Estetik Ameliyatlarda Emsal Karar

Estetik Ameliyatlarda Emsal Karar

Yargıtay’dan Estetik Operasyon Yaptırıp Sonuçtan Memnun Kalmayanlara Tazminat Davası Hakkı

Yargıtay 15. Hukuk Dairesi’nin emsal niteliğindeki kararıyla, bundan sonra estetik ameliyat yaptıran fakat hem sonuç alamayan hem de ortaya çıkan sonuçtan memnun olmayan kişilerin tazminat alabilmesinin önünü açtı.

Yargıtay’ın estetik operasyonlarla ilgili kararı tüm estetik cerrahlarını ve estetik ameliyat yaptıran vatandaşları yakından ilgilendiriyor. Yüksek Mahkeme’nin vermiş olduğu karar neticesinde estetik operasyonlar ile sağlık amaçlı yapılan operasyonlar birbirinden ayrılıyor. Bunun neticesinde estetik ameliyatı olan kişi almış olduğu hizmetten memnun kalmadığı durumlarda, operasyonu yapan kurum veya şahıslardan tazminat talep edebiliyor.

Deniz Akkaya, Ebru Şallı, Petek Dinçöz ve daha birçok ünlü şahsın estetik operasyonlarını yöneten ve plastik cerrahi camiasında oldukça tanınmış bir isim olan Prof. Dr. Onur Erol’un davalı tarafta bulunduğu mahkemeden emsal karar ortaya çıktı. Yargıtay 15. Hukuk Dairesi’nin bu kararında geçerli sebep olarak; estetik operasyonların sağlık amaçlı bir tedavi yöntemi olmadığı, söz konusu operasyonların hizmet kapsamında değil de “eser” sözleşmesi bakımından değerlendirilmesi gerektiği gösterildi.

Prof. Dr. Onur Erol’un aleyhine açılan davada İstanbul 16. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin verdiği kararı oy birliğiyle bozan Yargıtay 15. Hukuk Dairesi, dava dosyasını incelemesinin ve tarafları dinlemesinin ardından davacıyı haklı bularak davalı tarafın tazminat ödemesine hükmetti.

Davalı Prof. Dr. Onur Erol’dan 20 bin lira maddi 50 bin lira da manevi olmak üzere toplam 70 bin lira tazminat talep eden davacı S.K dava dosyasında bulunan dilekçesinde, yapılan estetik operasyondan sonra rahatsızlıklarının artığını ve 3 kere da operasyona girdiğini açıkladı. Durumu her operasyon sonucu daha da kötüleşen davacı S.K, sonunda burnundan hiç nefes alamayacak duruma geldiğinde davalı tarafından asabi cevaplar aldığını belirtti. Davalı estetik cerrahının da savunması dinlendikten sonra Yargıtay emsal kararın hükmünü verdi.

Estetik Operasyonlarda Sonuç Garanti Edilmelidir

Estetik operasyon geçirmek isteyen hastaların, operasyon neticesinde istedikleri sonuca ulaşmaları gerekli olduğunu belirten Yargıtay tarafından, yapılan müdahalenin ardından ortaya çıkan sonuçlardan memnun olmayan hastaların, estetik nedeniyle maddi ve manevi tazminat açabilmelerinin önü açıldı.

Bu haber toplam 694 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara