Çocuğun Ölümü Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Çocuğun Ölümü Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Çocuğun Ölümü Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nedir? Türk Medeni Kanunu'nda yer alan tanımlamanın yanı sıra iş ve sosyal güvenlik yasalarında da çocuk denildiğinde, on sekiz yaşını tamamlamamış küçükler anlaşılmaktadır.

Kanunlara göre çocuk, henüz yetişkinlik çağına ulaşmamış olan, anne ve babalarının denetim ve gözetimindeki küçüklerdir.

Çocuğun Ölümü Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Çocuğun ölümü destekten yoksun kalma tazminatı hususunda kanunen bu belirlemeler önem teşkil etmektedir.

Yargıtay içtihatlarında yer alan hükümler de göz önünde bulundurulduğunda, ortaöğretim çağındakiler 20 yaşına kadar, yüksek öğrenimdekiler 25 yaşına kadar ve kız çocuklar henüz evlenmemişlerse 22 yaşına kadar çocuk kapsamına alınmaktadır.

Çocukların Anne ve Babalarına Destekliği

Çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren gerek ev işlerinde gerekse de kardeşleri varsa onların bakımı konusunda anne ve babalarına destek olurlar. Erkek çocuklar daha çok evin dışındaki işlerde görev yaparken, kız çocuklar ise genellikle evdeki işlerde annelerinin en büyük yardımcısı olarak kabul edilir. Kırsal kesimdeyse kız ya da erkek ayrımı olmaksızın çocuklar tarım ve hayvancılık işlerinde çalışarak anne ve babalarına destek olurlar.

Her ne kadar çocuklar belirli bir yaşa gelip anne ve babalarının yanından ayrılsalar da, ebeveynlerine hizmet etmeye ve destek olmaya devam ederler. Bu konu Yargıtay'ın pek çok kararında aynı yinelenmektedir. Genel yaşam deneyimleri ve hayatın doğal akışına göre, yetişkin bir insanın anne ve babasına her durumda destek olacağı söz konusudur.

Her türlü hastalıkta yardıma koşmaları, ara sıra da olsa anne ve babalarını görmeye gelip gitmeleri hatta bayram günlerinde ziyaret etmeleri bile destek sayılması için yeterli görülmektedir. Bu yüzden çocukların anne ve babalarına destekliği konusu küçük yaştaki çocuklar ile yetişkinlerin durumunu ayrı ayrı ele almayı gerektirmektedir.

Küçük Çocukların Anne ve Babalarına Desteği

Yardım ve hizmet yoluyla küçük yaştaki çocukların anne ve babalarına destek oldukları, çocuğun çeşitli işlerde çalışarak aile bütçesine katkı sağladığı Yargıtay içtihatlarında yer etmiştir. Bu kapsamda çocuk ölümleri nedeniyle açılan tazminat davaları kapsamında, anne ve babaların destek tazminatını düşük hesaplayan bilirkişi raporlarına dayanılarak verilen yerel mahkeme kararları genellikle Yargıtay'ın bozma kararlarıyla karşılaşmaktadır.

Küçük çocukların anne ve babalarına destek olması, parasal olanaklarla sınırlandırılmaması gereken bir husustur. Bu sebeple çocukların küçük yaştan itibaren ev işlerine yardımcı olma, çalışarak aile bütçesine katkı sağlama gibi davranışları destekten yoksun kalma tazminatının da ana konularından biri haline gelebilmektedir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatının Belirlenmesi

Destekten yoksun kalma tazminatı zararların oluşmaya başladığı tarih esas alınarak hesaplanmaktadır. Bu sebeple çocuğun vefatının meydana gelmesiyle birlikte destek ortadan kalktığı için ölümün gerçekleştiği tarih destekten yoksun kalma tazminatı hesaplama hususunda başlangıç noktası olarak ele alınmaktadır.

Bu konuda tazminat davasının görüldüğü mahkemenin hakimi bilirkişi raporlarına da başvurarak hakkaniyetli bir tazminat belirlemesi yapacaktır.

Bu haber toplam 271 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara