İngiltere Boşanma Kararının Türkiye'de Tanınması

İngiltere Boşanma Kararının Türkiye'de Tanınması
İngiltere Boşanma Kararının Türkiye'de Tanınması Türk vatandaşı olmalarına rağmen herhangi bir ülkede evlenerek Türk nüfus kayıtları içerisinde evli olarak gözüken kişiler boşanmaya karar verdiklerinde yurtdışında boşanma davası açarak boşanabilmektedirler. Tanıma Tenfiz Davası Açmak için Neler Gerekir? Boşanma davaları yurtdışında açıldığında ve karara...
İngiltere Boşanma Kararının Türkiye'de Tanınması Nasıl Yapılır? Tanınma ve tenfiz davası açmak, yurtdışında karara bağlanan davaların Türkiye’de geçerli olabilmesini sağlamak adına yapılmalıdır. Yurtdışında boşanmanın Türkiye’de tanınması 2019 yılında tanınma ve tenfiz davası açılması ile mümkün olabilmektedir. Genel olarak boşanma, velayet davaları gibi davaların Türkiye’de yasal olarak geçerli olabilmesi için bu davaların açılması ve kazanılması gereklidir. Tenfiz davası; yabancı mahkemelerce verilen kararların Türkiye’de geçerli olup olamayacağı, ilgili şartlara uygunluk sağlayıp sağlamadığı gibi konuları incelemektedir. Tanınma davası ise yabancı mahkemelerce alınan kararların ülkemizde geçerli olması ve tanınması adına açılmalıdır. İngiltere’de alınan bir boşanma kararının Türkiye’de geçerli olabilmesi için mutlaka dava yoluna başvurulmalıdır. Dava açılmadığı takdirde yabancı mahkemeler tarafından alınan kararlar Türkiye’de geçerli olmayacaktır.

İngiltere Boşanma Davası İçin Tanınma ve Tenfiz Şartları

İngiltere boşanma kararının Türkiye’de tanınması için tanınma ve tenfiz davası açılmalıdır. Davanın açılabilmesi için ise bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;
  • Yabancı mahkeme tarafından kararın çıkarılmış olması gerekmektedir. Kesinleşmemiş olan kararlar için tanınma ve tenfiz davası açılamamaktadır.
  • Yabancı mahkemeler tarafından alınmış olan kesin karara ait belgeye sahip olunmalıdır.
  • İngiltere eyalet valiliği vb. kurumlar tarafından alınan kararlar geçerli olmamaktadır. Kararın Türkiye’de geçerliliğinin sağlanması için mutlaka İngiltere bölgesinde yer alan yetkili bir mahkeme tarafından karar çıkmış olmalıdır.
  • Yabancı mahkeme tarafından alınmış olan kararın Türkiye kamu düzeni ve yasalarına aykırı olmaması gerekmektedir.
  • Yabancı mahkemeden alınmış olan kararın yeminlik tercüman tarafından Türkçeye çevrilmiş olması gerekmektedir.

İngiltere Tanınma ve Tenfiz Davası Nerede Açılır?

Boşanma kararının tanınması dilekçesi davalının ikametgahında bulunan mahkemeye, ikametgahı yok ise sakini olduğu yer mahkemesinde verilmelidir. Davalının sakini olduğu bir yer yok ise o zaman İstanbul, Ankara ya da İzmir Aile Mahkemesine dilekçe ile başvurulmalıdır. Türkiye’de kararın tanınması için açılacak olan dava, yabancı mahkeme tarafından aleyhine boşanma kararı verilen eski eşe açılmaktadır. Tanınma ve tenfiz davası konusunda görevli olan mahkeme Aile Mahkemesidir. Aile Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesi görevli ve yetkilidir. Türk vatandaşı olmalarına rağmen herhangi bir ülkede evlenerek Türk nüfus kayıtları içerisinde evli olarak gözüken kişiler boşanmaya karar verdiklerinde yurtdışında boşanma davası açarak boşanabilmektedirler.

Tanıma Tenfiz Davası Açmak için Neler Gerekir?

Boşanma davaları yurtdışında açıldığında ve karara bağlandığında bu mahkemeden çıkan kararın sadece mahkemenin gerçekleştiği ülkede geçerli olması mümkün olmaktadır. Bu mahkemeden çıkan karar Türk Kanunları içerisinde geçerli sayılmamaktadır. Türk nüfus kayıtlarında kişilerin tekrar bekar statülerini kazanmaları için mutlaka Türkiye mahkemeleri içinde tanıma ve tenfiz davaları açarak yurtdışında çıkmış olan kararların geçerli olmasını sağlamaları gerekmektedir.

Tanıma Tenfiz Davası Nerede Nasıl Açılır? İngiltere Boşanma Kararının Türkiye'de Tanınması

Tanıma ve tenfiz davalarının açılması gerektiği zaman kişilerin yurtdışında yaşa dıkları hesaba katılarak kişilerin en kolay şekilde boşanmalarının tanınmasını sağlamak adına pek çok kolaylık sağlanmıştır. Kişilerin tanıma tenfiz davası açabilmek için öncelikle yurtdışında açmış oldukları boşanma davalarının karara bağlanmış olması gerekir. Bu çıkan kararın ardından kişiler en kısa sürede tekrar bekar olduklarını bildirmek için tanıma ve tenfiz davasını Türkiye’de ikametlerinin bulunduğu yerdeki aile mahkemelerine açmalıdırlar. Eğer ikametlerinin bulunduğu yerde herhangi bir aile mahkemesi bulunmuyorsa kişilerin asliye hukuk mahkemelerine başvurması gerekir. Yurtdışında uzun süreden beri yaşayanlar başta olmak üzere zaman zaman bazı kişilerin Türkiye’de ikametlerinin bulunmaması da söz konusu olabiliyor. Bu tür durumlarda kişilerin İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde bulunan aile mahkemelerine başvurarak tanıma ve tenfiz davalarını açmaları gerekmektedir. Telefon ile Bilgi alınacağı gibi Mutlaka e-mail adresimizle iletişim ve e-mail adreslerinizi bize bildirilmesi gerekmektedir. Çünkü tüm iletişim e-mail üzerinden yapılmaktadır.

İngiltere Boşanma Kararının Türkiye'de Tanınması İçin Gerekli Belgeler

Türkiye'de tanıma veya tenfiz edilmesi nedeniyle avukatın vekaletname ile yetkili kılınması gerekmektedir. Bunun içinde sizin adınıza işlem dava açma  gibi yetkilerin olduğu özel vekaletname çıkarma işlemlerini konsolosluk aracılığı ile yapabilirsiniz. Ayrıca Yurtdışı boşanma, vasiyet veya vasilik gibi konularda alınmış mahkeme kararının örneğin boşanma ise boşanma kararını veran mahkemeden aslı alınmalıdır. Alınan mahkeme kararı yani Boşanma kararı kesinleşmiş olması ve apostille (özel tasdikname) ile tastikli olması gerekmektedir. Ayrıca alınan mahkeme kararı ya konsoloslukta yada avukat aracılığı ile noter huzurunda tercüme edilmesi gerekmektedir. İngiltere Şehirleri İngiltere'de boşanma Türkiye'de tanıma davası, Bath · Birmingham · Bradford · Brighton ve Hove · Bristol · Cambridge · Canterbury. Carlisle Şehri · Chelmsford  · Chester · Chichester · Coventry · Derby Şehri · Durham · Ely · Exeter · Gloucester · Hereford · Hull · Lancaster Şehri. Leeds · Leicester · Lichfield · Lincoln · Liverpool · Londra Şehri · Manchester · Newcastle upon Tyne · Norwich · Nottingham · Oxford. Peterborough · Plymouth · Portsmouth · Preston Şehri · Ripon · St Albans · Salford · Salisbury · Sheffield · Southampton · Stoke-on-Trent. Sunderland · Truro · Wakefield · Wells · Westminster · Winchester  · Wolverhampton · Worcester · York, tanıma ve tenfiz, ingiltere boşanma kararının türkiyede tanıma davası Makalemizde İngiltere Boşanma Kararının Türkiye'de Tanınması konusu yer almıştır. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Boşanma Avukatı ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 421 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara