Tahliye Davaları Adli Tatilde Görülür Mü?

Tahliye Davaları Adli Tatilde Görülür Mü?

Tahliye Davaları Adli Tatilde Görülür Mü? Yaz aylarının gelmesi ile birlikte hukuk mesleğinde görev yapan çalışanlar kadar adli makamlarda işleri bulunan vatandaşlar da adli tatil sürecini merak etmektedir. Her yıl olduğu gibi 2019 yılında da 20 Temmuz günü başlayacak olan adli tatil, 31 Ağustos 2019 tarihine kadar sürecek.

Adli tatil gününün yaklaşmasıyla birlikte heyecanlanan hukuk alanında çalışanlar, uzun ve yorucu adli yılın ardından tatil yapmanın hayallerini şimdiden kurmaya başladı. Öte yandan bu tarihler arasında adli makamlarda işleri olan, uyuşmazlık veya dava için mahkemeye başvurmak isteyen vatandaşlar da adli tatil sürecini yakından takip etmektedir.

Tahliye Davaları Adli Tatil Sürecinde Görülür Mü?

Tahliye davalarının adli tatil sürecinde görülüp görülmeyeceğini merak eden vatandaşlar, bu konuyla ilgili olarak internet üzerinde detaylı araştırma yapmaktadır.

Bilindiği üzere adli tatil süresince sadece ilgili kanunda belirlenmiş olan davalar yetkili mahkemelerde görülmektedir. Bunun haricinde kalan diğer dava konuları, adli tatil süresinin bitmesinin ardından ancak yeni adli yılın başlamasıyla yetkili mahkemelerde görülmeye başlanmaktadır.

Adli tatil sürelerine bir kez daha bakacak olursak, 2019 yılı itibarıyla 20 Temmuz günü adli tatilin başlangıcı ilan edildiğinden, bu tarihten itibaren adli makamlar hukuki işlere bakmaya ara verecek.

2019 adli tatil ne zaman başlar ve biter

31 Ağustos 2019 tarihine kadar sürecek olan adli tatil, 1 Eylül 2019 tarihinde yeni adli yılın başlamasıyla birlikte sona erecek. Buna göre bu arada kalan sürede yetkili mahkemelerde sadece belirli davalara bakılabilecek.

Vatandaşlar tahliye davaları adli tatilde görülür mü sorusunun cevabını merak ediyor. Ancak bu sorunun yanıtı için ilgili kanunda yer alan hükümlere bakılması gerekmektedir. Hukuk Mahkemeleri tarafından adli tatil sürecinde görülecek olan davalar açık hükümler ile belirlenmiştir:

2019 Adli Tatil Sürecinde Hangi Davalar Görülür?

20 Temmuz ila 31 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan adli tatil öncesinde, vatandaşlar adli tatil sürecinde hangi davaların mahkemelerde görülebileceğini merak ediyor.

Bu bağlamda ilgili kanunda yer alan hükümlere göre adli tatil esnasında yetkili mahkemelerde görülecek olan davalar şu şekilde belirlenmiştir:

  • İhtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve delillerin tespiti gibi geçici süreli davalar ve deniz raporlarının alınması ile bunlara karşı iptal davaları
  • Tedbir, iştirak ve yoksulluk nafakası davaları, soy bağı, müşterek çocuğun velayeti ve vesayet davaları
  • Nüfus belgelerinde değişiklik ve kayıtların düzeltilmesi davaları
  • İş sözleşmesi davaları
  • Kıymetli evrakın kaybından doğan iptal işleri
  • Adli tatilde yapılmasına karar verilen keşifler
  • İflas ve konkordato davaları
  • Tahliye davası nasıl açılır sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 775 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara