İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz

İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz
İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz Tanıma ve Tenfiz Davası Nedir, sorusu ile başlayacak olarsak dava daha çok 60’lı yıllarda başlayan işçi göçleri sırasında yurtdışında ikamet etmeye başlayan Türkler için söz konusu olan tanıma tenfiz davaları günümüzde de yurtdışında boşanma davası açarak birbirinden ayrılan kişiler için geçerli olmaktadır...
İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz Nasıl Yapılır? Yabancı ülkelerde gerçekleşen boşanma davaları için tanıma ve tenfiz özellikle İspanya’da yaşayan ve Danimarka’da hayatını sürdüren vatandaşları ilgilendirmektedir. Yurtdışında yaşayan kişilerin yurtdışında gerçekleştirdikleri evlilik sonlandırmalarının Türkiye’de de geçerli olabilmesi için tanıma ve tenfiz davaları açılmaktadır. Yurtdışındaki herhangi bir ülkede boşanma kararının mahkeme tarafından verilmesi durumunda Türkiye’de de bu davaların açılmış olması gerekmektedir. Boşanmış olan kişilerin İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz davası açarak Türk nüfus kayıtları içinde de boşanmış olduklarını ifade etmeleri gerekmektedir. Evlenilen kişi Türk ya da yabancı olsa da bu davaların Türkiye kapsamında da açılması önemlidir. Bundan dolayı bu davaların ismi, tanıma davası olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra boşanma kararı ile beraber mal paylaşımı, tazminat, nafaka gibi konuların da tanınması için tenfiz davaları açılmaktadır.

Yabancı Ülkelerde Kesinleşen Boşanmalar için Tanıma Tenfiz Davası Açmak Gerekir mi?

Tanıma ve tenfiz davası yabancı ülkelerde kesinleşmiş mahkeme kararlarının Türkiye sınırları içinde de geçerli olması açısından oldukça önemlidir. Yurt dışında boşanmış olan kişiler, Türk nüfus kayıtlarında halen evli olarak gözükecektir. Bundan dolayı da yeniden evlenmek istediklerinde, Türk nüfusunda evli olarak gözüktükleri için bu durum mümkün olmamaktadır. Bunun yanı sıra bu kişilerin boşanma sonucunda ortaya çıkan haklarını koruması için de tanıma ve tenfiz davalarının açılması gerekmektedir.

İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nasıl Açılır?

İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz belgeleri için öncelikli olarak alanında uzman bir avukat ile çalışmak gerekmektedir. Bunun dışında:
  • Boşanma davasının yabancı ülkelerde kesinleşmiş olması gerekmektedir.
  • Yurt dışında mahkemeler tarafından alınmış olan boşanma kararını gösteren hükümlerin asıl ve onaylı fotokopisini de içeren belgelerin bulunması gerekir. Kesin olarak boşanmanın gerçekleştiğine dair de belgeler bulundurulmalıdır.
  • Bu belgelerin yanı sıra kesinleşme şerhinin de bulunması gerekmektedir. Konsolosluklardan apositile alınması gerekir.
  • Bu belgelerin tercümesi için yeminli tercümanlarla çalışmak gerekmektedir. Tercümelerin yeminli tercüman tarafından yapılması gerekir, aynı zamanda noterler aracılığı da yapılabilir.
Uzman bir avukat ile çalışıldığında bu belgeler avukat tarafından temin edilecektir.

İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz

İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz, Tanıma ve Tenfiz Davası Nedir, sorusu ile başlayacak olarsak dava daha çok 60’lı yıllarda başlayan işçi göçleri sırasında yurtdışında ikamet etmeye başlayan Türkler için söz konusu olan tanıma tenfiz davaları günümüzde de yurtdışında boşanma davası açarak birbirinden ayrılan kişiler için geçerli olmaktadır.

Tanıma Ve Tenfiz Nedir

Yurtdışındaki herhangi bir ülkede boşanma kararı alınmış olmasına rağmen kişiler hakkında mahkemeden çıkan kararlar Türkiye’deki mahkemeler de geçerli olmamaktadır. Bunun için boşanan kişilerin tanıma tenfiz davası açarak Türk nüfus kayıtları içerisinde de boşanmış olduklarını belirtmeleri zorunlu olmaktadır. Evlendiği kişi Türk ya da yabancı olması fark etmeksizin her kişinin Türk nüfus kayıtları içerisindeki evli gözüktüğü medeni hal kısmını değiştirebilmesi için bu davaları açması gerekmektedir. Bu davaların ardından yurtdışında zaten hakkında karar verilmiş olan boşanma durumunun Türkiye’de tanınması sağlanmaktadır. Bu sebeple davalar tanınma davası olarak bilinir. Bunun yanı sıra boşanma kararları verilirken çiftler arasındaki mal paylaşımı, tazminat, nafaka, velayet gibi çeşitli konularda ortaya konan uzlaşı kararlarının geçerli olmasını sağlamak amacıyla da davaların tenfiz davası aşamaları görülmektedir.

Tanıma Tenfiz Davası Neden Açılır?

Tanıma ve tenfiz davaları ile ilgili kişilerin üzerinde herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Ancak kişiler yurtdışında boşanmış olmalarına rağmen Türk nüfus kayıtlarında hala evli gözükmektedirler. Bu sebeple daha sonra tekrar evlenmek istediklerinde Türk Medeni Kanunu’nda belirtilmiş esaslar doğrultusunda bir kişinin sadece tek bir eşi olabileceğinden dolayı evlenmeleri mümkün olmamaktadır. Bunun yanı sıra kişilerin evlilik birliklerini sonlandırmalarının ardından ortaya çıkan hakların korunması adına mal paylaşımı ve velayet gibi konuların önem arz etmesinden dolayı da en kısa sürede tanıma ve tenfiz davalarını açmaları gerekmektedir.

İspanya Danimarka Tanıma Tenfiz Davası İçin Gereken Belgeler

Tanıma ve tenfiz davalarının açılması için gerekli şartlar söz konusu olduğu zaman kişilerin ilk bilmesi gereken konu yurtdışında açılmış olan boşanma davasının bir karara bağlanmış olması gerekliliğidir. Herhangi bir şekilde temyiz sürecinde kalan boşanma davaları ile ilgili olarak çiftlerin Türkiye’de tanıma ve tenfiz davası açması mümkün olmamaktadır. Yurtdışındaki mahkemeden alınmış olan boşanma kararını gösteren hükmün asıl ve onaylı fotokopisini içeren belge ile birlikte boşanmanın kesinlikle gerçekleştiğini gösteren belgenin de elde bulundurulması gerekir. Bu belgede kesinleşme şerhinin de yer alması zorunludur. Konsolosluklardan alınan apostile’ın ardından boşanma kararının tercüme ettirilmesi de gerekmektedir. Tercümeler için kişiler yeminli tercümanlara gidebileceği gibi aynı zamanda konsolosluklar ya da noterler aracılığı ile de geçerli belgeleri elde edebilirler. (İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz) Makalede İspanya Danimarka Boşanma Tanıma Tenfiz konuları işlenmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Tanıma Ve Tenfiz Davası ve danışma konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 268 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara