İsim Değiştirme Davası Avukat Ücreti

İsim Değiştirme Davası Avukat Ücreti

İsim Ekleme Davası Avukat Ücreti Nasıl Hesaplanır? İsim değiştirme davası açmak, ismini değiştirmek istemesi konusunda haklı sebepleri olan herkes tarafından mümkün olmaktadır. Bu dava türünde hâkimin vereceği karar önemlidir.

İsim Değiştirme Davası Avukat Ücreti

Kişinin ismini değiştirmek ya da isim eklemek konusunda sebebi hâkim tarafından haklı kabul edilirse isim değişikliği ya da ekleme işlemi yapılabilmektedir.

İsim ya da soy isim değişikliği için açılan davalarda ileri sürülen sebepler birbirinden çok farklı olabilmektedir. Bu noktada önemli olan değiştirme için ileri sürülen gerekçelerin kabul görebilmesidir.

İsim değiştirme davası için görevli ve yetkili olan mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleridir. İsim değiştirme davası ücreti 2019 yılında yatırılması gereken harç tutarı 44,40 TL olarak belirlenmiştir.

Dava masrafları için alınacak olan gider avansı ise yaklaşık 200 TL civarında olmaktadır. Davanın açılacağı yer, isim değiştirme davası avukat ücreti, isim ekleme davası avukat ücreti gibi değişkenlere göre ödenmesi gereken toplam tutar değişiklik göstermektedir.  

İsim değiştirme davalarında avukat tutulması zorunlu değildir. Kişi kendisi de dava açabilmektedir. Ancak bu konuda uzman bir avukat ile çalışılması sürecin daha doğru ve hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır. Dava sonucu açısında yarar sağlanabilmesi adına uzman bir avukata başvurmak en mantıklısı olacaktır.

İsim Değiştirme Davalarında Haklı Sebepler Hangileridir?

İsim değiştirme davalarında keyfi bir sebep öne sürülmesi davanın olumsuz şekilde sonuçlanmasına yol açacaktır. Kişi isim değişikliği davasını açarken mutlaka geçerli bir sebep sunmalıdır. İsim değiştirme davalarında önce sürülebilecek ve kabul görecek haklı sebeplerden bazıları şu şekildedir;

  • Kişiyi küçük düşüren ya da alay konusu olmasına sebep olan isimlerin değişimi için dava açılabilmektedir.
  • Yanlış anlaşılmalara sebep olan isimlerin değişimi için dava açılabilmektedir.
  • Telaffuzu zor olan ve kulağa hoş gelmeyen isimlerin değişimi için dava açılabilmektedir.

Sunulacak sebep her ne olursa olsun sebebin geçerliliği mahkeme tarafından kanaat getirildiğinde olumlu şekilde sonuçlanacaktır. İsim değiştirme davasında alınan karar olumsuz ise bir yıl içerisinde itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Bu itiraz üçüncü kişiler tarafından bu değişiklik nedeniyle zarar görüldüğü iddiası ile yapılabilmektedir.

HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara