Almanya Tanıma Tenfiz

Almanya Tanıma Tenfiz
Almanya Tanıma Tenfiz | Almanya Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Evlilik birliği sağlanırken çifte vatandaşlığı olan yani hem Türk hem de alman vatandaşı olan kişilerin evliliklerini nasıl ki iki ülkede de geçerli kılma zorunlulukları varsa boşanma davasında da bu durum aynı şekilde işler. Almanya'da boşanan çift Türkiye'de mahkemelere başvurarak boşanma davalarını...
Almanya Tanıma Tenfiz Davası Nasıl Açılır? Almanya’dan tanıma ve tenfiz davaları açmak, avukata vekalet verilerek kolaylıkla yürütülebilmektedir. Söz konusu davalar Almanya mahkemeleri tarafından verilen boşanma davalarının Türkiye’de tanınması ve geçerlilik kazanması için açılması zorunlu olan dava türleridir. Buna göre Almanya’da yaşayan ve çift vatandaşlığı olan kişiler, yurt dışı mahkemelerinde boşanmalarına rağmen tanıma ve tenfiz davalarını açmaması halinde Türkiye’de hala evli olarak gözükür. Bu durumun oluşmaması için vatandaşların boşanma kararlarının kesinleşmesinin ardından Türk mahkemelerinde tanıma ve tenfiz davası başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi tanıma ve tenfiz davaları için çifte vatandaşlığı bulunan kişilerin bizzat Türkiye’ye gelmelerine ve Türk mahkemelerinde dava başvurusunda bulunmalarına gerek yoktur. Bu işlemleri avukata vekalet vererek de kolaylıkla yaptırabilirler. Öte yandan yurt dışında verilen kararla evliliğin sonlandırılmasının ardından davalı ya da davacı durumundaki eski eşin de Türkiye’ye gelmesine gerek görülmemektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davaları İçin Gerekli Belgeler

Avukata vekâlet vererek tanıma ve tenfiz davası açmak istiyor ve Almanya’da verilen boşanma kararının Türkiye’de de geçerli olmasını talep ediyorsanız, avukatınız aracılığıyla birtakım belgelerin aile mahkemesine ulaştırılması gerekmektedir. Söz konusu belgeler arasında şunlar bulunmaktadır:
  • Almanya’da yerel mahkeme tarafından verilen evliliğin sonlandırıldığına dair boşanma kararının aslı
  • Söz konusu mahkemenin vermiş olduğu boşanma kararının kesinleştiğine dair şerh ya da apostille belgesi
  • Alman mahkemesinin vermiş olduğu boşanma kararının Türkçe tercümesi (tercüme işini ya yeminli tercüman yapmalıdır ya da belgenin noter onaylı olması gerekmektedir.)
  • Tanıma ve tenfiz talebinde bulunan kişinin pasaport ve nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Avukata verilmesi gereken resimli boşanma vekâletnamesi ve söz konusu vekâletnamede belirtilen “Almanya’da verilen boşanma kararına ilişkin tanıma ve tenfiz davası açma yetkisi”
Tanıma ve tenfiz yönetmeliği ile belirlenen tanıma ve tenfiz dava talebinin kabulü için gerekli olan belgeler arasında yer alan apostille belgesi Alman Konsolosluğu’ndan alınması gereken önemli bir evraktır.

Tanıma ve Tenfiz Davası Süresi

Söz konusu davanın süresi tamamen davalı iki tarafın ulaşılabilirliğine bağlı olarak belirlenmektedir. Eğer iki tarafın da avukatı davada hazır bulunup hukuki gereklilikleri eksiksiz yerine getirirlerse dava tek celsede sonuçlanmaktadır. Evlilik birliği sağlanırken çifte vatandaşlığı olan yani hem Türk hem de alman vatandaşı olan kişilerin evliliklerini nasıl ki iki ülkede de geçerli kılma zorunlulukları varsa boşanma davasında da bu durum aynı şekilde işler. Almanya'da boşanan çift Türkiye'de mahkemelere başvurarak boşanma davalarını kanıtlamazlar ise Türk hukuk sistemine göre hala evli olarak görünecekler ve yeni bir evlilik durumunda bu işlemler için fazlaca zaman kaybedeceklerdir. Almanya boşanma tanıma ve tenfiz işlemleri için konsolosluklardan ardım alındığında yalnızca verilen bir vekalet ile her iki ülkenin de bekar vatandaşı olmayı hak edersiniz. Almanya mahkemeleri tarafından verilen boşanma davası sonuç belgesi ile Türk konsolosluğuna başvurduğunuzda sizlere bu konuda yardımcı olmak için ilgili evrakları belirteceklerdir. Dilekçe vererek vekaletinizi verdiğiniz avukat tarafından Türkiye'de yer alan adresiniz üzerinden boşanma tanıma ve tenfiz davası açılabilir. Türkiye'de bir ikamet adresi bulunmuyorsa nüfusa kayıtlı olduğunuz yerde mahkemeye başvurmanız gerekir. Vekaletle yapılan işlemlerde genelde bu tür davalar Ankara'da, İzmir'de ve İstanbul'da yetkili mahkemelere yönlendirilir. Boşanma davalarının bir ülkede sonuçlanmış olması sonrasında yapılan evliliği de diğer ülkede halen evli gözükme durumu yüzünden geçersiz kılacağından bu davanın sonuçlanması beklenerek yeni bir evlilik için daha sağlam adımlar atılmalıdır. Dava avukatınız tarafından açıldıktan sonra eski eşe bir tebligat çıkarılır. Tebligat kişiye ulaşınca yine vekaleten bir avukat yardımıyla ya da kendisi duruşmaya gelerek boşanma tanımanın gerçekleşmesini sağlayabilir. Konsolosluktan vekalet için resimli ve onaylı bir vekaletname hazırladıktan sonra pasaportunuz ve kimlik fotokopinizi de avukatınıza ulaştırmalısınız. Eksik evrak ile açılan davalarda evrak gelme süresi ekleneceğinden evlilik durumu devam eder. Almanya Mahkemesi Boşanma Kararı aslı ve özel tasdikname ile hazırlanmış apostili ile avukata ulaştırılmalıdır. Özel tasdikname yeminli tercümanlarca yapılan tercüme işleminin notere ya da konsolosluğa onaylatılarak mahkemeye ulaştırılması demektir. Evraklar tamam olarak davaya çıkılır ve her iki tarafı da temsilen bir vekil bulunursa boşanmanın her iki ülkede de tanınması için tek celselik bir dava yeterli olacak, taraflar resmen boşanmış sayılacaktır.

Almanya Tanıma Tenfiz Şehirleri

Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Hamburg, Münih, Hannover, Köln, Nuremberg,  Frankfurt, Duisburg,Stuttgart, Bochum, Düsseldorf , Wuppertal, Dortmund, Bonn, Essen, Bielefeld,   Bremen, Mannheim. Makalemizde Almanya Tanıma Tenfiz konusu yer almıştır. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Tanıma ve Tenfiz Avukatı sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 232 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara