Yargıtay, alkollü sürücünün aracına binen kazazedeyi 'kusurlu' buldu

Yargıtay, alkollü sürücünün aracına binen kazazedeyi 'kusurlu' buldu

Trafik Kazası Tazminatı Hakkında Emsal Karar. Yargıtay, alkollü sürücünün aracına binen kazazedeyi 'kusurlu' buldu. Trafik kazası sakat kalan vatandaş aracı kullanan kişiye 155 bin TL değerinde tazminat davası açtı.

Mahkeme kazazedeye 155 bin TL tazminat ödenmesini kabul ederken, Yargıtay karada değişikliğe gitti. Alkollü sürücüsünün bulunduğu araca kendi rızasıyla bindiği gerekçesiyle kazazedenin talepte bulunduğu miktardan yüzde 20 indirim yapılmasına hüküm verdi.

2006 yılında meydana gelen trafik kazasında kazazedenin hayatı karardı. Kazazede iki aracın çarpışmasıyla ağır şekilde yaralandı. Kaza sonucu vatandaş günlük işlerini yapamaz hale geldiğini, tedavisinin yıllar sürmüş olmasına rağmen iyileşme kayıt edemediğini ve geçimini sağlamak için çalışamadığını belirtti.

Trafik Kazası Tazminatı Hakkında Emsal Karar

Yürümek için aletlerden destek alması gerektiğini ve bakıma muhtaç bir hayat yaşadığını belirten kazazede, 183 bin TL değerinde tazminat davası açtı. Dava edilen sigorta şirketinin avukatı kazayı yapan kişinin kaza esnasında alkollü olduğunu öne sürdü.

12 yıl önce gerçekleşen mahkemede, manevi tazminat miktarının belli bir kısmı kabul edildi ve 183 bin TL ödenmesi yerine, 155 bin TL ödenmesi istendi. Kazanın tamamen alkol etkisi ile gerçekleşmediği anlaşılınca, mahkeme davanın reddini istedi.

Yargıtay 12 Yıl Sonra Ne Hükmetti?

12 yıl sonra Yargıtay 17. Hukuk dairesi konu ile ilgili emsal karar verdi ve konu hakkında son sözü söyledi. Daire, verdiği kararda, kazazedenin alkollü araca kendi isteğiyle bindiğini ve kazazedenin zararın artmasına yardım ettiğini belirtti. Bu durum zarar gören tarafın zarara razı olduğu ve durumu kötüleştirebileceği anlamına gelmekteydi. Bu nedenle talep edilen tazminat miktarından yüzde 15 düşülmesi istendi.

Trafik Kazası Tazminatı Hakkında Emsal Karar ile İndirim

 Mahkeme tarafından davalı şirket manevi tazminattan men edilmiştir. Bununla birlikte yargılama giderleri, bakiye ücreti, vekalet ücreti gibi diğer giderlerden davalı şirketin sorumlu tutulması yanlış bulunmuştur.

Yargıtay, alkollü sürücünün aracına binen kazazedeyi 'kusurlu' buldu

Yargıtay’ın konu hakkında son sözü söylemesi ile oy birliği ile mahkeme kararının bozularak, nihai zarar bedelinin 155 bin TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Bu bedelin bile (%15 indirim bedeli) aslen yüzde 20 oranında olması gerektiği, eksik oran üzerinden hesaplama yapıldığı belirtildi.

Bu haber toplam 194 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara