Trafik Sigortasının Karşıladığı Hasarlar

Trafik Sigortasının Karşıladığı Hasarlar

Trafik Sigortasının Karşıladığı Hasarlar Nelerdir? Zorunlu trafik sigortasının karşıladığı hasarlar, ülkemizdeki milyonlarca araç sahibinin zorunlu olarak bu sigortayı yapmış olmalarına ve sigorta şirketlerinden her yıl poliçe almış olmalarına rağmen çoğunlukla bilgi sahibi olmadıkları konular arasında yer almaktadır.

Trafik Sigortasının Karşıladığı Hasarlar

Araç sahiplerinin maddi hasarlı trafik kaza vakalarında devreye giren trafik sigortaları hakkında bilgi sahibi olmak için araştırma yaptıkları görülmektedir.

Özellikle internet platformu üzerinden yapılan araştırmalarda trafik sigortasının karşıladığı hasarlar konusu bu alanda en çok merak edilen konulardan biri olarak öne çıkmaktadır.

İlk etapta zorunlu trafik sigortasının tanımına bakmak gerekmektedir. Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibinin zorunlu olarak yaptırması gerekli olan bir araç sigortası olarak kabul edilmektedir.

Araç sahibi zorunlu trafik sigortası yaptırmadığı takdirde, trafik polislerinin kontrolleri ile sigortasız olarak trafikte bulunduğu tespit edildiğinde araç sahibine para cezası uygulanır ve araç da zorunlu trafik sigortası yaptırılana kadar trafikten men edilir.

Milyonlarca araç sahibinin her yıl sigorta şirketlerinden yeniledikleri poliçelerle yaptırmış oldukları zorunlu trafik sigortasının esas amacı, trafikte olası kaza durumlarında kusuru bulunmayan tarafa verilen maddi hasarın karşılanmasını sağlamaktır.

Dolayısıyla zorunlu trafik sigortasının temel işlevi de göz önünde bulundurulduğunda bu sigorta türünün kazada kusuru bulunan araç sahibinin maddi hasarlarını ödemekle yükümlü olmadığı kolaylıkla görülebilmektedir.

Ödeme, trafik sigortası genel şartları içinde yer alan teminatlar için Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen hasar limitleri kapsamında gerçekleştirilmektedir.

Trafik Sigortası Kapsamındaki Teminatlar ve Trafik Sigortasının Karşıladığı Hasarlar Nelerdir?

Trafik Sigortasının Karşıladığı Hasarlar ile Zorunlu trafik sigortası kapsamındaki ana ve ek teminatlar, araç sahiplerini yakından ilgilendiren bir konudur. Bu sigortayı yaptırmış bir aracın trafik kazasına karışması durumunda;

  • Araçta meydana gelen addi hasar,
  • Zarar gören sürücü ve yolcuların sağlık giderleri,
  • Zarar gören sürücü ve yolcuların sakatlanma ve ölüm

hallerinde olmak üzere 3 temel teminat, poliçe limitlerine ve zarar görenlerin haklı olma durumları göz önünde bulundurularak çeşitli oranlarda sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır.

Zorunlu trafik sigortası poliçesi yaptıran kişiler, sahibi oldukları araçlarını sigortalatırken güvence altına olduklarını bilmekte ancak hangi hasarın ne kadarının sigorta şirketi tarafından ödeneceği konusunda detaylı bilgi sahibi olmadıkları görülmektedir.

Aracın mevcut grubuna göre zorunlu trafik sigortası teminat limitlerinin değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Nitekim otomobiller için ayrı, minibüsler, kamyonlar ve otobüs gibi araçlar için farklı teminat grupları bulunmaktadır.

Sigorta şirketinin karşılamayı taahhüt etmiş olduğu zararlar ve vermiş olduğu teminatlar ile bunların limitleri, her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir. Bütün sigorta şirketleri de müsteşarlık tarafından belirlenen teminat ve limitleri kullanmaktadır.

Ancak teminat limitleri her ne kadar sabit olarak belirlense de sigorta şirketlerinin müşterilerine sundukları genişletilmiş trafik sigortası ürünleri ile ferdi kaza teminatı, asistan hizmetler,i ve yasal koruma gibi ek teminatlar da araç sahiplerinin faydalanabildikleri güvenceler arasında yer almaktadır. Ne kadar ek teminat talebinde bulunursanız, trafik kazasında maddi açıdan ödemeniz gereken masrafları da o derece azaltmış olursunuz.

Trafik Sigortası Ne Kadar Ödeme Yapar?

Zorunlu trafik sigortasının ödeme yaptığı miktar, araç sahiplerinin hakkında bilgi sahibi olmak istedikleri en önemli konulardan biri olarak öne çıkmaktadır. İçinde bulunduğumuz yıl itibarıyla maddi hasarlı trafik kazası yaparsanız sigorta poliçeniz kapsamında araç grubunuza göre değişen asgari teminat limitlerinden yararlanabilirsiniz.

Maddi hasarlı trafik kazalarında zorunlu trafik sigortası şirketi araç başına 36 bin, kaza başına ise 72 bin TL teminat sunmaktadır.

Ölüm ve yaralanma ile sağlık giderleri kapsamında trafik sigortasının karşıladığı hasarlar kişi başına 360 bin TL'den başlayıp kaza başına 1 milyon 800 bin TL'ye kadar ulaşabilmektedir.

Makalede Trafik Sigortasının Karşıladığı Hasarlar konusu yer almıştır. Trafik kazası avukat ve danışma konuları için diğer başlıklardan arama yapabilirsiniz.

Bu haber toplam 293 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara