Aynı Markalı Firmalar Farklı Sektörde Hizmet Verebilir

Aynı Markalı Firmalar Farklı Sektörde Hizmet Verebilir

Yargıtay'dan Önemli Karar: Aynı Markalı Firmalar Farklı Sektörde Hizmet Verebilir

Ticari hayat içinde aktif faaliyette bulunan kişileri yakından ilgilendiren Yargıtay kararı açıklandı.

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi tarafından emsal niteliğinde verilen karar kapsamında, aynı marka isimli iki firmanın farklı sektörlerde ticari faaliyetlerine devam etmelerinin önü açılmıştır.

Yargıtay tarafından konuya ilişkin emsal niteliğinde kararın verilmesinde etkili olan olayda; tekstil ve şekerleme sektörlerinde aynı isimle tamamen farklı hizmet yürüten iki firma arasında marka davası yer almaktadır.

Söz konusu davanın Yargıtay’a taşınmasının ardından aynı ismin tamamen farklı sektörlerde kullanılabileceği yönünde emsal bir karar verilmiştir.

Farklı Sektörlerde Aynı İsim Kullanılabilecek!

Geçtiğimiz günlerde birçok kişi tarafından ilgiyle takip edilen bir davada emsal niteliğinde bir karar verilmiştir. 35 senedir şekerleme sektöründe hizmet veren bir firma tarafından, aynı marka ismini kullanan bir tekstil firmasına dava açılmıştır. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne başvuru yapan şekerleme firması, 1985 yılından beri 43 ülke ve Türkiye’de markasının tescillendiğini ve söz konusu tekstil firmasının isim üzerinden haksız kazanç elde ettiğini savunmuştur. Markasının zarar göreceği gerekçesiyle mahkemeye dava açılmıştır.

Aynı isimli tekstil firmasının temsilcileri tarafından; markanın hükümsüzlüğü, iptali ve sicilden terki ve davanın reddi talep edilmiştir. Ancak, mahkeme tarafından davacının gerekçeleri haklı görülerek dava kabul edilmiştir. Davanın kabul edilmesi üzerine temyiz yoluna giden tekstil firması, Yargıtay’ın kararı onaması üzerine, karar düzeltme talebinde bulunmuştur.

Yargıtay Kararın Bozulmasına Hükmetti! Aynı Markalı Firmalar Farklı Sektörde Hizmet Verebilir

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi tarafından verilen karar birçok kişi için emsal niteliği taşımaktadır. Yargıtay’dan emsal karar, aynı marka adıyla farklı sektörlerde ticari faaliyetin gerçekleşmesinin önünü açmış oldu.

Yargıtay tarafından verilen kararda, davalı tekstil firmasının tamamen farklı hedef kitlesi ve sektörde hizmet vermesini gerekçe göstererek, mahkeme tarafından davanın reddine karar verilmesi gerektiği ve bu nedenle kararın bozulmasına hükmedildiği açıklanmıştır. Yargıtay ilgili dairesi tarafından onama kararı kaldırılarak kararın bozulmasına karar verilmiştir. Yargıtay’ın İçtihat Metni niteliği taşıyan kararda davalı lehine kararın bozulmasına oy birliği ile Yargıtay 11. Hukuk Dairesi tarafından karar verilmiştir.

Bu haber toplam 231 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara