Baz İstasyonları: Danıştay'dan Bakanlığın Yönetmeliğine Durdurma Kararı!

Baz İstasyonları: Danıştay'dan Bakanlığın Yönetmeliğine Durdurma Kararı!

Danıştay'dan Bakanlığın Yönetmeliğine Durdurma Kararı!

Antalya’da bir baz istasyonu üzerinden görülen dava sonucunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, baz istasyonlarının imarına ve ruhsatına ilişkin yönetmeliğine Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi. Türkiye genelinde etkin olan yönetmeliğin durulmasının ardından, birçok bölgede geçerli olmak üzere baz istasyonu yapımları hakkında önemli değişiklikler olacak.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde geçtiğimiz günlerde meydana gelen baz istasyonu tartışması, ülke genelinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yönetmeliğini değiştirmesiyle sonuçlanacak. Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararının verilmesinin ardından, herhangi bir imar şartı bulunmadan kurulabilen baz istasyonları, artık izne tabi tutulacak.

Manavgat’ın Sorgun tatil bölgesinde, 40 metre uzunluğunda bir baz istasyonunun yapıma başlandı. Bölge sakinleri tarafından baz istasyonunun ruhsatsız olduğu ve çevre halkının rahatsız olduğu gerekçesiyle belediyeye başvuruda bulunuldu. Ancak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yönetmeliği kapsamında baz istasyonlarının herhangi bir izne tabi tutulmaması nedeniyle, yerel belediye olaya müdahale edemedi.

Danıştay Baz İstasyonun Yapımını Durdu!

Antalya, Manavgat ilçesinin, Sorgun bölgesinde yapılan baz istasyonunun yapımı sırasında bölge sakinleri mahkeme yolunu tercih ettiler.

Danıştay’a yürütmenin durdurulması istemiyle başvuruda bulunan avukatlar, aynı zamanda Türkiye genelinde uygulanmakta olan ve baz istasyonlarının imarına ilişkin kısıtlamanın bulunmadığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yönetmeliğinin 62. Maddesi ve 1 – 2 – 3. Maddelerinin durdurulmasını istedi.

Baz İstasyonları: Danıştay'dan Bakanlığın Yönetmeliğine Durdurma Kararı!

Danaştay’ın tüm Türkiye’yi ilgilendiren kararı açıklamasının ardından, Manavgat’ta yapılan baz istasyonu durduruldu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ilgili yönetmeliği Türkiye genelinde geçerli olmak üzere durduruldu.

Danıştay’da görülen davanın ardından şimdilik sadece ilgili yönetmeliğin bir kısmı durduruldu. Davayı açan avukatların yaptığı açıklamalar kapsamında Danıştay’ın yönetmeliği tamamen iptal etmesi gerektiği vurgulandı.

Türkiye genelinde ruhsatsız ve imar planında belirtilmeden yapılan baz istasyonları, Danıştay’ın kararıyla, yapımları durduruldu. Türkiye’nin birçok bölgesinde aynı yönetmelik dikkate alınarak yapılan baz istasyonlarının, yeni dönemde imar planına ve ruhsata tabi tutulması düşünülmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Yönetmeliği Geçici Olarak Durduruldu!  

Baz istasyonlarının yapımına ilişkin rahatsızlıklarını mahkeme yoluyla dile getiren, belde sakinleri, Danıştay’a açıkları dava sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, baz istasyonlarının yapımına ilişkin yönetmeliğinin kısmi olarak durdurulmasını sağladılar.

Yönetmeliğe göre ruhsatsız ve herhangi bir izne tabi olmadan yapılabilen baz istasyonları, Danıştay’ın emsal kararı sayesinde artık imar iznine ve ruhsata tabi tutulacak. Şimdilik Danıştay tarafından kısmi olarak durdurulan yönetmeliğin ilerleyen tarihlerde tamamen iptal edilmesi beklenmektedir. Son yıllarda birçok farklı bölgede baz istasyonlarına ilişkin şikayetler artış göstermekteydi.  

Bu haber toplam 424 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara