Trafik Kazası Ölüm Tazminatı Ne Kadar?

Trafik Kazası Ölüm Tazminatı Ne Kadar?

Trafik Kazası Ölüm Tazminatı Ne Kadar? Trafik kazaları sonucunda ölüm, yaralanma ya da hasar oluşma gibi durumların meydana gelmesi mümkündür. Trafik kazası tazminatları hem bedensel hem de malvarlığı zararlarını ifade etmektedir.

Bu yüzden hem maddi hem de manevi tazminatın talep edilmesi mümkündür. Trafik kazaları sonucunda ölüm gerçekleşirse de tazminatın istenmesi mümkündür.

Bunun için ölen kişinin yakınlarının dava talebinde bulunması gerekmektedir. Ölüm tazminatının hesaplanmasında somut olayın şartları önem taşımaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Manevi Tazminat Öder Mi?

Zorunlu trafik sigortaları sayesinde, Türkiye sınırları içerisinde bulunan tüm araçlar sigorta kapsamına alınmıştır.

Bu sigorta sayesinde karşı tarafın bedeni ve maddi zararları güvence altına alınmıştır. Ancak sigortanın kapsamında kalan tazminatlar sadece maddi tazminatı karşılamaktadır. Maddi tazminat dışında kalan tazminatların ödenmesi mümkün değildir.

Bu yüzden zorunlu trafik sigortası manevi tazminatı da ödemeyecektir. Manevi tazminat kişide oluşan acı, elem, üzüntü gibi durumları içermektedir ve bu tip duyguların para ile belirlenebilmesi mümkün değildir.

Bu yüzden zorunlu trafik sigortasının manevi tazminatı karşılaması mümkün değildir.

Trafik Sigortası Hasarı Karşılar Mı? 

Trafik sigortası sonucunda karşı tarafın hasarı ve zararları güvence altına alınmıştır. Ancak kasko sigortası olduğu durumlarda kişinin kendi aracında meydana gelen hasarlar da giderilecektir.

Trafik sigortası olan bir aracın kazaya girmesi durumunda sigorta, sadece karşı araçtaki hasarı karşılayacaktır. Ancak araçta kask sigortası da mevcutsa, hem karşı aracın hem de kazaya karışan aracın hasarının giderilmesi mümkün olacaktır.

Kasko sigortasının kapsamı trafik sigortasına nazaran daha fazladır.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne Demek?

Zorunlu Trafik Sigortasının her araç tarafından yapılması gerekmektedir. Bunun sebebi, karşı tarafın araç üzerinde meydana getirdiği zararda, zarar gören sürücünün zararının giderilmesi içindir.

Bir aracın Zorunlu Trafik Sigortası olmaması halinde trafiğe çıkması yasaktır. Bu yüzden yapılan kontrollerde sigorta olup olmadığı da incelenmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası yapmayan kişiler tespit edildiği takdirde, kanundan doğan cezalara hükmedilecektir.

Kasko İle Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Kasko ile trafik sigortası arasında birçok fark bulunmaktadır. Ancak bu farklardan en önemlisi, trafik sigortasının yapılmasının zorunlu olmasıdır. Kasko için ise böyle bir zorunluluk getirilmemiştir.

Zorunlu trafik sigortası kapsamında olan bir araç kazaya karıştığı takdirde karşı tarafın hasarı ödenecektir. Ancak kendi aracının hasarının sigorta tarafından ödenmesi mümkün değildir. Kaskoda ise kazaya karışana araç sahibinin kendi aracında oluşan hasarların da ödenmesi mümkündür.

Trafik Sigortası Nedir Ne Kadar Sürede Ve Niçin Zorunludur?

Trafik sigortasının yapılması Türkiye genelinde zorunlu hale getirilmiştir. Bu sayede araçların trafiğe sigortalı şekilde çıkması sağlanmıştır.

Trafik sigorta poliçesi 1 yıldır. 1 yıl içinde yenileme yapılmalıdır. Aksi takdirde kontroller yapıldığı sırasında sigortasız araç için öngörülen yaptırımların uygulanması mümkün hale gelecektir.

Daha Fazla Bilgi İçin: Trafik kazası tazminat avukat Ankara

Bu haber toplam 167 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara