Kira Sözleşmesi Kaç Adet Düzenlenir?

Kira Sözleşmesi Kaç Adet Düzenlenir?

Kira Sözleşmesi Kaç Adet Düzenlenir?

Kira sözleşmesi en az 2 adet düzenlenmek zorundadır. Kira sözleşmesinin bir nüshası kiracıda, diğer nüshası ise kiraya veren kişide kalır. Ayrıca tarafların tercihine göre 2’den fazla adet kira sözleşmesi de düzenlenebilir. Fakat kira sözleşmesi hazırlanırken kaç adet düzenlendiği sözleşmede belirtilir.

Dolayısıyla 2’den fazla kira sözleşmesi düzenlenmesi durumunda bu sözleşmede belirtilmelidir. Eğer belirtilmez ise; kira sözleşmesinden 2 adet düzenlenmiş gibi kabul edilir ve durumda kira sözleşmesinin diğer nüshaları geçersiz sayılır.

Kira Sözleşmesinin Düzenlenme Masrafları Nelerdir?

Kira sözleşmesi için damga vergisi adı altında bazı vergiler alınır. Bu vergi binde 1.89 oranında ödenir ve hazırlanan her kira sözleşmesi nüshası için ayrı ayrı ödenir. Bu vergilerin alınma sebepleri; kira sözleşmesinin noter huzurunda düzenleniyor olmasıdır.

Kefilli kira sözleşmelerinde damga vergisi hesaplanırken ek olarak bazı hesaplamalar daha yapılır. Kefilli kira sözleşmeleri için damga vergisi kapsamında hesaplanan bazı vergiler ve oranları şu şekildedir:

  • Kira mukavelenameleri (binde 1.89)
  • Kefalet, teminat ve rehin seneleri (binde 9.48)

Kira Sözleşmesi Kaç Nüsha Düzenlenir?

Kira sözleşmesi 2 nüsha olarak düzenlenmektedir. Ancak kira sözleşmesinin kaç nüsha olarak düzenlenmesi gerektiği ile ilgili kanunen bir sınırlama bulunmamaktadır. Kira sözleşmesi minimum 2 nüsha halinde düzenlenmelidir. Bu iki nüshadan biri kiraya veren kişide, diğeri ise kiracıda bulunmalıdır. Ayrıca kira sözleşmesinde, kira sözleşmesinin kaç nüsha hazırlandığı bilgisi de yer alır.

Noter huzurunda yapılan, resmi, damgalı bir belge olduğu için kira sözleşmesinde yazanların aksi iddia edilemez. Dolayısı ile kira sözleşmesinde, kira sözleşmesinin 2 nüsha hazırlandığı yazılı ise ikiden fazla nüsha resmi olarak kira sözleşmesi niteliği taşımamaktadır. Eğer kiraya veren kişi ve kiracı 2’den fazla nüsha ile kira sözleşmesi hazırlayacak ise bu durumda bunu kira sözleşmesinde belirtmesi gereklidir.

Kira Sözleşmesinden Hangi Vergi Alınır?

Kira sözleşmesinden damga vergisi alınır. Bu damga vergisi kira sözleşmesinin kaç nüsha hazırlanacağına göre değişir çünkü her nüshadan aynı miktarda damga vergisi alınır. Bu, 488 sayılı Damga Vergisi Kanunu’nun 5. maddesi kapsamında belirlenmiş bir durumdur.

Bu haber toplam 882 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara