Trafik Kazası Anne Baba Manevi Tazminat

Trafik Kazası Anne Baba Manevi Tazminat

Trafik Kazası Anne Baba Manevi Tazminat Hakkı Nedir? Trafik kazası sonucu anne ve babaların manevi tazminat hakkına sahip olmaları, kaza içerisinde en az bir motorlu taşıt bulunması halinde mümkün olmaktadır.

Trafik Kazası Anne Baba Manevi Tazminat Hakkı

Bu haklar; bedensel hasar, maddi hasar, yaralanma, ölüm gibi durumlarda oluşmakta ve kaza sorumlusu olan kişi tarafından karşılanması gereken bir bedel olarak belirlenmektedir.

Trafik kazası anne baba manevi tazminat davası, kaza esnasında kişinin ağır bir hasar alması sonucu açılabilmektedir. Tazminat davaları normal süreçlerden şahsın bizzat takibini gerektirse de kaza sonucu ağır yaralanma ya da ölüm gibi durumlarda mağdur olan şahsın birinci dereceden yakınlarının da dava hakkı bulunmaktadır.

Manevi Tazminat Davasında Davalı Taraf Kimler Olabilir?

Trafik kazası sonucu manevi tazminat davası açılabilecek kişiler, kazada sorumluluğu bulunan ve hukuki düzlemde haksız fiil işlemiş olarak tanımlanan kişilerdir. Kazanın gerçekleşme durumuna göre değişkenlik gösterecek bu kişiler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Kazanın gerçekleştiği araçta sürücü olarak bulunan kişi davalı olarak belirlenebilir.
  • Kaza durumuyla ilgili olarak aracın sahibine yönelik da dava açma hakkı bulunmaktadır.
  • Şayet araç bir işletmeye ait ise bu durumda işletme sahibi de açılacak dava sürecinde muhatap kabul edilmektedir.
  • Aracın bağlı bulunduğu sigorta şirketi de gerekli zararların karşılanması ile yükümlü olmaları sebebiyle davalı taraf olarak kabul edilebilmektedirler.

Dava sürecinde aracın işletme sahibi ya da araç sahibinin dava sonuçlarından etkilenmelerinin şartı, resmi olarak belgelendirilmiş olmasıdır. Bu kişiler kaza esnasında kaza mahallinde bulunmasalar dahi resmi olarak işletme durumları belgelendirildiğinde davanın sonuçlarından etkilenmeleri söz konusu olmaktadır.

Trafik Kazalarının Ölümle Sonuçlanmasında Tazminat Hakları

Trafik kazası sonucu taraflardan birinin vefat durumunda tazminat hakları, tarafların suç durumlarının göz önünde bulundurulması ile belirlenmektedir. Ölümle sonuçlanan her kazada aynı tazminatlar alınmamaktadır. Vefat durumlarında ilgili kişinin yakınları tarafından alınabilecek tazminat hakları şunlardır:

  • Manevi tazminat; herhangi bir hasar durumu olmaksızın, vefat neticesiyle kişinin yakınları tarafından yaşanan olumsuz duygular sebebiyle alınabilecek tazminattır.
  • Maddi tazminat; vefat eden kişinin aile geçimini devam ettirmesi durumunda bu geçim bedelinin kazaya neden olan kişi tarafından karşılanmasını sağlayan tazminat bedelidir.

Trafik kazası anne baba manevi tazminat açmaları durumunda herhangi bir hasar kaydının olmasına gerek kalmadan belirli bedeller alınabilmektedir. Bunun için vefat durumunu resmi olarak belgelendirmek ve vefatın kaza nedeniyle olduğuna ilişkin ilgili evrakları bir araya getirmek yeterli olmaktadır.

Trafik Kazalarında Manevi Tazminat Belirleme

Trafik kazası sonucu alınan manevi tazminat bedeli, kaza durumunun şiddeti ve tarafların kusurları gibi nedenler ile belirlenmektedir. Tazminat içeriği maddi bir hasarı gerektirmemesi nedeniyle belirlenmesinde bazı kriterlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kriterler şöyle sıralanabilir:

  • Kazadaki tarafların ekonomik düzeyleri
  • Kaza anının şiddeti
  • Kazadaki tarafların kusur dereceleri

Trafik kazası anne baba manevi tazminat talebinin dışında kişinin kendi şahsına da açabileceği bu davalarda yukarıdaki kriterler dikkate alınarak bir bedel belirlenmektedir. Konuya ilişkin emsal kararlar üzerinden bu davaların sonuçlandırıldığı bilinmektedir.

Bu haber toplam 347 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara