Yargıtay'dan emsal karar! Hat sahibi de tazminat cezası alabilir

Yargıtay'dan emsal karar! Hat sahibi de tazminat cezası alabilir

Yargıtay Hat Sahipleri Hakkında Emsal Bir Karara İmza Attı. Yargıtay'dan emsal karar! Hat sahibi de tazminat cezası alabilir.

Sosyal medya hesabı üzerinden küfür veya hakaret içerikli paylaşım yapan kişiler ile birlikte, Yargıtay ilgili dava dairesi tarafından söz konusu cihazın bağlı olduğu internetin hat sahibi içinde tazminat kararı verildi.

Yargıtay tarafından verilen bu kararın ardından sosyal medya üzerinden küfür ya da hakaret eden kişilerle birlikte söz konusu hesabın bağlı olduğu hat sahiplerinin de ceza alması öngörülmüştür.

Yargıtay tarafından verilen bu emsal kararın ardından benzer durumda olan birçok kişi tarafından bu karar memnuniyetsizlik yaratmıştır. Çoğu hat sahibinin bilgisi dışında gerçekleşen bu tür eylemler için hat sahibinin ceza alması birçok kişi tarafından yadırganmıştır.

Emsal karar verilmesine neden olan somut olayda, popüler sosyal paylaşım platformu Facebook üzerinden bir vatandaşın küfür ve hakaret içerikli mesajlar gönderildiğini görmesinin ardından 2. Asliye Hukuk Mahkemesine başvurması neden olmuştur. Söz konusu mesajlar kapsamında kişilik hakkının zedelendiği gerekçesi ile dava manevi tazminat davası açan vatandaş açtığı davada mevcut İP adresinin sahiplerinin ceza alması için yaptığı başvuru mahkeme tarafından reddedilmiştir. Bunun üzerine dava temyize taşındı.

Hat Sahipleri Davanın Reddini İstedi

Kendisine sosyal medya hesabı üzerinden gelen küfür ve hakaret içerikli mesajlar nedeniyle manevi tazminat istemiyle 2. Asliye Hukuk Mahkemesine dava açan vatandaş, bilgisayarın bağlı olduğu İP adresinin sahiplerinden tazminat talep etmiştir.

Ancak davalı taraf davacıyı tanımadıklarını ve sosyal, fiziki veya manevi bir tazminata neden olacak eylemini işlemelerini gerektiren herhangi bir ilişkinin olmadığını ifade ederek davanın reddedilmesini talep etmişlerdir. Mahkeme tarafından davalıların söz konusu tazminata konu fiili işlediğine dair yeterli kanıya varılamaması gerekçesiyle davayı reddetti.

Görülen davada mahkeme tarafından davacı aleyhine karar verilmesinin ardından davacı kararı temyize götürme kararı almıştır. Yargıtay 4. Hukuk Dairesine intikal eden davada hat sahiplerinin yazılan mesajlardan sorumluluğunun bulunduğu ifade edilmiştir. Yargıtay tarafından verilen kararın ardından sosyal medya üzerinden gelen hakaret içerikli mesajlara ilişkin hat sahiplerinin de konuya ilişkin sorumluluklarının olduğuna hükmedilmiştir.

Yargıtay Hat Sahiplerinin Sorumlu Olduğuna Hükmetti

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi tarafından yeniden değerlendirilen somut olayda, davacıya gönderilen küfür ve hakaret içerikli mesajların gönderildiği IP numaralarının davalılara ait olduğu ve mesajların gönderildiği saatlerde IP adresi üzerinden bağlantı gerçekleştirdiklerine dikkat çekilmiştir. Söz konusu olayda Yargıtay tarafından benzer durumda olan birçok kişi için emsal niteliğinde bir karara imza atılmış oldu.

Yargıtay'dan emsal karar! Hat sahibi de tazminat cezası alabilir

Dava konusu olan somut olayda mesajların gönderildiği hat sahiplerinin sorumlu olduğunu belirten Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, gönderilen mesajların bir bütün olarak ele alınması ve her iki davalının da yazılan mesajlarda sorumluluğu olduğuna dikkat çekilmiştir. Yerel mahkeme tarafından reddedilen davada söz konusu manevi tazminatın verilmesi ve kararın bozulmasına oy birliği ile karar verildi denilmiştir.

Bu haber toplam 300 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara