İdare Hukuku Avukatları Ankara

İdare Hukuku Avukatları Ankara

İdare Hukuku Avukatları Ankara ve Danışmanlık Konuları? Ankara’nın en iyi idare hukuku avukatları diğer branşlara da hakim avukatlık ofisleri çatısı altında hizmet vermektedir.

Çok geniş bir yapıda bulunan hukuki davalar ve işler konularına göre farklı branşlara ayrılmıştır. İdare hukuku da idarenin yani devletin sorumluluklarından kaynaklanan kusur ve zarar durumlarında kişilerin haklarını korumalarını sağlayan faaliyet ve davaları kapsamaktadır. 

Kamu hukuku alanına giren İdare hukuku avukatları Ankara idarenin yapmış olduğu eylem ve işlemleri konu edinmektedir. Bu konuda kişilerin hakları kanunlar ile korunmaya çalışılmakta birey ve devlet arasındaki ilişkiler idare hukuku alanına girmektedir.

İdare Hukuku Alanına Giren Davalar Nelerdir?

İdare Hukuku alanına giren pek çok dava bulunmaktadır. İdare hukuku davaları vergi davaları ve idari davalar şeklinde ikiye ayrılsa da davalar kendi içinde;

  • İptal davaları,
  • Tam yargı davaları,
  • Yürütmeyi durdurma kararı

Şeklinde de bölümlere ayrılmaktadır. İdare aleyhine açılan bu davalarda kişilerin hakları korunmaya çalışılmakta, herhangi bir kusur veya ihmalden kaynaklanan idari hataların sebep olduğu maddi ve manevi zararlar açılacak idari davalarla tazmin edilmeye çalışılmaktadır.

İdare hukukunun alanına giren konularda dava başvuruları davacı tarafından da açılabilmektedir. Fakat dava usul işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve davanızdan etkili ve hızlı bir sonuç alınması için deneyimli avukatlarla çalışmanızda yarar vardır. Kamunun aleyhine açılan davalarda kamu tüzel kişisinin bireye karşı mahkemede daha etkin konumda bulunmasının engellenmesi için kurumsal avukatlık ofisleriyle çalışmak ihtiyaçtan öte zorunluluk arz etmektedir.

İdare hukuku Tam Yargı Davası

İdareye karşı açılacak tazminat davası, tam yargı ismi ile de bilinmekte olan bir dava türüdür. Dava İdari Yargılama Usulü Kanunu’na göre değerlendirilmektedir.

Tam yargı davaları ile idare mahkemeler ilgilenmekte olup deneyimli bir avukattan yardım alınması önem taşımaktadır. Tam yargı davaları, idari işlemler nedeni ile açılmaktadır. İptal ve tam yargı davası olarak da bilinen tazminat davaları Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 125. Maddesi ile yürütülmektedir.

İdare hukuku Tam Yargı Davası Nedir?

Tam yargı davası idare tarafından gerçekleştiren eylem ya da ihmal neticesinde kişinin zarara uğraması sebebiyle açılan davadır. İdareye karşı açılacak tazminat davası olarak da bilinmekte olan iptal ve tam yargı davaları idarenin aleyhine açılır. Kişi dava karşılığında maddi manevi tazminat alabilmektedir.

İdare hukuku Tam Yargı Davası Çeşitleri Nelerdir?

Tam yargı davası çeşitleri bulunmakta olup bu çeşitlere göre dava süreci yönetilmektedir. İptal ve tam yargı davalarında geçerli olan alt kategoriler şu şekildedir;

  • Tazminat davası vasfında
  • İstirdat davası vasfında
  • Vergi davası vasfında
  • İdari sözleşmelerden doğan tam yargı.

Tazminat Davası Nezdinde Tam Yargı Davası

Tazminat davası nezdinde açılan tam yargı davası, idarenin hatası ya da ihmali nedeni ile kişinin zarar gördüğü durumlarda açtığı tazminat davasıdır. Maddi manevi tazminat davası olarak açılabilmektedir. İdarenin kusurlarına ve kusurlarından meydana gelen zararlar hedef alınmaktadır.

İstirdat Davası Nezdinde Tam Yargı Davası

İdarenin haksız kazanç sağladığı durumlarda açılan bir tam yargı dava türüdür. Geri alma davaları olarak da bilinmektedir.

Vergi Davası Nezdinde Tam Yargı Davası

Alınan vergilerde yaşanan usulsüzlük durumlarında karşı vergi davası olarak açılan davalardır. İptal davaları olarak da bilinmektedir. Tam yargı davası açma süresi ise iptal davasının sonuçlanmasına bağlıdır.

İdari Sözleşmelerden Doğan Tam Yargı Davası

Kamu ve özel sektöre yönelik karşılaştırmalı olarak açılan davalardır. Hakim bu davada taraf tutmakta olup sözleşme değil eylemin hukuki durumu önem taşımaktadır.

Tam Yargı Davaları Hangi Mahkemeye Açılır?

Tam yargı davaları ile İdari Mahkemeler yetkilendirilmiş olup iptal ve tam yargı davaları için idari mahkemelere başvurulması gerekmektedir.

Ankara’da İdare Hukuku Avukat ve Danışmanlık

İlkay Hukuk Bürosu idare hukuku başta olmak üzere ihtiyacınız olan pek çok alanda sizlere danışmanlık, arabuluculuk ve hukuki dava ve işlerde sizlere hukuk deneyimlerini aktarmakta ve davalarınızı takip etmektedir. 0312 995 02 02 numaralı sabit hattan İlkay Hukuk Bürosu danışma servisine ulaşabilir ve aklınıza takılan her konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Memur davalarına bakan avukatlar Ankara da idare hukuku alanında hizmet vermektedir. Meslekten çıkarma cezası da dahil olmak üzere memur disiplin suçları ve idarenin diğer tasarrufları hakkında idari dava açılmasını sağlayabilir, idare tarafından uğradığınız maddi ve manevi zararlara karşı tam yargı davası açılması avukat ve danışmanlık konularından destek alabilirsiniz.

Bu haber toplam 206 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara