Geçici Görevle Başka Yere Atanan Memur İçin Bölge İdare Mahkemesinden Emsal Karar

Geçici Görevle Başka Yere Atanan Memur İçin Bölge İdare Mahkemesinden Emsal Karar

Geçici Görevle Başka Yere Atanan Memur İçin Bölge İdare Mahkemesinden Emsal Karar. Teknisyen olarak bir lisede görev yapan çalışanın 6 aylığına geçici görevle başka bir liseye atanmasının ardından memura Bölge İdare Mahkemesinden sevindirici haber geldi. ‘’İhtiyaca binaen’’ gibi soyut bir gerekçe ile idarenin keyfi olarak memurun geçici görevle gönderilmeyeceğine hükmeden mahkeme emsal bir karar imza attı.

Geçici süreyle başka bir liseye ataması yapılan teknisyenin gittiği okulda halihazırda 3 teknisyenin çalıştığını görünce teknisyen yaşadığı mağduriyetini bağlı olduğu sendikaya bildirdi. Sendika tarafından yargıya taşınan somut olayda İdare Mahkemesi tarafından yürütmenin durdurulma talebi reddedildi. Kararın temyiz edilmesinin ardından Bölge İdare Mahkemesine intikal eden olayda, hizmet ihtiyacının karşılanma gerekçesinin somut ve nesnel biçimde ortaya konulmadığı gerekçesi ile teknisyenin geçici görevine ilişkin yürütmeyi durdu.

Keyfi veya Ceza Olsun Diye Geçici Görevlendirme Yapılamaz

Lisede görev yapan bir teknisyenin ‘’ihtiyaca binaen’’ geçici görevlendirme ile somut bir gerekçe gösterilmeden başka bir okula gönderilmesinin ardından dava açan mağdur idare mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararını reddetmesinin ardından konuyu üst mahkemeye taşıdı. Bölge İdare Mahkemesi tarafından verilen kararda; söz konusu görevlendirmenin kamu hizmeti gerektiren hallerde, hizmetin teminini tesis etmek için yapılması gerektiği ifade edilerek, görevlendirmenin kamu görevinden kişinin fiilen uzaklaştırılması amacı taşamaması gerektiği vurgulanmıştır. Söz konusu kararda görevlendirmenin amacının somut gerekçe taşımadığı nedeniyle yürütmenin durdurulmasına hükmedilmiştir.

Görevlendirme ile başka okula gönderilen memurun hali hazırda kadro sayısı dört olan okulda mevcut üç teknisyenin olduğuna vurgu yapılarak görevlendirmenin nesnel ve somut gereceklerle tam olarak ortaya konulmadığı için 6 ay süreyle memurun görevlendirilmesinin hukuki uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.

Bölge İdare Mahkemesi tarafından verilen kararda açıklanan nedenlere bağlı olarak davacının itirazının kabulüne İdare Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararın kaldırılmasına ve teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına oy birliği ile karar verildiği belirtilmiştir. Verilen bu kararın ardından benzer durumdaki birçok kişi için emsal niteliğinde bir karar ortaya çıkmıştır.

Geçici Görevlendirmeye İlişkin Emsal Karar

Somut ve nesnel bir gerekçe ortaya konmadan 6 ay geçici görevle başka okula gönderilen teknisyenin başvurusu üzerine Bilge İdare Mahkemesi tarafından emsal niteliğinde bir karara imza atılmıştır. Söz konusu olayın ardından geçici görevlendirmenin keyfi veya ceza niyeti ile fiilen kadrodan uzaklaştırılma amacı gütmesi halinde yürütmenin durdurulması kararına varılacağı ortaya çıkmıştır.

Geçici Görevle Başka Yere Atanan Memur İçin Bölge İdare Mahkemesinden Emsal Karar

Yaşanan somut olayda teknisyenin farklı okula gönderilmesinin ardından bağlı olduğu sendikaya başvurması ve konuyu yargıya taşımasının ardından benzer durumda olan pek çok kamu çalışanı için emsal niteliğinde bir karar verilmiştir.

İdare Mahkemesi tarafından davacının yürütmeyi durdurma talebinin reddedilmesinin ardından konunun bir üst mahkeme olan Bölge İdare Mahkemesine taşınmasıyla sorun çözüme kavuşmuş ve geçici görevlendirme hakkında mahkeme tarafından durdurma kararı alınmıştır.

Bu haber toplam 289 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara