Motor kullanırken dizlik ve kask takmak zorunlu mu? Dizlik Takmayan Motosiklet Sürücüsü Hakkında Tazminat Kararı!

Motor kullanırken dizlik ve kask takmak zorunlu mu? Dizlik Takmayan Motosiklet Sürücüsü Hakkında Tazminat Kararı!
Motosiklet kullanımında güvenlik ekipmanlarının önemi, manevi tazminat talepleri ve olası yaptırımlar hakkında genel bir rehber sunmaktadır. Güvenlik ekipmanlarının kullanımı, hem sürücülerin hem de yolcuların korunması açısından büyük önem taşır

Motosiklet kullanımında güvenlik ekipmanlarının önemi, hem yasal düzenlemeler hem de güvenlik standartları açısından büyük önem taşır. İşte bu konuda bilinmesi gerekenler:

1. Motor Kullanırken Dizlik Takmak Zorunlu mu?

2021 yılına ait Hukuk Dairesinin kararına göre, trafik kazalarında motosiklet sürücülerinin yasal olarak zorunlu tutulan koruyucu ekipmanları, yani dizlik ve kask gibi, takmamaları halinde, kazada başka hiçbir kusurları olmasa dahi kusurlu sayılacakları belirtilmiştir. Bu, sürücülerin ve yolcuların güvenliğini sağlamak amacıyla getirilen bir önlemdir.

2. Trafik Kazasında Manevi Tazminat Kimden Talep Edilir?

Trafik kazası sonucunda meydana gelen ölüm durumlarında, vefat edenin yakınları; anne-baba, eş ve çocukları manevi tazminat talebinde bulunabilir. Manevi tazminatın poliçede açıkça belirtilmesi gerekmekte, aksi takdirde bu tür bir talebin hukuki yollarla karşılanması zorunluluğu bulunmaktadır.

3. Motosiklette Arkada Oturan Kask Takmak Zorunda mı?

Evet, motosiklette arkada oturan yolcuların da kask takması zorunludur. Bu zorunluluk, trafik kazalarında başta olmak üzere olası yaralanmaların önlenmesi açısından önemli bir güvenlik önlemidir. Kaskın, motosiklet sürücüsü ve yolcusu için aynı derecede önemli olduğu kabul edilir.

4. Motorda 2 Kişiye Kask Zorunlu mu?

Motosiklet kullanımında, hem sürücünün hem de yolcunun kask takma zorunluluğu vardır. Bu kural, kazalarda meydana gelebilecek baş ve beyin yaralanmalarını minimize etmek amacıyla getirilmiştir ve tüm motosiklet sürücüleri ile yolcuları kapsar.

5. Motosiklet Kask Takmama Cezası Ne Kadar?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca, kask takmayan motosiklet sürücülerine para cezası uygulanır. 2024 yılı itibarıyla, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı tarafından yayımlanan trafik ceza rehberine göre, kask takmamanın para cezası 690 TL ve 15 ceza puanı olarak belirlenmiştir. Bu cezalar, sürücülerin kask takma zorunluluğuna uymalarını teşvik etmek amacıyla konulmuştur.

Yargıtay’dan Dizlik Takmayan Motosiklet Sürücüsü Hakkında Emsal Karar!

Yargıtay 17. Hukuk Dairesi’ne konu olan davada, “kazada mağdur olsa bile, yasal olarak takması zorunlu olan dizliğini takmayan motosiklet sürücüsü, gerçekleşen trafik kazasında kusurlu olur.” kararına hükmetti. Emsal niteliğindeki karar hakkında tüm detayları haber yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yüksek Mahkeme’ye taşınan olayda, kask, dizlik ve benzeri koruyucu ekipmanlarını takmayan motosiklet sürücüsünün, gerçekleşen trafik kazasında mağdur durumda olsa bile kusurlu olacağına hükmedildi.

Karayollarında yer alan taşıtların idaresinde dikkat edilmesi gereken kurallara dikkat çeken Yüksek Mahkeme, bu noktada ülkemizdeki milyonlarca motosiklet sürücüsünü de yakından ilgilendiren emsal niteliğinde bir karara imza attı. Gerçekleşen trafik kazasında mağdur durumda olan motosiklet sürücüsü, dizlik takmadığı için Yargıtay 17. Hukuk Dairesi tarafından kusurlu bulundu.

Yargıtay 17. Hukuk Dairesi Kararı

Yüksek Mahkeme’nin almış olduğu kararda, trafik kazasında zararın meydana gelmesinde veya artmasında mağdur durumunda olan kişinin de kusurunun bulunması halinde gündeme gelen müterafik kusur, 6098 sayılı TBK’nın elli ikinci maddesinde düzenlendiğine dikkat çekildi.

Bu noktada mağdur konumunda olan kişinin sahip olduğu kusur, gerçekleşen trafik kazasının ardından meydana gelen zararın ortaya çıkmasında temek sebep olabileceği gibi, belirlenen kusura göre zarar veya ziyandan indirim yapılmasını da gerektirebileceği ifade edildi.

İlk derece mahkemesinden temyiz edilerek Yargıtay 17. Hukuk Dairesi önüne getirilen somut olayda, davacı motosiklet sürücüsünün, meydana gelen trafik kazası sonrasında sağ dizinde hareket kısıtlılığı oluşacak şekilde malul kaldığı tespit edilmiştir. Bu noktada KTK ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yer alan hükümler göz önünde bulundurulduğunda motosiklet sürücüsünün takmasının zorunlu olarak kabul edildiği dizlik gibi koruyucu ekipmanları takıp takmadığının araştırılmasının gerektiği vurgulanmıştır.

Yüksek Mahkeme, davacı motosiklet sürücüsünün, sağ dizinden malul kaldığı trafik kazasının gerçekleştiği esnada dizlik ve benzeri koruyucu ekipmanları takmaması halinde Daire’nin uygulamalarının da dikkate alınması gerektiğine karar vermiştir.

Buna göre TBK’nın elli ikinci maddesi uyarınca, yüzde yirmi oranında tazminattan müterafik kusur indirim yapılarak karar verilmesinin gerektiği sabittir. Ancak yerel mahkemenin eksik inceleme yaparak yazılı şekilde hüküm vermiş olmasının hukuka aykırı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu gerekçeler itibarıyla ilk derece mahkemesinin vermiş olduğu karar oy birliği ile bozulmayı gerektirmiştir.

Dizlik Takmayan Motosiklet Sürücüsü Kusurlu

Meydana gelen trafik kazasında dizlik veya kask gibi koruyucu ekipman takması zorunlu olduğu halde takmayan sürücüler, söz konusu kazada mağdur olsalar bile kusurlu sayıldıklarından kaza sonucu alacakları tazminat miktarlarında belirli bir oranda indirim uygulanmaktadır.

Bu haber toplam 1680 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara