Cadde Üstü Otopark Ücretlerine İlişkin Emsal Karar

Cadde Üstü Otopark Ücretlerine İlişkin Emsal Karar

Mahkemeden Cadde Üstü Otopark Ücretlerine İlişkin Emsal Karar. Cadde üzerine park eden araçlar için kesilen otopark ücretleri için emsal niteliğinde bir karar verildi.

Somut olayda, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından cadde üzeri park ettiği araç için kesilen 4 bin liralık otopark ücretinin iptaline ilişkin soluğu mahkemede alan bir kişi, mahkemenin kendisini haklı bulmasının ardından olayın yaşandığı cadde de ücretli otopark ücretinin kaldırılmasına neden oldu.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi kararı ile Sakar – 1 Caddesi üzerinde yer alan evinin önüne aracını park eden bir kişi, 3 bin 525 TL park otopark ücreti ile karşılaştı. Bunun üzerine olay yargıya taşındı. Eskişehir 2. İdare Mahkemesine açılan davada, Danıştay 8. Dairesinin geçmiş yıllarda aldığı bir karara atıf yapılarak konuya ilişkin yeni bir karar alındı.

Caddede Ücretli Otopark Uygulaması Kaldırıldı

Eskişehir’de yaşanan somut olayda, evinin önündeki caddeye arabasını bıraktığı için yüksek bir ceza ile karşılan kişi, Eskişehir 2. İdare Mahkemesine açtığı davayı kazandı. Verilen cezanın iptali için yaptığı başvuruda, Sakarya – 1 Caddesi üzerinden yer alan binada ikamet eden davacının, otopark ihtiyacının karşılanmadan veya genel otoparklardan ücretsiz olarak yararlanması için yer gösterilmeden ceza kesilmesine ilişkin karar verildi.

Kararda ayrıca emsal teşkil eden farklı unsurlara da dikkat çekildiği görüldü. Belediyenin otopark ihtiyacını karşılamakla sorumlu olduğunu ifade eden mahkeme kararında ayrıca söz konusu cadde için ücretli park uygulamasının kaldırılmasına karar verildi.

Mahkeme Danıştay Kararına Atıfta Bulundu

Eskişehir 2. İdare Mahkemesi tarafından görülen davada evinin önündeki işlet cadde üzerinde yer alan araca ceza kesilmesinin ardından dava açan kişi için sevindirici haber geldi. Mahkeme tarafından Danıştay 8. Dairesinin 2019 yılında aldığı bir karara atıfta bulunarak yeni karar verildi.

3 bin 525 TL’lik otopark ücretinin ödenmemesi için dava açan kişi, mahkeme tarafından verilen kararın ardından bahse konu olan caddede ücretli otopark uygulamasının kaldırılmasına neden oldu. Bu sayede benzer durumda olan birçok kişi için mahkeme emsal niteliğinde bir karara imza atmış oldu.

Bu haber toplam 390 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara