Valizi geç verilen yolcuya 35 Bin Lira tazminat kararı

Valizi geç verilen yolcuya 35 Bin Lira tazminat kararı

Valizi geç verilen yolcuya 35 Bin Lira tazminat kararı verildi. Yargıtay tarafından yolculuk sonunda valizin geç verilmesine ilişkin emsal niteliğinde bir tazminat kararına imza atıldı.

Valizi geç verilen yolcuya 35 Bin Lira tazminat kararı

Yolculuk sonrasında valizini geç alarak mağduriyet yaşayan kişilerin manevi tazminat almasının önünü açan emsal karar, benzer duruma düşen birçok kişi için önemli bir örnek teşkil ediyor.

Yargıtay’ın emsal karar vermesine neden olan somut olayda ise yeğeninin düğününe gitmek için bindiği uçakta takı ve damatlık elbiselerinin bulunduğu valizin geç verilmesinin ardından mağduriyet yaşayan kadın, 35 bin liralık manevi tazminat almaya hak kazandı.

Ablasının kızının düğünü için bir havayolu şirketi ile yola çıkan kadın, yolculuk sonrasında büyük bir mağduriyetle karşılaştı. Düğünde takılacak altınların ve damadın giyeceği damatlık takım elbisenin de içinde bulunduğu valiz şirket yetkilileri tarafından yaşanan bir aksaklık nedeniyle ertesi gün teslim edeceğini açıkladı. Bunun üzerine çok büyük bir şok yaşayan ailenin düğün heyecanı kursaklarında kaldı. Bunun üzerine akşamki düğüne yetişmesi için yeniden alışveriş yapmak zorunda kalan aile düğünün ertesinde yaşanan bu mağduriyet nedeniyle mahkeme yoluna başvurdu.

Vaktinde Verilmeyen Valiz İçin 35 Bin Lira Tazminat

Düğüne yetişmek üzere yola çıkan bir kişi uçak yolcuğunun sonunda büyük bir mağduriyet yaşadı. İçinde düğün takılarının ve damatlığın bulunduğu valizin havayolu şirketinden kaynaklanan bir teknik arıza nedeniyle bir gün sonrasında teslim edileceği ifade edildi. Bunun üzerine mağdur olan aile, saat 19.00’da düzenlenecek düğüne yetişmek için yeniden alışveriş yapmak zorunda kaldı. Apar topar düğüne yetişen aile, ertesi gün takıların ve damatlığın bulunduğu valizi almalarının ardından, büyük mağduriyet yaşayan aile mahkemeye başvurdu.

Davacı havayolu şirketine açtığı davada, valizin içinde damatlık ve düğün takılarının olduğunu ve şirket çalışanlarının kendisi ile ilgilenmediğini ifade ederek tazminat talebinde bulundu. Takıların bavulda kalması nedeniyle düğünde takamadıklarını ve damatlık alışverişi yaparak büyük bir mağduriyet yaşamalarının ardından üzüntü duyduklarını ifade eden davacı, 35 bin liralık manevi tazminat talep etti. Kararın şirket tarafından temyiz edilmesinin ardından devreye Yargıtay girdi.

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Kararı Onadı: Valizi geç verilen yolcuya 35 Bin Lira tazminat kararı

Yargıtay 11. Hukuk Dairesine giden davada mahkemenin vermiş olduğu karar onandı. Bunun üzerine valizinin geç verilmesinin ardından mağdur olan kadın hakkında 35 bin liralık manevi tazminat ödenmesine karar verildi. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan hukukçular ise söz konusu bu kararın emsal niteliği taşıdığı ifade edildi. Yaşanan bu somut olayda, valizini herhangi bir nedenle vaktinde almayan yolcuların manevi tazminat davası açmasının önü açılmış oldu.

Yargıtay 11. Dairesi tarafından kararın onanmasının ardından konuya ilişkin niteliğinde bir karara imza atıldığı ifade edildi. Havayolu şirketinin yaşattığı mağduriyet nedeniyle üzüntü duyan kadın hakkında ise mahkeme 35 bin TL manevi tazminatın ödenmesine karar verdi. Karar benzer durumdaki kişiler içim emsal teşkil ediyor.  

Bu haber toplam 175 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara