Yargıtay'dan kiracı ve Ev sahibi için emsal karar!

Yargıtay'dan kiracı ve Ev sahibi için emsal karar!

Yargıtay'dan kiracı ve Ev sahibi için emsal karar!

Yargıtay emsal kararı kiracı ve ev sahiplerini yakından ilgilendirmektedir. Kiracıların kira artışları hakkında verilen Yargıtay emsal kararı ile ÜFE oranında zorunlu hale getirilmiştir.

Ev sahipleri ve kiracıların sıklıkla karşılaştığı tadilat giderleri ile sorunlar için Yargıtay ev sahiplerini sevindirici yönde kararını açıklamıştır. Ev sahipleri ve kiracıların karşı karşıya gelmesine neden olan tadilat giderleri ve evin tahliyesi konusunda Yargıtay yeni emsal kararını açıklamış olup konu hakkında bilgi metnin devamında paylaşılmıştır.

Evlerin Tahliyesi Nasıl Olacak - Tahliye Davası Emsal Karar!

Kiracıların ev tahliyelerinin gerçekleşmesi için kira bedellerinin belirlenen süreler dahilinde ödenmemiş olması gerekir. Ev sahiplerine tahliye hakkı doğması ve ev sahibinin kiracının ev tahliyesini sağlaması belirtilen sürelerde kira bedelini almaması durumunda gerçekleşir. Ev tahliyesi esnasında ev sahibine tahliye hakkı sağlanması için;

 • Kiracısının kira artış bedelinin her yıl ÜFE oranında yapması ve
 • Kiracıya evi tahliye etmeden önce 30 günlük süre vermesi gerekmektedir.

Kiracının tahliye edilmesine ilişkin olarak kiraya veren kişinin çık demesi yeterli olmamaktadır. Kiracının evi tahliyesinin sağlanması için yasaların belirttiği geçerli nedenlerin olması gerekmektedir. Bu gerekçeler şunlardır;

 • Kiracının kirayı ödemesinden kaynaklanan icralık durumlar
 • Ev sahibinin evine ihtiyaç duyması
 • Evin el değiştirmesi ve
 • Gayrimenkul tadilatları olmaktadır.

Kiracının kirasını ödememesinden kaynaklanan durumlarda ev sahibi ihtarda bulunma hakkına sahiptir. 1 yıllık kontratlarda ev sahibi ödenmeyen kiralar için 2 kez ihtarda bulunabilmektedir. 2 kez yapılan ihtarlar ev tahliyesi hakkının doğmasına neden olmaktadır.

Ev tahliyelerinde kiracıların sorumlulukları kira ve aidat borçlarının ödenmesinden ibaret olmaktadır. Kiracının ödemekle yükümlü olduğu kira ve aidat giderleri tespiti yapılan tahliye tarihinden itibaren olmaktadır.

Ev Sahiplerinin Konutlarına Taşınma Hakkı Nasıl Olacak - Yargıtay'dan kiracı ve Ev sahibi için emsal karar!

Yargıtay tarafından verilen emsal kararına göre kiracılarının tahliyesini sağlayarak kendi evlerinde oturmak isteyen ev sahipleri için ihtiyaçları doğrultusunda olumlu karar verilmiştir. Ev sahibi kendi evinde oturmak için zorunlu ihtiyaç ve sebepleri olduğunu kanıtlarsa kiracısının evden tahliyesini sağlayabilecektir. Yargıtay emsal karar metnine göre;

 • Ev sahibinin ihtiyacına yönelik tahliyeyi gerçekleştirmesi için zorunluluk durumunu kanıtlaması gerekmektedir.
 • Henüz meydanda olmayan zorunluluk halleri ya da uzun zamanlara yayılmış olan ihtiyaç halleri kiracının tahliye edilmesi için sebep kabul edilmemektedir.
 • Ev sahibinin ihtiyaç zorunluluğunun yargılama süresinde devamlılığı gerekmektedir.
 • Mahkeme ihtiyaç sebebi ile tahliye isteğinde bulunan ev sahiplerinin ihtiyaç iddialarının doğruluğu anlaşılması halinde tahliye isteklerine olumlu karar verecektir.

Zorunlu Konut Gereksinimlerinde Hak Sahibi Olan Kişiler

Ev sahibi tarafından yapılmak istenen tahliyelerde kiracının tahliye edilerek kira akdinin sona ermesi için konut gereksinimi ile yapılan tahliyelerde ilgili yasa kapsamına dahil olabilecek kişiler şunlardır;

 • Konutu kiraya veren kişinin kendisi,
 • Konutu kiraya veren kişinin eşi,
 • Konutu kiraya veren kişinin alt soyu olan kişiler,
 • Konutu kiraya veren kişinin üst soyundan olan kişiler,
 • Konutu kiraya verenini bakmakla yükümlü bulunduğu kişilerdir.

Kiraya veren kişi ile kiracı arasında yapılan sözleşme süreli ise belirtilen sürenin sonunda, belirli süreli değilse genel hükümlerle belirlenmesi gereken fesih döneminden itibaren 1 ay içerisinde dava açılması ile sonlandırılmaktadır. Belirtilen şekilde gerçekleşen tahliyelerden sonra 3 yıllık süre boyunca konut eski kiracı haricinde olan kimseye kiralanamaz.

Kira Artış Oranları Nasıl Olacak

Türkiye genelinde ev sahipleri ve kiracılar arasında oldukça sıkıntılı olan bu konu Yargıtay emsal kararı ile neticeye bağlanmıştır. Kiracılar için verilen Yargıtay emsal kararına göre kira artışları ÜFE oranını aşmayacak şekilde olacaktır.  Yüksek oranda artış yaparak kiracılarını evden çıkarmaya çalışan ev sahipleri haksız bulunarak durum hakkında kiracılar lehine emsal kararlar alınmıştır.

Ev tadilatları için verilen Yargıtay kararına göre kiracının izinsiz olarak tadilat yapması sonucunda meydana gelen giderlerin ev sahibi tarafından ödenmemesi karara bağlanmıştır. Kiracılar ev sahibinin tadilat yapmadığı şikayetlerine karşı ev sahipleri kiracının sıklıkla tadilat yaptığı konusu gündemden düşmemektedir. Yargıtay konu hakkında karar vererek emsal karara imza atmıştır. Yargıtay tarafından verilen karara göre;

 • Kiracıların oturdukları konutlardaki tadilatları yapmadan önce evlerinin kiraya veren kişi ile irtibata geçerek izin almaları ve aldıkları izinleri yazılı olarak belgelemeleri gerekmektedir.
 • Aksi durumlarda kiracı yaptığı tadilatların ödemelerinin kendisi ödemek zorunda kalarak mağduriyet yaşamaktadır. 

Bu haber toplam 627 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara