Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Yargıtay Kararları

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Yargıtay Kararları

Destekten Yoksun Kalma Tazminatına İlişkin Yargıtay’dan Emsal Niteliğinde Karar! Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Yargıtay Kararları.

İstanbul Anadolu 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen ve Sigorta Tahkim Komisyonu İtiraz Hakem Heyeti’nin vermiş olduğu karara karşı olarak davalı vekili tarafından istinaf yoluna başvurulmasının akabinde dosya Yüksek Mahkeme’ye intikal etmiştir. Yargıtay’ın vermiş olduğu emsal niteliğindeki karar destekten yoksun kalma tazminatı istemine ilişkindir. Davaya konu olan olay ve sonuç kararı yazımızın devamında yer almaktadır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminat Davasında Davacının İddiaları ve Talepleri

Davacı vekili, Sigorta Tahkim Komisyonu’na sunmuş olduğu dava dilekçesinde Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası poliçesi yaptırılmamış ve tescilsiz olarak trafiğe çıkarılmış motosikleti kullanan babanın meydana gelen tek taraflı trafik kazasında vefat etmesi ettiğini belirtmiştir.

Destek babanın vefat etmesinin ardından 40 bin TL tutarındaki destekten yoksun kalma tazminatının davalı Sigorta Güvence Hesabından tahsiline karar verilmesini talep etmiştir. Bununla birlikte dava dışı sigorta şirketi tarafından da tazminat bedelinin %20’si için temlikname sunmuştur.

Uyuşmazlık Hakem Heyeti tarafından bilirkişi raporuna göre belirlenmiş olan 116 bin 808 TL tazminat bedelinin %20’si olan 23 bin 361 TL tutarının bakiye kısım için de ıslah dilekçesi verilmemiş olması sebebiyle başvurunun taleplere bağlı olarak kabulü gündeme getirilmiştir.

Bu noktada başvuran için 16 bin 688 TL destekten yoksun kalma tazminatının davalı Sigorta Güvence Hesabından tahsil edilerek başvuran tarafa ödenmesine hükmedilmiştir.

Bu kararın akabinde hükme itiraz edilmesinin ardından İtiraz Hakem Heyeti tarafından davalının itirazlarının reddine ve temlik alan şirket açısından da dava dosyası dışında tutulması sebebiyle itirazlarının işleme alınmadığı ve başvurunun kabulü ile başvuran için 40 bin TL destekten yoksun kalma tazminatının Sigorta Güvence Hesabından tahsil edilerek başvuran tarafa ödenmesine karar verilmiştir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Yargıtay Kararları

Davacı iddiaları ve talepleri ile davalı savunmasını değerlendiren Yüksek Mahkeme, dava konusunun, tek taraflı trafik kazasından kaynaklanan vefat nedeni ile destekten yoksun kalma tazminatı istemine ilişkin olduğuna dikkat çekmiştir.

Bu noktada Güvence Hesabı Yönetmeliğinin 9. maddesinde yer alan hükümlere göre Güvence Hesabı’nın trafik sigortası bulunmayan araçların neden olduğu zararları teminat altına almakta olduğuna vurgu yapılmıştır. Nitekim 2918 sayılı KTK’nın 91. maddesinde motorlu araçların trafik sigortası yaptırmalarının zorunlu olduğu, Güvence Hesabı Yönetmeliği’nin de 9. maddesine göre trafik sigortası bulunmayan araçların neden olduğu fiziki zararlar için Güvence Hesabına başvurulabileceği düzenlenmiştir.

Kaza tespit tutanağına göre kazaya karışan aracın 149 cc motosiklet olduğunu ifade etmiş olmalarına rağmen dosya kapsamında aracın trafik sigortası yaptırılması zorunlu bir araç olmadığı hususunda yazılı bir delil bulunmamaktadır. Bu durumda eksik inceleme ve karar verilmesi doğru görülmediğinden İstanbul Anadolu 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararın kaldırılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı hakkında geniş bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu haber toplam 199 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara