Kira Sözleşmesi Nereye Bildirilir?

Kira Sözleşmesi Nereye Bildirilir?

Kira Sözleşmesi Nereye Bildirilir?

Kira sözleşmesinin bir yere onaylatılması şartı bulunmaz. Tarafların talebine göre noter huzurunda imzalanabilir ancak bu konuda herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Tarla ve arazilerin kiralanması durumunda imzalanan kira sözleşmelerinde ise, arazi veya tarlanın 100 dekarın üzerinde olması durumunda sözleşmenin noter onaylı olması gerekmektedir.

Şayet, mal sahibinin kira geliri belli bir miktarın üzerinde ise vergi dairesine kira beyannamesi vermek zorundadır. Çünkü bu kira geliri, gelir vergisi kapsamına girmektedir. Bu rakam 2019 senesinde 4.400 TL olarak belirlenmiştir.

5 Yıllık Kira Sözleşmesi Yapılabilir mi?

Kira sözleşmelerinde süreyi taraflar belirlemektedir. İster 6 aylık ister de 5 yıllık kira sözleşmeleri yapılabilmektedir. Kira sözleşmeleri, sözleşme süresinin dolmasının ardından otomatik olarak yenilenir. 5 yıllık sözleşmelerin tecdit edilmesi yani yenilenmesi halinde ise, 5 sene şeklinde değil bir sene şeklinde yenilenmektedir.

Yani 5 senelik kira sözleşmesi biten bir kişinin sözleşmesi 6 sene için geçerli hale gelmiştir. Kiracı sözleşmenin yenilenmesini istemiyorsa, bitme süresine en az 2 hafta kala sözleşmeyi bitirmek istediğini yazılı olarak belirtmelidir. Ayrıca kira sözleşmesini mal sahibi imzalamadıysa ve mal sahibinin rızası yoksa kira sözleşmesi geçersiz olur. Mülk sahibinin kira sözleşmesini fesih edebilmesi için geçerli sebeplere sahip olması gerekiyor.

Kira Sözleşmesi Nereye Onaylatılır?

Kira sözleşmesinin bir yere bildirilmesi ve onaylatılması şartı bulunmaz. Tarafların kendi aralarında imzaladıkları kira sözleşmeleri geçerli sayılacaktır. Tarafların talebi doğrultusunda kira sözleşmesi noter huzurunda imzalanabilir. Bu şekilde sözleşme şartları garanti altına alınmış olur.

Noter onaylı olmayan sözleşmelerde ise, herhangi bir hukuksal durum oluştuğunda sözleşme şartları geçerli sayılır. Kira tutarının yüksek olduğu durumlarda sözleşmenin noter huzurunda yapılması önerilmektedir. Ayrıca kira sözleşmesi tarafların belirlediği bir şahit huzurunda da imzalanabilir.

Kiracı Bildirim Formu Nedir?

Konut veya işyeri sözleşmelerinde, kiracının sözleşmeyi bitirmek istediğini belirtmezse sözleşme otomatik olarak yenileniyor. Kiracının, sözleşmenin yenilenmesini istemediği durumlar için bildirim süresi, sözleşme bitimine en az 15 gün kalana kadar olarak belirlenmiştir. Bu yazılı bildirim “Kiracı Bildirim Formu” ile yapılmaktadır.

Kiracının en az 15 gün kalana kadar sözleşmeyi iptal etmek istediğini belirtmediği durumlarda ise, sözleşme kendiliğinden yenilenmektedir ve bu duruma kiracı itiraz edemez. Ayrıca sözlü olarak yapılan bildirimler de geçerli sayılmamaktadır. Bildirimin geçerli olabilmesi için mutlaka yazılı halde olmalıdır.

Bu haber toplam 956 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara