Fransa Boşanma Tanıma Tenfiz Davası: Dava Nerede Açılır, Ne Kadar Sürer?

Fransa Boşanma Tanıma Tenfiz Davası: Dava Nerede Açılır, Ne Kadar Sürer?
Fransa Boşanma Tanıma Tenfiz Davası 2024, Fransa'da gerçekleşen bir boşanma sürecinin Türkiye'de de geçerliliğinin ve bu konudaki hukuki işlemlerin nasıl olacağı merak uyandırmaktadır.

Fransa Boşanma Tanıma Tenfiz konusu, Fransa’da boşanma kararının ülkemizde geçerli olması ülkemiz mahkemelerine açılacak tanıma ve tenfiz davasıyla mümkün olmaktadır. Ülkemiz vatandaşları yurtdışında kesinleşen boşanma kararları almaları halinde bu kararlar bakımından ülkemizde tanınma işleminin gerçekleşmesi birtakım şartlara bağlıdır.

Fransa Boşanma Tanıma Tenfiz

Yabancı ya da Türk vatandaşıyla boşanma işleminin yurtdışında gerçekleşmiş olması direkt olarak ülkemizde herhangi bir hukuki sonuç doğurmaz.

Vatandaşlar yabancı ülkede boşansalar bile nüfus kayıtlarında evli olmaya devam edecekler hatta ölümleri halinde boşanma yapılan diğer eşin miras hakları bile var olmaya devam edecektir.

Fransa boşanma tanıma tenfiz davalarının ülkemizde açılarak geçerli olması sağlanmalıdır. Bu şekilde açılacak dava ile boşanma kararı ülkemizde de geçerli hale gelecek ve dava açılması için avukata vekalet vererek yurtdışından takip edilmesi mümkün olacaktır.

Ülkemizde boşanma davasının açılması yeni bir boşanma şekli olmadığından eşlerin davaya katılmaları zorunlu olmamakla birlikte boşanılan eşe dava tebligatı yapılması zorunlu olduğundan davanın açılması için diğer eşle irtibatın devamı hatta aynı avukata vekalet vermek dava sürecini hızlandıracaktır.

Tanıma ve Tenfiz Davası Arasındaki Farklar Nelerdir?

lkemizde açılan tanıma davası yurtdışı boşanma kararının tanınması ve kabul edilmesi anlamına gelirken tenfiz davası ise boşanma kararı sonucunda oluşan hukuki sonuçların ülkemizde kabul edilmesine yönelik davalardandır.

Yurtdışı boşanmalarının ülkemizde geçerli olması için tanıma davası zorunlu olmakla birlikte velayet, mal paylaşımı, tazminat gibi boşanma sonucunda verilen herhangi hukuki sonuç doğuran bir karar yoksa tenfiz davası açılamasına gerek yoktur.

Tanıma davası boşanmanın tanınması ve onaylanması amacıyla açılmaktayken tenfiz davasında devletin yaptırım gücünü kullanma ihtiyacı hasıl olmakta ve icra gerektiren durumlar nedeniyle yurtdışında alınmış kararların ülkemizde de aynen ya da kısmen kabul edilmesi amaçlanmaktadır. Tanıma ve Tenfiz Davası Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ülkemizde tanıma ve tenfiz davası açılması için aile hukuku alanında deneyimli avukatlık bürolarına tanıma ve tenfiz davası açma konusunda yetki verilmesi sonucunda Türkiye’ye gelmeden bu davalar açılabilmektedir. Yurtdışında boşanmanın Türkiye’de tanınması için;

  • Yurtdışında alınmış boşanma mahkeme kararının aslı,
  • Mahkeme kararıyla birlikte boşanmanın kesinleştiğine dair apostille veya şerh belgesi,
  • Yeminli tercüman vasıtasıyla boşanma kararının Türkçeye tercümesi ve noter ya da konsolosluğa bu tercümenin onaylatılması,
  • Pasaport ve nüfus cüzdanı fotokopileri

Gibi işlemlerin yapılması ve evrakların hazırlanarak dava açacak avukata gönderilmesi gerekmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davası Dilekçesi Tanıma ve tenfiz davası ülkemizde aile mahkemelerine dava dilekçesinin verilmesi suretiyle açılmaktadır. Dava dilekçesinde boşanma delilleri olarak yurtdışı boşanma kararına dair gerekli evrakların bulunması önem arz etmektedir.

Yurtdışı boşanma kararı tanıma ve tenfiz dava dilekçesinin mahkemeye verilmesiyle açılsa da davanın sonuçlanabilmesi için diğer eşe de tebligat zorunludur. Bu sebeple diğer eşin Türkiye’deki adres bilgisine sahip olunması fayda verecektir.

Boşanılan kimse yurtdışında yaşıyorsa bu tebligat işlemleri daha uzun süreceğinden eşlerin irtibatlarının kopmadan tanıma ve tenfiz davası açılmasında fayda vardır.

Fransa Boşanma Tanıma Tenfiz Avukatı İletişim Bilgileri

✅ Boşanma Avukatı İlkay Uyar Kaba

✅ Telefon: 0312 229 25 05

✅ Adres: Eti Mahallesi Strazburg Cad. 10/9 Çankaya/Ankara

✅ Mail: [email protected]

✅ Hizmet Alanları: Tanıma ve Tenfiz davası, Anlaşmalı Boşanma Davası, Çekişmeli Boşanma Davası Ankara, Boşanma Nedeniyle Tazminat, Velayet, Nafaka, Sözleşmeler, Dilekçeler

Makalede Fransa Boşanma Tanıma Tenfiz konuları işlenmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Tanıma Ve Tenfiz Davası ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 237 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara