Yargıtay:Hamile Kadınlar Özel Hastanelerde Ücretsiz Muayene Olabilir!

Yargıtay:Hamile Kadınlar Özel Hastanelerde Ücretsiz Muayene Olabilir!

Yargıtay: Hamile Kadınlar Özel Hastanelerde Ücretsiz Muayene Olabilir! İşte Yargıtay’dan Emsal Niteliğinde Karar!

Sosyal Güvenlik Kurumu ile özel hastaneler arasında yaşanan hukuki ihtilafları yakından ilgilendiren karar Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’ndan geldi. Yüksek Mahkeme’nin emsal niteliğinde karara hükmetmesine vesile olan olayda, sigortalı bir yakınının kimlik bilgilerini kullanarak özel hastanede muayene olan hamile kadın hakkında özel hastane fatura çıkardı.

https://www.youtube.com/watch?v=zNZNuOZcIok
Yargıtay:Hamile Kadınlar Özel Hastanelerde Ücretsiz Muayene Olabilir!

Yargıtay:Hamile Kadınlar Özel Hastanelerde Ücretsiz Muayene Olabilir!

Özel hastanenin tarafına gönderdiği faturayı “usulsüz işlem” olarak nitelendiren SGK, söz konusu özel hastaneye 10 bin TL ceza kesti. Bunun üzerinde görülen davalarda sonuç çıkmayınca devreye giren Yargıtay Hukuk Genel Kurulu “Hamile kadınların tedavileri ücretsiz” diyerek özel hastane aleyhine kesilen 10 bin TL’lik cezayı iptal etti.

Günümüzde özel hastaneler ile SGK arasında yaşanan hukuki uyuşmazlıkların büyük bir çoğunluğu hizmet sözleşmesinden kaynaklanıyor. Söz konusu sözleşmenin hükümlerinden birinde, sigortalı olmayanlara verilen sağlık hizmeti için Sosyal Güvenlik Kurumu’na fatura gönderilmemesi ifade ediliyor. Bu hükmü ihlal eden özel hastaneye de 10 bin TL’den az olmamak kaydıyla para cezası kesilebiliyor. Özel hastanelerin karşılaştığı yüklü cezalardan biri de İstanbul Arnavutköy’de bulunan bir özel sağlık kuruluşuna kesildi.

Davaya Konu Olan Olay SGK'nın para cezasinin iptali

G.H. isimli kadın, sigortalı yakının kimliğini kullanarak 2009 yılının Aralık ayında iki sefer gebelik muayenesi oldu. Bu durumu fark etmeyen hastane kadının yakını adına 67 liralık faturayı Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderdi.

Kurum yapılan sağlık işleminde usulsüzlük tespit edince hastaneye 10 bin TL ceza kesti. Hastanenin yapmış olduğu cezanın iptali başvurusunda, “Gebelere verilen hizmetin SGK tarafından karşılandığı ve kesilen cezanın fahiş tutarda olduğu” ifade edildi. Öte yandan davalı SGK ise hizmet sözleşmesine uygun olarak hareket ettiklerini savundu.

Yerel Mahkeme Özel Hastaneyi Haklı Buldu

İstanbul 15. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada, doğum ile ilgili olan muayene ücretlerinin her koşulda davalı idare tarafından karşılandığını belirtilerek idarenin bir zarara uğramadığı öne sürüldü ve yargılama giderlerinin SGK tarafından ödenmesine hükmedilerek cezanın iptal edilmesine karar verildi.

SGK avukatları bu karara itiraz edince devreye Yargıtay 13. Hukuk Dairesi girdi. Yüksek mahkeme Sosyal Güvenlik Kurumu’nun taraflar arasındaki sözleşmeye göre hareket ettiğini öne sürerek, söz konusu olayda zararın oluşup oluşmamasının bir öneminin olmadığını belirtti ve yerel mahkemenin kararını oy birliği ile bozdu. Bunun üzerine ilk mahkemeye gelen dosyada, yerel mahkeme kararında direndi.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Kararı Emsal Niteliğinde

Direnme kararının akabinde devreye giren Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, oy birliği ile yerel mahkemenin kararını onadı. Kararda, “Gebelerin sağlık muayenelerinin kurum tarafından karşılandığına” vurgu yapıldı. Konu hakkında avukat ve danışmanlık sayfamızı takip edebilirsiniz.

Bu haber toplam 272 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara