Mahkemeden Ev Sahiplerini Üzecek Emsal Karar

Mahkemeden Ev Sahiplerini Üzecek Emsal Karar

Mahkemeden Ev Sahipleri Hakkında Emsal Karar. Kiracı tarafından boşaltılan evin anahtarını ev sahibine vermek isteyen kişi, ev sahibinin anahtarı almak istememesinin ardından yargı yoluna başvurdu. Bölge mahkemesine kadar giden davada, mahkeme tarafından emsal niteliğinde bir karara imza atıldı. Emsal kararın verilmesine neden olan somut olay ise bir kişinin iş değişikliği nedeniyle kira sözleşmesini iptal ederek taşınmak istemesi olmuştur.

Taşınmak zorunda kalan kiracı, kira sözleşmesini feshederek evi boşalttı. Ardından evin anahtarını ev sahibine bir türlü ulaştıramayan kiracı, bu süre zarfında su, doğalgaz ve elektrik faturaları ile karşılaştı. Ev sahibi tarafından faturaların ödenmediğinin ileri sürülmesinin ardından kiracı olayı mahkemeye taşıdı. Mahkemede ev sahibi il dışında olduğu için anahtarı almadığını ifade ederken, kiracı ise mülk sahibinin anahtarı almaktan kaçındığını ifade etti.

Yerel Mahkeme Davayı Reddetti

İş değişikliği nedeniyle kirada oturduğu evden taşınmak zorunda kalan bir kiracı, evi boşaltmasının ve kira sözleşmesini feshetmesinin ardından evin anahtarını ev sahibine bir türlü ulaştıramadı. Bu sürede gelen faturaların da ev sahibi tarafından kiracıdan istenmesi ise olayın yargıya taşınmasına neden oldu.

Ev sahibi İstanbul’da olduğu için anahtarı teslim alamadığını belirtirken, kiracı ise evinin anahtarını almaktan kaçındığını ifade etti. İlk derece mahkemesi tarafından davanın reddedilmesinin ardından davacı tarafından karar istinafa götürüldü. Bölge Adliye Mahkemesi ise emsal niteliğinde bir karara imza attı.

Bölge Mahkemesinden Ev Sahipleri İçin Emsal Karar

Davanın görüldüğü ilk mahkeme tarafından davanın reddedilmesinin üzerine bu karar üst mahkemeye taşındı. Yaşanan somut olaya ilişkim Bölge Adliye Mahkemesi tarafından verilen kararda, kiracı ve ev sahibi arasında imzalanan 3 yıllık kira sözleşmesinin, kiracı tarafından ihtarname ile feshedildiği görülmüştür. Mülkün tahliye edilmesine rağmen anahtarın kiralayan tarafından karşı tarafa teslim edilememiştir.

Mahkemeden Ev Sahipleri Hakkında Emsal Karar

Türk Borçlar Kanunun ilgili maddelerince anahtarı almaktan kaçınan mülk sahibi alacaklının temerrüdü ortaya çıkmıştır. Dilekçede ileri sürülen gerekçenin anahtar tesliminden kaçınmak için haklı bir neden olmadığı gerekçesi ile Bölge Adliye Mahkemesi tarafından istinaf isteminin reddedilmesine karar verilmiştir. Bu kararla benzer durumda olan kişiler için emsal bir karara imza atılmıştır.

Bu haber toplam 193 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara