Pazar Günü Dükkân Açan Esnaf Hakkında Danıştay’dan Emsal Karar

Pazar Günü Dükkân Açan Esnaf Hakkında Danıştay’dan Emsal Karar

Pazar Günü Dükkân Açan Esnaf Hakkında Danıştay’dan Emsal Karar. İstanbul Avcılar’da esnaf ve Avcılar Belediyesi arasında yaşanan bir olay emsal niteliğinde kararın verilmesine neden oldu.

Pazar Günü Dükkân Açan Esnaf Hakkında Danıştay’dan Emsal Karar

Avcılar’da bir berber, Pazar günü işyerini açmasına izin vermeyen belediye hakkında 1 Mart 2012 tarihinde dava açtı. İstanbul 5. İdare Mahkemesine açılan davada, mahkeme tarafından 30 Nisan 2014’de erkek kuaförünün Pazar günleri kapalı tutulmasına belediye yetkilileri tarafından karar verildiği ifade edildi.

Bu nedenle Pazar günü için işyeri açma ruhsatı alması gerektiğine hükmeden mahkeme berberi haksız buldu.

İstanbul 5. İdare Mahkemesi tarafından verilen kararın ardından erkek kuaförü konuyu üst mahkemeye taşıdı. Danıştay’a kadar uzanan davada Danıştay 8. Dairesi tarafından emsal niteliğinde bir karara imza attı.

Danıştay’dan Dikkat Çeken Karar

İstanbul Avcılar’da belediye ve esnaf arasında yaşanan bir olay Danıştay tarafından emsal niteliğinde bir kararın verilmesine neden oldu. İstanbul 5. İdare Mahkemesi kararını Danıştay 8’inci Dairesine taşıyan esnaf hakkında verilen kararda, mevzuat gereği aynı işi yapan esnaf, çoğunluğun kararına göre işleme tabi olmayacağına ilişkin hüküm olmadığından somut olayda hafta sonu için çalışma izni verilememesi için gerekçe taşımadığı ifade edildi.

Danıştay kararında ayrıca kanunda yer alan istisnai meslek grupları arasında yer almadığı görülen berberin, belediyeye müracaat ederek izin almak suretiyle hafta tatilinde de çalışma hakkının olduğuna dikkat çekildi. Ancak davalı, idarenin davacının hafta tatilinin çalışma hakkını kısıtlandığı gerekçesi ile idare mahkemesinin kararında isabet görülmediği kaydedildi.

Emsal Karar İşyerlerine Asıldı

Danıştay tarafından hafta tatilinde çalışmak isteyen berber esnaf için verilen karar birçok berber tarafından dükkanların camlarına asıldı. Danıştay kararının ardından Pazar günleri de dükkanını açmaya başlayan esnaflar, söz konusu Danıştay kararını dükkanlarının camlarına astılar.

Belediye ve esnaf arasında yaşanan uyuşmazlıkların en temellerinden biri olan çalışma günleri hakkında Danıştay’ın verdiği karar birçok farklı esnaf için emsal niteliği taşıyor. Bu yönüyle Danıştay esnaflar hakkında çalışma günlerine ilişkin emsal niteliğinde bir karara imza atmış oldu. Danıştay kararının ardından Avcılar’daki davacı berber Pazar günleri de çalışmaya başladı.

Bu haber toplam 313 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara