Kardeşlerin Manevi Tazminat Hakkı

Kardeşlerin Manevi Tazminat Hakkı

Kardeşlerin Manevi Tazminat Hakkı

Tazminat davalarının kapsamı Türk hukuk sistemi içinde oldukça geniş bir perspektifte incelenmektedir. Gerçek kişiler arasında tazminat davası açılabileceği gibi gerçek kişi, kurum ve idare arasında da tazminat davası açılabilmektedir. Kardeşler arasında yaşanan herhangi bir hukuki işlem veya eylem için;

  • Manevi tazminat veya
  • Maddi tazminat

Davası açılabilmektedir. Genellikle kardeşeler arasında yaşanan sorunlar için miras hukuku kapsamında tazminat davası açılmaktadır. Bunun yanı sıra, ölümlü trafik kazaları veya iş kazaları için ölen kişinin kardeşleri tarafında da tazminat davası açılması oldukça yaygındır.

Ölümlü Trafik Kazalarında Kardeşlerin Tazminat Hakkı Nedir?

Ölen kişinin kardeşleri tarafından tazminat davalarına konu olan yaygın konulardan biri trafik kazalarıdır. Ölüm halinde maddi tazminat ve manevi tazminat davası açılarak, kişinin bakmakla yükümlü oldukları tarafından sigorta şirketinden veya kusurlu kişilerden tazminat talep edilebilmektedir.

Ölüm olayının gerçekleşmesinin ardından yasal süreler içinde kişinin yakınları tarafından; ölüm nedeniyle ortaya çıkan üzüntü, ruhsal sarsıntı, maddi zarar ve diğer tüm zararlar için dava açılabilir. Ölüme neden olan kişinin kusurlu olması halinde, kişinin yakınları tarafından ölüme bağlı olarak uğranılan zarar mahkeme yoluyla tazmin edilmektedir.

Kardeşler Tarafından Tazminat Davası Hangi Nedenlerle Açılabilir?

Kardeşler arasında veya ölen, yaralanan kişinin kardeşleri tarafından tazminat davaları açılabilmektedir. Tazminat davasının kardeşler tarafından açılabilmesi için gerekli ilk şart, ölen kişinin kardeşleri arasında bir bağın bulunmasıdır. Bunun yanı sıra, kardeşler arasında zaman zaman mirasa bağlı olarak tazminat davaları da görülmektedir.

Kardeşler arasında miras paylaşımından kaynaklı olarak ortaya çıkan hukuki anlaşmazlıkların çözümü için tazminat davaları açılabilmektedir. Mirasçılar tazminat davası açabilir mi, hangi nedenlerle tazminat davası açılır gibi sorular bu nedenle oldukça merak edilmektedir. Miras hukukuna dayalı olarak açılan tazminat davalarının konusu;

  • Tapu iptali davası ile iptal edilen davasının mirasçılara verilmemesi
  • Tescil yerine iptalini istenmesi durumunda

Olabilir. Söz konusu unsurların oluşması halinde mirasçı lehine miras hukuku kapsamında tazminat davası açılabilmektedir. Bunun yanı sıra, kanunlarımızda kardeşlerin tazminat davası açabilmelerine imkân tanıyan birçok farklı konu yer almaktadır.

Bu haber toplam 289 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara