Trafik ve İş Kazasında Anne ve Baba Destekten Yoksun Kalma Tazminatı | Ankara Avukat

Trafik ve İş Kazasında Anne ve Baba Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

destekten yoksun kalma anne baba

Trafik ve İş Kazasında Anne ve Baba Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nasıl Alır? Destekten yoksun kalma tazminatı hak sahipleri anne, baba, eş, kardeş ve çocuklar olarak belirlenmiştir.

Hukuk sistemimizde 6098 sayılı Borçlar Kanunu’nun 53. maddesinde yer alan hükümlere göre düzenlenen destekten yoksun kalma tazminatında, “ölenin desteğinden yoksun kalan kişiler” başlıklı maddelerde kimler tarafından talep edilebileceği belirtilmiştir.

Trafik ve İş Kazasında Anne ve Baba Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Bu bağlamda bir kimsenin bir başkasının desteği olarak kabul edilebilmesi için, fiili bakım münasebetinin mevcut olması yeterli görülmektedir. Dolayısıyla destekten yoksun kalma tazminatı anne baba gibi kan bağı olan kişileri kapsamaktadır.

Destekten yoksun kalma tazminatı hususunda akrabalık, mirasçılık gibi kanuni veya sözleşmeye dayalı bir bakımı konu almamaktadır. Bu bağlamda sözleşmeden doğan bir sorumluluk bulunmaksızın, bir kimsenin fiili açıdan ve süreklilik arz edecek şekilde bir başkasına yardım etmesi, söz konusu fiili yardımın ileride gerçekleşmesinin beklenir olması gibi hususların vardığı ölenin destek sayılmasında kanuni açıdan yeterli görülmektedir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatında Çocukların Anne Babaya Destekleri

Hukuk sistemimizde 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümlerince düzenlenen destekten yoksun kalma tazminatında ölümlü bir iş kazası veya trafik kazası gibi vakalarda, hak sahibi konumunda bulunan kişi ya da kişiler arasında ölen kişinin anne ve babası da bulunmaktadır.

Nitekim çocukların anne ve babasına destekleri Yargıtay İçtihadı Birleştirme Büyük Genel Kurulu’nun 22.06.2018 tarihli kararı ile hukuk sistemimizde yer edinmiştir.

Bu bağlamda anne ve babanın yetiştirdikleri çocuklarının varlığı, zaman zaman da olsa gelip elini öpüp hal ve hatırını sorması hukuken bir destek olarak kabul edilmiştir. Bu sebeple anne ve babaların çocuklarının ölümü durumunda destekten yoksun kalacakları kabul edilerek ilgili kanunlar nezdinde hukuk sistemimizde yer etmiştir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatında Anne ve Babanın Çocuklarına Destekleri

Kanunlar nezdinde yasal bir görev statüsü kazandırılan anne ve babanın çocuklarına bakma görevi, Türk Medeni Kanunu hükümlerince düzenlenmiştir.

Bu bağlamda çocuk 18 yaşına gelene kadar anne ve babalarında destek görmektedir. Dolayısıyla ilgili kanunda yer alan hükümlere göre; çocuğun 19 yaşına kadar anne veya babası tarafından bakıldığına kanıt göstermesi gerekmeksizin destek gördüğü kabul edilmektedir.

TMK’nun ilgili maddelerinde çocuğun öğrenim görmesi durumunda destek süresinin 25 yaşına kadar devam ettiği belirtilmektedir. Öte yandan çocuğun evlilik dışı veya üvey olması da söz konusu durumda destek görme hususunu ortadan kaldırmamaktadır.

Bu ve buna ilişkin destekten yoksun kalma tazminatı anne baba hususunda bilinmesi gereken detaylı bilgiler için hukuk büromuzdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın




BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri