Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası
Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası Nedir? Yaşanılan bir trafik kazası veya iş kazası sonucunda hayatını kaybeden bir kişinin hayatta iken bakmak zorunda olduğu kişiler bu bakımdan mahrum kalmaktadırlar. Yasalarımız trafik kazası veya iş kazası ölen bir kişinin bakmakla yükümlü olduğu ve ölen kişinin desteğine ihtiyacı olan...
Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası Nasıl Açılır? Destekten yoksun kalma tazminatı 2019 yılında vefat eden bir kişinin yaşarken maddi destek verdiği kişilerin, ölüm nedeniyle ortadan kalkan destek nedeniyle uğradıkları zarar adına talep edilebilmektedir. Destekten yoksun kalma tazminat davası ölenin destek verdiği kişilerin ölümün ardından kötü duruma düşmemeleri adına kabul edilmiş bir davadır. Destekten yoksun kalma tazminat davası maddi bir tazminat davası türüdür. Destekten yoksun kalma için açılabilecek maddi tazminat davası yanı sıra manevi tazminat davası da açılabilmektedir. Bu davanın açılmasındaki amaç;
  • Ölen kişinin yaşarken destek verdiği kişilerin hayatlarını aynı şartlarda sürdürebilmelerini sağlamaktadır.
  • Sosyal ve ekonomik yönden bağlarını ölümden öncesinde olduğu gibi devam ettirebilmelerini sağlamaktadır.
Destekten yoksun kalma tazminatı dilekçe ile başvurulması gereken bir davadır. Bu davada desteğin ispatlanması gerekmektedir. Bu nedenle alanında uzman bir avukattan yardım alınması önemlidir.

Kimler Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası Açabilir?

Destekten yoksun kalındığına dair tazminat davası açılabilmektedir. Davayı kimlerin açabileceği sorusunun cevabı ise şu şekildedir;
  • Destekten yoksun olduğunu iddia edecek olan kişi ya da kişilerin vefat eden kişi ölmeden önce ondan maddi bir destek alıyor olması gerekmektedir.
  • Kişi yaşarken kendisinden maddi bir destek alınmıyorsa, vefatından sonra destekten yoksun kalma tazminatı talep edilememektedir.
  • Ölenden yaşarken destek aldığı iddiasında herhangi bir kişi bulunabilmektedir. Kişinin ölenden yaşarken maddi destek alıyor olması yeterlidir. Ölenden destek alan kişi, ölen kişinin nişanlısı, amcası, kuzeni gibi herhangi bir yakını olabilmektedir.
  • Destekten yoksun kalma tazminatı talebi için vefat eden kişiden maddi destek alındığının ispat edilmesi gerekmektedir.

 Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davasında Destek Kavramı

Ölen kişinin ardında bıraktığı kişilere desteği farklı biçimlerde değerlendirilebilmektedir. Destek her daim parasal anlamda olmayabilmektedir. Ölen kişi tarafından verilen destek hizmet ya da farklı biçimlerde yardım edilerek de veriliyor olabilmektedir. Bu duruma bir örnek vermek gerekirse; ev hanımları evin ihtiyaçlarını karşılamakta ve hizmetlerini görmektedir. Bir ev hanımının trafik kazasında, doktor hatası nedeniyle ya da bunun gibi sebeplerden dolayı vefat etmesi durumunda geriye kalan yakınları ev hanımının verdiği destekten mahrum kaldıkları için maddi ve manevi tazminat davası açabilmektedir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası Nedir?

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası, Yaşanılan bir trafik kazası veya iş kazası sonucunda hayatını kaybeden bir kişinin hayatta iken bakmak zorunda olduğu kişiler bu bakımdan mahrum kalmaktadırlar. Yasalarımız trafik kazası veya iş kazası ölen bir kişinin bakmakla yükümlü olduğu ve ölen kişinin desteğine ihtiyacı olan kişilere bir tazminat ödenmesini belirtmektedir. Halk arasında kan parası olarak bilinin bu durum yasalarda trafik kazası veya iş kazası sonrasında destekten yoksun kalma tazminatı ve davası olarak geçmektedir. Oluşacak trafik kazalarında veya iş kazalarında ölen kişinin bakımına muhtaç olan kişiler destekten yoksun kalma tazminatı almaya hak kazanacaklardır. Böyle bir durumda neler yapılması ve ne gibi evraklar ile belgeler hazırlanması gerektiği konusunda avukatlar ile görüşülmesi oldukça faydalı olacaktır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası ve Tazminat Kimler Tarafından Alınır?

Destekten yoksun kalma tazminatının alınması trafik veya iş kazası sonucu ölen kişinin yaşadığı dönemde destek olduğu kişiler tarafından mümkün olabilmektedir. Bu kişiler bir kan bağı aranmamaktadır. Ölen kişinin kendi ailesi veya akrabası olması yanında bir kan bağı olmayan kişilerde destekten yoksun kalma tazminatı açabilmektedirler. Bu davasının açılması ve tazminatın alınması için ölen kişinin yaşadığı dönemde kendisine destek olduğunu kanıtlaması yeterli olacaktır. Bu şekilde ölen kişinin baktığı ve yaşamına destek olduğu kişiler Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası açabilmektedirler.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nasıl Alınır?

Bir trafik kazası veya iş kazası sonucunda ölen kişinin yakınlarının veya yaşamında destek olduğu kişilerin destekten yoksun kalma tazminatını almaları, bir vefatın gerçekleşmesi gerekmektedir. Bunun anlamı kişinin ölmüş olması gerektiğidir. Kaza sonucunda yaralanan kişinin yakınlarının destekten mahrum kalma konusunda bir tazminat talepleri olamayacaktır. Bir ölümün trafik kazası veya iş kazası sonucu gerçekleşmesi durumunda bu kişinin baktığı ailesi veya yakınları bu tazminatın alınması konusunda neler yapılması gerektiğini merak etmektedir. Bu tazminatın alınması için özel kişinin yakınlarının Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası açması gerekmektedir. Bu davasının açılması konusunda kazanın oluşu ve ölümün gerçekleşmesi gibi konular önemlidir. Bu konularda başarılı sonuçlar alınabilmesi , bir avukattan yardım alınması gerekli olmaktadır.

Trafik Kazası Nedeni İle Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası

Yaşanan bir trafik kazası sonrasında meydana gelen bir ölümde, ölen kişinin yakınları ve yaşamında onun desteğini alan kişiler destekten yoksun kalma tazminatı alabilmektedirler. Bu konuda birçok vatandaş gerekli yasal haklarını bilmedikleri, bu haklarından yararlanamamaktadır. Bu konuda trafik kazasının olması ve ölümün trafik kazası nedeni ile gerçekleşmesi gerekmektedir. Böyle bir durumda ölen kişinin yakınları ve yaşamında destek alan kişiler bu tazminatı alabilmektedir. Alınacak destekten yoksun kalma tazminatının ödenmesinde sigorta şirketleri, araç sahibi ve sürücü sorumlu olmaktadır. Mahkeme tarafından belirlenecek olan destekten yoksun kalma tazminatının ödenmesi konusunda ilk sorumsu sigorta şirketleri olmaktadır. Mahkemenin belirlediği tazminat tutarı sigorta şirketlerinin poliçede belirtilen limiti aşması durumunda geri kalan ödemeyi araç sahibi ve sürücü yapmaktadırlar.

İş Kazası Nedeniyle Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası

Yaşanılan iş kazalarında genel olarak iş yerinde yeterince iş güvenliği konusunda önlemin alınmaması veya işçilerin bu konuda çok fazla eğitilmemesi gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Bunun yanında işçilere gerekli iş güvenliği ekipmanlarının verilmemesi veya bunların bakımsız olması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu ve buna benzer birçok farklı durum nedeni ile iş kazaları meydana gelmektedir. Yaşanan iş kazaları yaralanmalı iş kazaları veya ölümlü iş kazaları olarak ikiye ayrılmaktadır. Ölümlü iş kazalarında ölen kişinin yakınları destekten yoksun kalma tazminatı alabilmektedir. Bu hak sadece ölen kişinin mirasçılarının hakkı olmamaktadır. Ölen kişinin yaşadığı dönemde destek sağladığı kişilerde bu konuda tazminat almaya hak kazanmaktadır. İş kazalarının oluşu ve ölümün iş kazası ile olması durumunda bu davası açılabilmektedir. Bu davaların açılması ve yürütülmesi konusunda bir avukattan yardım alınması sonuç alınmasını kolaylaştıracaktır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası Nasıl Alınır?

Halk arasında kan parası olarak bilinin durum; bir trafik kazası veya iş kazası sonucunda yaşanılan üzüntü ve maddi kayıp ile ölen kişinin desteğinden mahrum kalan kişilerin maddi sorunlarının düzeltilmesi  alınacak tazminat anlamına gelmektedir. Bu tazminatın alınması konusunda bir vefatın gerçekleşmesi ve bunun bir trafik kazası ile iş kazası sonucunda olması gerekmektedir. Bu durumda ölen kişinin yaşamında baktığı tüm kişiler bunu kanıtladığı sürece davası açabilmekte ve tazminat alabilmektedir. Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası açma hakkı ölen kişilerin mirasçıları dışında yaşamında aldığı desteği kanıtlayan herkes müracaat edebilir. Bu tazminatın alınması Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası açılması gerekmektedir.

Yargıtay Kararı - Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davası- SÜRÜCÜNÜN YOLUN KARŞISINA GEÇMEKTE OLAN YAYAYA ÇARPARAK ÖLÜMÜNE SEBEBİYET VERDİĞİ. DAVASININ KISMEN KABUL KISMEN REDDİ - USUL VE KANUNA UYGUN BULUNAN HÜKMÜN ONANMASI GEREĞİ ÖZET: Mahkemece, iddia, savunma, toplanan delillere ve benimsenen bilirkişi raporuna göre; davacılar ... ve ...'ın destekten yoksun kalma tazminat talebinin kabulü ile ... için … TL ... için … TL olmak üzere toplam … TL destekten yoksun kalma tazminatının, davacılar ... ve ... ın manevi tazminat taleplerinin kısmen kabul ve kısmen reddi ile ... için … TL ... için … Tl olmak üzere toplam … TL manevi tazminatın davalılar ... ve ..... den haksız fiil tarihi olan 14.04.2007 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte (davası .......... nin sorumluluğunun sadece maddi tazminattan poliçe limitleri ile sınırlı olmak ve faizinde dava tarihinden itibaren işlemesi kaydı ile) müştereken ve müteselsilen tahsiline karar verilmiş olması isabetlidir. Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Bu haber toplam 319 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara