İngiltere Boşanma Tanıma Tenfiz

İngiltere Boşanma Tanıma Tenfiz
İngiltere Boşanma Tanıma Tenfiz | Milletler arası özel hukuk altında incelenen tanıma ve tenfiz davası yurt dışında gerçekleşen boşanma davasının Türk hukuk sistem içerisinde de geçerli olabilmesini sağlayan ve gerçekleşmiş her boşanma davası gibi hüküm ve sonuçlarını doğurabilmesini sağlayan bir dava türüdür. Boşanma davasının tanıma ve tenfiz her ülke için...
İngiltere Boşanma Tanıma Tenfiz Nasıl Olur? Boşanma için tanıma ve tenfiz davaları yurt dışında herhangi bir ülkede verilmiş boşanma kararının ülke sınırları içinde tanıtılması açısından önem taşımaktadır.

İngiltere Boşanma Tanıma Tenfiz

Yurt dışında boşanan çiftler Türkiye’ye geldikleri zaman (dava açılmaması halinde) hala evli olduklarını öğrenirler. Bu durum genellikle Türkiye’de yeni evlenme talebi ile nüfus müdürlüklerine müracaat ettikleri zaman ortaya çıkar. Yurt dışında gerçekleştirilmiş olan boşanma davalarının Türkiye içinde kabul görülebilmesi adına tanıma davası açılması yeterlidir.

Tanıma Davası Ne Anlama Gelir?

Tanıma davası nedir sorusuna yanıt vermek ile başlayalım. Adında da anlaşılacağı üzere, tanıma davalarında amaç, yurt dışında alınan boşanma davası kararlarının yurt içinde de sayılmasıdır. Bunun için yurt dışındaki boşanma kararının kesinleşmiş olması gerekmektedir. Yurt dışındaki mahkemeler başvuran çiftlerin boşanması için karar verirken, kendi hukuk kuralları çerçevesinde karar verecektir. Bu kararların Türk Hukuk kurallarına uyup uymadığı diğer bir değişle geçerliliği, tanıma davaları ile sağlanmış olur.

Tenfiz Davaları ve Boşanma Davalarının Ekonomik Yönü

Tenfiz davaları ile boşanma davalarının ekonomik yönünün ülke içinde denkliği sağlanmaktadır. Boşanma davalarında tek konu çiftlerin evlilik birliğini sonlandırması değildir. Nafaka ödenmesi ve tazminat ödenmesi gibi ekonomik durumlar da çoğu zaman söz konusu olur. Bu durumda boşanma davalarında alınmış olan kararların yurt içinde icra edilebilir özellikte olması beklenir. Bu da tenfiz davaları ile mümkündür.

İngiltere Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davaları

İngiltere boşanma tanıma tenfiz davalarının her ikisi de duruşma yolu ile görülmektedir. Yani bu iki davanın da yalnızca dosya üzerinden yürütülmesi söz konusu değildir. Davacı olan taraflardan bir tanesinin ikamet adresi yurt içinde olmayabilir. Böyle bir durumda davacı kişinin mahkemeye teminat gösterme zorunluluğu doğar. Gösterilecek olan teminatın miktarına mahkemenin kendisi karar verir. İkamet adresi bulunan ülke ile uluslar arası anlaşma bulunması halinde, zorunluluk düşer. Mahkemeye başvurmak için tarafların elinde ilk önce mahkeme tarafından verilmiş ve kesinleştirilmiş kararın bulunması gerekmektedir. Bu kararlar belediye tarafından verilmiş (ya da benzeri) olması halinde geçerliliğini kayıp edecektir. Makalede İngiltere Boşanmanın Tanıma  konuları işlenmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Tanıma Ve Tenfiz Davası ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 221 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara