Eş durumuyla ilgili Danıştay'dan önemli karar!

Eş durumuyla ilgili Danıştay'dan önemli karar!

Eş durumuyla ilgili Danıştay'dan önemli karar! İdare Mahkemesinden Memurun Eş Durumu Naklinde Olumlu Karar.

Ankara’da ismi verilmeyen bir üniversitede Personel Daire Başkanlığı’na bağlı olarak bilgisayar işletmeni görevinde çalışma hayatını sürdüren davacının, Türkiye İş Kurumu Mersin İl Müdürlüğü’ne atanmak için talep edilen muvafakat yazısına olumsuz yanıt verilmesi işlemi, Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

İstinaf Mahkemesine konu olan somut olayda, Ankara’da ismi verilmeyen bir üniversitede bilgisayar işletmeni olarak görev yapan bir memur, eşinin Mersin’de görev yapması sebebiyle, Türkiye İş Kurumu Mersin İl Müdürlüğü’ne geçmek istedi. Ancak bu talepte bulunan memurdan muvafakat isteyen Türkiye İş Kurumu’nun talep ettiği muvafakat zımnen reddedildi.

Eş durumuyla ilgili İdare Mahkemesi Kararı

İdare Mahkemesi’ne açılan davada, davalı idare tarafından davacının hizmetine ihtiyaç duyulduğu vurgusu yapılmıştır. Bununla birlikte 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 75. maddesinde tanınmış olan takdir yetkisine dayanılarak davaya konu olan işlemin tesis edildiği öne sürülse bile, söz konusu maddede yer alan hükümlere göre devlet kurumlarından çalışan bir memurun, bir kurumdan diğer bir kuruma nakilleri için muvafakat konusunda idarelere takdir yetkisi verildiğine dikkat çekildi.

Devlet memurunun çalıştığı bir kurumdan, diğer bir resmi kuruma nakil olmasında idareye verilen takdir yetkisinin, kamu yararı ve hizmet gerekleriyle sınırlı olduğu da öne sürülmüştür. Bu hükümlerin nezdinde, idarenin kendi biriminde çalışma hayatına devam eden personelin başka bir kuruma nakil olmasında muvafakat verip vermeme yönünde kanunlar tarafından tanınmış olan takdir yetkisinin, işlemin gerekçeleri göz önünde bulundurularak kamu yararı ve hizmet gerekleri bakımından değerlendirilmeye tabi tutulması vurgulanmıştır.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin Eş durumuyla ilgili Kararı

Davaya konu olan somut olayda, “Kamu hizmetinin bütünlüğü ve devamlılığı ilkesi öne çıkarılarak, kamu görevlilerinin özel koşullarına göre verimliliklerinin en yüksek düzeyde olacağı ve hizmetinden en yüksek oranda yararlanılacağı bir biçimde çalıştırmalarının kamu yararına göre daha uygun olacağına” dikkat çekilmiştir.

Söz konusu işlemi uygulamanın kuşkusuz fayda sağlayacağı göz önünde bulunduran Ankara Bölge İdare Mahkemesi, davanın daha önce muvafakat verilerek eşinin atanmış olduğu Mersin iline atanmamasına muvafakat verilmemesi yönünde Zonguldak İdare Mahkemesi tarafından verilen kararın hukuka uygun olmadığına hükmetmiştir.

Bunun akabinde açıklanan sonuç kararında yerel mahkemenin vermiş olduğu kararın oy birliği ile bozulması yönünde karar kılınmıştır.

Emsal niteliğindeki İstinaf Mahkemesi kararına göre devlet memurları, eş durumunu öne sürerek muvafakat alarak, kamu yararına olacak şekilde diledikleri bir diğer devlet kurumuna nakil olabilme hakkına sahiptir.

Bu haber toplam 478 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara