Kat karşılığı inşaat sözleşmesi eksik ifa zamanaşımı nedir?

Kat karşılığı inşaat sözleşmesi eksik ifa zamanaşımı nedir?
Kat Karşılığı İnşaat sözleşmelerde yer alan yükümlülükler, haklar ve olası riskler konusunda dikkatli olmak ve gerekli hukuki tedbirleri almak önemlidir.

Kat karşılığı yapılan sözleşmeler, iş sahibi olarak anılan taşınmazın sahibinin. Borçlu olarak anılan yüklenici tarafından, sözleşmede bulunan tüm maddelere uygun olarak işin tamamlanarak teslim edilmesi süreci için düzenlenir.

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Eksik İfa Bu sözleşme her iki taraf için de hukuki bağlayıcılık taşıdığı gibi, her iki tarafın da yükümlülüklerini belirler. Kat karşılığı İnşaat Sözleşmesi eksik ifa davaları, yüklenicinin işi gerektiği gibi teslim etmediği hallerde, ayıplı veya kusurlu olarak teslim ettiği hallerde, iş sahibi tarafından açılan dava türüdür.

İş sahibi eserde bulunan ayıp nedeniyle belirli seçimlilik haklarına sahiptir. Bu haklar arasında;

  • Ortaya çıkarılan eser, iş sahibinin gerektiği şekilde kullanamayacağı. Ya da hakkaniyete gereği olarak kabul edilmesine zorlanamayacağı boyut da ayıplı veya yapılmış sözleşmenin. Hükümlerine göre benzer boyut da aykırı ise, iş sahibinin sözleşmeden dönme hakkı vardır.
  • İş sahibinin sözleşmeye göre uygun olmayan veya ayıplı teslim edilen eserlerde, belirlenen ayıp oranında bedel indirimi talep ederek, eseri alıkoyma hakkı bulunur.
  • İş sahibinin çok aşırı bir masrafa sebep olmadığı takdirde, tüm masrafları yükleniciye ait olmak kaydıyla, eserin ücretsiz olarak onarılmasını talep etme hakkı vardır.
  • İş sahibinin, genel hükümlere göre düzenlenmiş olan tazminat isteme hakkı saklı durumdadır. Bunların yanı sıra eser iş sahibinin taşınmazı üzerinde meydana getirildiyse. Ve sökülmesi, kaldırılması, yıkılması gibi durumlarda, ortaya aşırı bir zarar çıkaracaksa, iş sahibi sözleşmeden dönme hakkını kullanmaz.

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmelerinde Sorumluluk Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Eksik İfa Nedir?

Eser meydana getirildikten sonra ve hatta eser teslim edildikten sonra ortaya çıkan eserle ilgili ayıplar konusunda ayrıca, yüklenicinin sorumlulukları bulunur. Örneğin eser meydana getirilirken, malzemenin yüklenici tarafından sağlanmış olması.

Yükleniciye iş sahibine karşı satıcı kadar sorumlu hale getirir. Yüklenici eserin meydana getirilmesi konusunda doğrudan işleri kendisi yapmakla veya yönetimi altında uzmanlarına yaptırması konusunda da doğrudan sorumludur. Bununla birlikte yönetimi altında işin uzmanlarına yaptırılan çeşitli işlerde kullanılan malzemeden veya işçilikten kaynaklı olarak ayıplar ortaya çıkarsa, yüklenici bu konuda da doğrudan işi yapan kadar sorumludur.

Yanı sıra eserin yapılışı sırasında, iş sahibinin eserin yapılması için gösterdiği yerin ayıplı veya kusurlu olması durumunda. İş sahibinin eser için verdiği malzemenin ayıplı veya kusurlu olması ya da, eserin meydana getirilmesini geciktirecek veya engelleyecek başka kusurların ortaya çıkması durumunda, yüklenicinin bu durumu acil bir şekilde ş sahibine bildirmesi zorunluluğu vardır.

Yüklenici, bu tür durumlarda, iş sahibini hızlı bir şekilde bilgi vermemesi halinde, doğacak sonuçlardan da sorumludur. Yüklenicinin sözleşmeye göre işe zamanında başlamaması, geç başlaması. Sözleşmenin hükümlerine aykırı olarak işin gecikmesine sebep olması ya da iş sahibine yüklenemeyecek sebepler dolayısıyla.

Sözleşmenin hükümlerine göre zamanında işi bitiremeyecek olacağı açıkça belli olduğunda, iş sahibinin sözleşmeden dönme hakkı bulunur. Ayrıca yüklenicinin işi bitiremeyeceği veya sözleşmeye göre ayıplı olacağı açıkça anlaşıldığında, iş sahibinin gerekli düzeltmeyi, onarımı veya değişikliği yapması için, yükleniciye ihtar gönderme hakkı bulunur. Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi Eksik İfa Diğer makalelerimize Ankara avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Bu haber toplam 219 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara