Tazminat davası kaç yıl içinde açılır?

Tazminat davası kaç yıl içinde açılır?

Tazminat davası kaç yıl içinde açılır? Bu konuyla ilgili olarak birçok kişi internet üzerinden tazminat davası ne kadar sürer şeklinde aramalar yapmaktadır. Açıkçası; maddi ve manevi tazminat davası açma süresi, tazminata sebep gösterilen olayın nedenine bağlı olarak değişebilmektedir.

Tazminat davası kaç yıl içinde açılır?

Haksız fiil nedeniyle açılacak maddi ve manevi tazminat davaları; fiil ve failin öğrenilmesinden itibaren 2 yıl içerisinde açılır. Haksız fiil veya fail daha sonra öğrenilse dahi en fazla 10 yıl içerisinde tazminat davası açılır.

Örneğin boşanma davası sonrasında maddi manevi tazminat dava açma süresi, Medeni Kanun’un 178. maddesinde belirtildiği üzere boşanmanın kesinleşmesinin ardından 1 yıldır. Öte yanda sözleşmeye aykırılık nedeniyle açılan maddi veya manevi tazminat davası zamanaşım süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir.

Tazminat davası neye göre belirlenir

Maddi ve manevi tazminat davası bireylerin birtakım olaylar sonucunda maruz kaldıkları maddi ve manevi kayıpların veya zararların giderilmesi talebiyle açılan bir dava türüdür.

Buna göre maddi tazminat davası, belirlenmiş hukuk kurallarına aykırı bir eylem nedeniyle kişinin malvarlığında söz konusu olan eksilmenin sonucunda açılabilmektedir.

Bununla birlikte manevi tazminat davası da yine aynı şekilde hukuka aykırı bir eylemin sonucunda bireyin yaşadığı üzüntü, keder ve yıpranmanın neden olduğu manevi zararın giderilmesi amacıyla açılabilmektedir.

Hukuk kurallarımıza göre maddi ve manevi tazminat davalarının birlikte yani aynı anda açılabilmesinin önünde bir engel bulunmamaktadır. Bununla birlikte şahıs isterse maddi ve manevi tazminat davalarını ayı ayrı olarak da açabilir.

Tazminat Davası Nedir Nasıl Hangi Mahkemede Açılır?

Tüm tazminat davaları, her ne şekilde sebeplerden açılırsa açılsın, ne kadar tazminat talep edilirse edilsin Asliye Hukuk Mahkemeleri’ne yapılan başvuruyla açılmaktadır. Ancak söz konusu asliye hukuk mahkemeleri, ticari amaçlar doğrultusunda açılan tazminat davası kapsamı içinde bulundurmamaktadır.

Nelere tazminat davası açılır

Maddi ve manevi tazminat davası, hukuka aykırı bir durum sonucu maruz kalınan haksız bir maddi veya manevi eylemin zararlarını gidermek amacıyla açılabilir.

Ülkemizde tazminat davaları genellikle haksız bir fiilin işlenmesinin veya sözleşmeye aykırı bir durumun oluşması sebepleriyle açılmaktadır. Ancak bunlar dışında da;

  • Trafik kazası nedeniyle
  • İş kazası sebebiyle
  • Sözleşmeye aykırılık durumunda
  • Hatalı doktor uygulaması sonucu (tıbbi malpraktis)
  • Boşanma davası ile birlikte
  • Telif hakkının ihlalinde
  • Kişilik haklarına saldırı nedeniyle

Tazminat davası ne kadar sürer 2020

haksız fiilden kaynaklanan tazminat davası için Adalet bakanlığı tarafından belirlenen hedef süre 450 gündür.

Buna göre tazminat davaları ortalama 15 aya içerisinde tamamlanmak zorundadır.

Bu haber toplam 514 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara