hakkına sahiptir.

Ceza Avukatına Vekalet Verilmeli midir?

Hakkında bir suçlama yapılmış olan kişinin, kendisini savunma hakkı vardır. Avukat, öncelikli olarak bu hakları kişiye anlatacaktır.

Ceza avukatı, kişiyi savunabilmek ve dosyasını okuyabilmek için, vekaletnameye ihtiyaç duymaz. Süreçte yapılacak olan savunma işlemini, bir vekalet olmaksızın yapabilecektir. Kişi şayet gözaltına alınmışsa, avukatıyla görüşme hakkı saklıdır.

Avukat ve müvekkil, kimsenin dinlemediği koşullar altında, gözaltı süresinde görüşme sağlayabilirler. Dava sürecinde herhangi bir hak kaybına uğranmaması adına, Ankara en iyi ceza avukatı ile birlikte çalışılması tavsiye edilir.

Bu haber toplam 187 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara