Tapu İptal Davası Hangi Mahkemeye Açılır?

Tapu İptal Davası Hangi Mahkemeye Açılır?
Tapu İptal Davası Hangi Mahkemeye Açılır? | Medeni Kanun gereğince bazı nedenlerin doğması halinde tapu iptal davasının açılması mümkün olmaktadır. Tapu iptal davaları ortada haklı bir sebep olmadan yapılmakta olan, bir tescil veya tescilin tadili ile terkini veya bir ayni haktan zedelenmiş olması halinde açılabilmektedir. Kanuna göre bir ayni hak yolsuz olarak tescil...
Medeni Kanun gereğince bazı nedenlerin doğması halinde tapu iptal davasının açılması mümkün olmaktadır. Tapu iptal davaları ortada haklı bir sebep olmadan yapılmakta olan, bir tescil veya tescilin tadili ile terkini veya bir ayni haktan zedelenmiş olması halinde açılabilmektedir. Kanuna göre bir ayni hak yolsuz olarak tescil edilmiş veya bir tescil yolsuz olarak terkin olunmuş ise veya değiştirilmiş olması durumunda ayni hakkı zedelenmiş olan kimse tapu sicilinin doğru şekilde düzeltilmesini isteyerek dava açabilmektedir. Tapu sicilinde tescilin düzeltilmesi ve tapu kanununa uygunsuzluğu durumlarında dava açılması için dava açılabilmektedir. Tapunun kanuna uygunsuzluğu durumlarında dava açılabilmektedir. Tapu iptali ve tescili davasında tescilde kimin adının yazılı olduğu bakılarak kimin adı yazılı ise dava ona yönlendirilmektedir. Dava için yapılan başvuru konusunda davayı başlatan kişilerin konuya tamamen hakim olmaları Konu için görevlendirdikleri Ankara avukat ve avukatlarının işlerini kolaylaştırmaktadır. Ortada bir sebep olmadan yapılmakta olan bir tescil veya tescilin tadili yani değişmesi ile terkini gibi bir ayni hak ile zedelenmesi şartlarında tapunun iptali ve tescil davasının açılması mümkün olmaktadır. | Tapu İptal Davası Hangi Mahkemeye Açılır?

Tapu İptali Davaları Hangi Mahkemeye Açılır?

  • Hesap hatası yapılması nedeni ile tapu iptal davası
  • Ölünceye kadar bakma sözleşmesi nedeni ile açılacak tapu iptal davası
  • Aile konutu olması nedeni ile açılacak tapu iptal davası
  • Muris muvazaası nedeni ile açılacak tapu iptal davası
  • Vekalet görevinin kötüye kullanılması nedeni ile açılacak tapu iptal davası

Tapu İptal Davaları Hangi Mahkemeye Açılabilmektedir?

Tapu iptali için açılacak davalar ile alakalı olarak hazırlanan dilekçeler ile bu davanın hangi mahkemelere açılacağı oldukça önemli konulardır. Bu sebeple tapu iptal davası dava konusunun değer ve miktarına bakılmadan malvarlığı haklarına ilişkin davalar olduğu için ve şahıs varlığına ilişkin davalar olduğu için bu konuda görevli mahkemelere ve aksine bir düzenleme bulunmadıkça asliye hukuk mahkemesine açılması gerekmektedir. Bu şekilde bakıldığında tapu iptal davaları asliye hukuk mahkemesine açılan davalar olmaktadır. | Tapu İptal Davası Hangi Mahkemeye Açılır?

Tapu İptal Davasında Hangi Mahkeme Yetkilidir?

Tapu iptali ve tescili konusunda açılacak davalarda yetkili olan mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi olmaktadır. Davanın açılması konusunda Asliye Hukuk Mahkemesine bir dilekçe verilerek başvuru yapılabilmektedir. Ancak bu dava konu gayrimenkul nerede ise o yerde bulunan Asliye Hukuk Mahkemesine açılması gerekmektedir. | Tapu İptal Davası Hangi Mahkemeye Açılır?

Bu haber toplam 329 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara