Kasko Nedir Ne İşe Yarar?

Kasko Nedir Ne İşe Yarar?

Kasko Nedir Ne İşe Yarar? Kaskonun ne olduğu özellikle yeni araç sahibi olan kişiler tarafından en çok araştırılan konuların başında gelmektedir.

Trafikte yer alan taşıt sahiplerinin isteğe bağlı olarak yaptırabildikleri kasko, bu yönüyle zorunlu trafik sigortasından ayrılan bir yapıdadır.

Kasko Nedir Ne İşe Yarar?

Kaskonun temel işlevi, aracınızın trafikte başına gelebilecek herhangi bir maddi zararın karşılamasında etkin rol üstlenmesidir.

Pek çok araç sahibi, özellikle 1 ila 5 yaş arasında araçları satın aldıklarında genel olarak kasko yaptırmanın gerekli olup olmadığı konusunda tereddütler yaşamaktadır.

Kaskonun temelde ne işe yaradığını merak eden araç sahipleri özellikle internet üzerinden bu konular hakkında araştırmalar yaparak kasko sigortasının gerekli olup olmadığını merak etmektedir.

Kasko Sigortası Hesaplama - Kasko Nedir Ne İşe Yarar?

Kasko sigortası poliçesi ana teminatlar ve ek teminatlardan oluşmaktadır. Bu poliçe, aracınızın trafikte başına gelebilecek maddi hasarların giderilmesinde ne tür bir yol izleneceğini de belirlemesi bakımından araç sahipleri tarafından önemli bir sigorta belgesidir. Nitekim aracınıza kasko yaptırırken söz konusu ana teminatları ve ek teminatları ayırmanız gerekmektedir.

Ana teminatlar satın almış olduğunuz sigorta poliçesinde, müşterisi olduğunuz sigorta firması tarafından standart olara k yer alan teminatlardan oluşmaktadır. Öte yandan her kasko sigortasında önemli bir yere sahip olan ek teminatlar ise, aracına kasko yaptıran araç sahibinin kendi istek ve taleplerine göre belirlenerek, ek bir ücretlenme yapılması kaydıyla araç sahibi ve şirket arasında imzalanan kasko poliçesine dahil edilmektedir.

Kasko Yaptırmak Gerekli Mi?

Kasko yaptırmanın gerekliliği araç sahiplerinin aklını kurcalayan temel sorunların başında yer almaktadır. Sanılanın aksine araç kaskoları, zorunlu trafik sigortası kapsamıyla aynı şekilde hareket etmemektedir. Aracınızın karıştığı trafik kazaları dışında, park halindeyken dahi başına gelebilecek tüm hasar durumlarında kasko, üst düzey bir güvence sunmaktadır.

Aracınızın yanması, çalınması, park halindeyken hasar görmesi ya da trafikte seyir halindeyken gerçekleşen kaza sonucu hasar alması durumlarında kasko sigortası sizi karşılaştığınız bu maddi sorunlara karşı güvence altına almaktadır.

Neden Kasko Sigortası Yaptırmalıyız?

Bu noktada zorunlu trafik sigortası ile kasko sigortasının aralarındaki farkı iyi biçimde yapmak gerekmektedir. Çünkü zorunlu trafik sigortası, kapsam gereği sadece üçüncü şahıslara verilen zararları karşılamakta olduğu için sizin aracınızda meydana gelen hasarları ödemekle yükümlü değildir.

Bu yüzden aracınızın trafikte karşılaşabileceği her türlü hasar durumunda güvence veren tek sigorta türü kasko sigortası olarak öne çıkmaktadır.

Bir örnekle açıklamak gerekirse aracınızla trafikte seyir halindeyken kusurlu olarak yani sizin kabahatinizden kaynaklanan bir şekilde başka bir vatandaşın aracına çarpmanız durumunda sizin zorunlu trafik sigortanız, çarptığınız araç sahibinin aracında meydana gelen zararları karşılamaktadır.

Kasko Hangi Zararları Öder?

Kasko bulunması halinde sizin cebinizden çarptığınız aracın masraflarını ödemek için tek kuruş çıkmaz çünkü zorunlu trafik sigortanız bu gibi durumlar için vardır. Ancak kendi aracınızda meydana gelen maddi hasarları karşılayan bir sigorta yoktur.

Zorunlu trafik sigortası sadece kusuru bulunmayan ve kazaya karışan araçların maddi hasarlarını güvence altına almaktadır.

İşte bu tür kaza durumunda kendi aracınızın tamir ve bakımını yapmak için ödemeniz gereken tüm ücretler kendi cebinizden çıkacaktır. Eğer kasko sigortası yaptırmış olsaydınız kendi aracınızın da tamir, bakım ve onarımı için ödenmesi gereken masrafları ödemeyecektiniz.

Kasko Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kasko hesaplaması yapılışı sigorta şirketlerinin araç sahiplerine sunmuş oldukları poliçelere göre yapılmaktadır. Kasko sigortası seçiminde müşteri olarak çok sayıda ek teminat arasında seçim yapmanız beklenir.

Kasko tutarının belirlenmesinde yapmış olduğunuz bu teminatlar etkili olduğu için ne kadar kapsamlı bir kasko sigortası talep ederseniz, ödemeniz gereken ücret de o kadar artacaktır.

Kasko Nedir Ne İşe Yarar? konusu makalede yer almıştır. Trafik kazası tazminat avukat ve danışma konuları için diğer sayfaları okuyabilirsiniz.

Bu haber toplam 343 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara