Trafik Kazası Kol Kırığı Durumunda Tazminat

Trafik Kazası Kol Kırığı Durumunda Tazminat

Trafik Kazası Kol Kırığı Durumunda Tazminat Nasıl Alılınır? Trafik kazası, ne kadar çaba harcansa da bazen elde olmayan sebeplerden dolayı yaşanılan bir sorundur.

Oluşan kazalara bağlı olarak, meydana gelen sorunları tam anlamı ile ortadan kaldırmak mümkün değildir. Fakat trafik kazası tazminatı sayesinde yaşanılan mağduriyetler, büyük bir ölçüde azaltılabilir.

Trafik Kazası Tazminatı Nedir ?

Bu tazminat türü, mağdur olan sürücü tarafından, kazaya sebep olan sürücüye karşı açılan ve talep edilen maddi ve manevi tazminat zarardır. Yaşanılan kaza sonrasında, maddi ya da manevi bir kayba uğrayan mağdur sürücü, 2 yıl içinde, tazminat alma hakkına sahiptir.

Trafik Kazası Kol Kırığı oluşmuş ise, tedavi sürecinin tamamlanması ve iş göremezlik ortaya çıkmış ise bu durumda öncelikle Sigorta şirketine başvuru yapılır. Sigorta şirketi

Bu kazalar, küçük maddi kayıplar ile sonuçlanabileceği gibi, ciddi hayati zararlarla da sonuçlanabilir. Küçük veya büyük ölçüde yaşanacak olan, tüm maddi ya da manevi mağduriyetleri büyük ölçüde giderebilmenin en sağlam ve etkili yolu sigorta şirketlerinden alınacak olan tazminatlardır.

Trafik Kazası Kol Kırığı Durumunda Tazminat ve Sigorta Şirketine Başvuru

Mağduriyet yaşayan sürücü, uğramış olduğu zararın çeşidine göre, maddi zararlar, bedeni zararlar ya da sürücünün vefat etmesi durumunda sürücünün yakınları, bu hallere yönelik olarak ilgili evraklarla birlikte, sigorta şirketine başvurmalıdır.

Tazminat için gerekli olan tüm evrakların eksiksiz bir şekilde, sigorta şirketine teslim edilmesinin ardından, 8 iş günü içerisinde mağdur olan sürücüye ya da sürücünün ailesine tazminat ödemesi yapılır.

Sigorta şirketi yapılan başvuruya rağmen ödememesi veya eksik ödemesi halinde Sigorta Tahkim Kuruluna başvuru yapılır. Ayrıca manevi zarar olması durumunda manevi tazminat davası açılır.

Vefat Sonucu Trafik Kazası Tazminatı Nasıl Hesaplanır ?

Kazaya ait, tazminat hesaplaması yapılırken, kaza ile alakalı birden fazla farklı durum aynı anda değerlendirilir. Şayet sürücü vefat etmiş ise, vefat edenin yaşı, aylık kazancı ve bakmakla yükümlü bulunduğu aile bireylerinin yaşı gibi farklı faktörler belirlendikten sonra, öngörülen ömürleri hesaba katılır.

Vefat eden kişi, yetişkin bir birey değil de, bir çocuk ise, ileride ailesine destek olabileceği dikkate alınarak ve aile bireylerinin yaşları da göz önünde bulundurularak, gelecekte çocuktan alabilecekleri maddi destekten mahrum kalma durumu da, trafik kazası tazminatı hesaplanırken dikkate alınır.

Yaralanma Sonucu Trafik Kazası tazminatı Nasıl Hesaplanır ?

Yaralanma ile sonuçlanan trafik kazalarında, yaralanma sebebi ile harcanacak olan giderler, geçici iş göremezlik durumu ve tedavi gibi etkenler hesaba katılır.

Herhangi bir uzvu kaybetme veya felç olma gibi kalıcı hasar oluşturan trafik kazalarında, oluşan kayıpların kişinin çalışma hayatına ne derecede engel olduğu, aile bireylerinin maddi anlamda nasıl etkileneceği ve kalıcı zarara mahkûm olan kişinin yaşayabileceği psikolojik sağlık kaybı da göz önünde bulundurularak, kaza tazminatı miktarı belirlenir.

Belirlenmiş olan söz konusu faktörler, tazminat hesaplama sırasında dikkate alındığında, yaklaşık 225.000 TL’ ye kadar kaza tazminatı almak mümkün hale gelir.

Trafik Kazası Sonrasında Araç Sahibinin Sorumlulukları

Araç sahibi, trafik sigortasına sahip ise, gerekli kurallara uymalı ve güvenli bir sürüş sağlamalıdır. Bu bağlamda önemli detaylardan biri ise, trafik sigortası primlerinin zamanında ödenmiş olmasıdır.

Herhangi bir kaza meydana geldiğinde, 3. kişilere verilen zarar bu şekilde güvence altına alınabilir. Uyulması gereken bu kurallar ile, trafik kazası tazminatı alınması daha kolay bir hale gelir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara