Boşanma Davasında Aldatma Nasıl İspatlanır?

Boşanma Davasında Aldatma Nasıl İspatlanır?
Boşanma Davasında Aldatma Nasıl İspatlanır? | Boşanma davaları bir sebebe dayandırılarak açılması zorunludur. Buda boşanmaya sebep olayların neler olduğu merak edilmektedir. Boşanma davasında en önemli boşanma sebebi zina ve aldatma sebebidir.
Boşanma Davasında Aldatma Nasıl İspatlanır? Boşanma davalarının genel kuralı olarak  Boşanma davaları bir sebebe dayandırılarak açılması zorunludur. Buda boşanmaya sebep olayların neler olduğu merak edilmektedir. Boşanma davasında en önemli boşanma sebebi zina ve aldatma sebebidir. Zina ve aldatma sebebi evliğin güven duygusunu yıktığı, eşler arasında inanılmaz manevi ve derin yaralar açmaktadır. https://youtu.be/N2eiBd5shcs

Boşanma Davasında Aldatma Nasıl İspatlanır Yargı Kararı

İstinaf mahkemesinde bir kararda Aldatma sebebine dayalı açılan boşanma davasında şöyle karar verilmiştir. Tanık anlatımlarına göre mahkemenin davalı erkeğe kusur olarak yüklediği aldatma olayının facebook da konuşma ve mesajlaşma olarak kaldığı, bu davranışın ise aldatma değil güven sarsıcı davranış olarak kabul etmiştir. Aldatma nasıl ispatlanır yukarıdaki açıklama dikkate alındığında ne kadar önemli olduğu görülmektedir.

Boşanma Davası Delil Listesi Dilekçe Örneği

Boşanma davasında kullanılacak delillerin dilekçesi örneğinin dikkatli bir şekilde incelenmesi mahkemeye kanıt sunacak kişiler için oldukça önemlidir. Boşanma davalarında taraflar bazı iddiaları mahkemeye sunabilirler. Bu iddialara ilişkin kanıtların mahkeme huzuruna çıkarılabilmesi için de dilekçelerin hazırlanması gereklidir. Örneğin aldatma sebebiyle boşanma dava dilekçesi dolduran ve dava sürecini başlatan kişi bu aldatmanın yaşandığını gösteren delilleri de ortaya koymalıdır. Bu delillerin durumlarına göre de mahkeme boşanmaya ilişkin kararlarını verir.

Boşanmada Neler Delil Olarak Kullanılabilir?

Boşanma davalarında delil olarak kullanılabilecek şeylerden bir tanesi fotoğraflardır. Boşanma davasında mahkemeye sunulacak kanıtların hukuki sınırlar içerisinde olması gereklidir. Kişilik haklarını ihlal edebilecek gizli kamera kayıtları ya da ses kayıtları gibi kanıtlar mahkeme tarafından kabul edilen belgelerden değildir. Bunun yanı sıra boşanma davasında Whatsapp kayıtları birer delil olabilirler. Özellikle telefonların ekran görüntüsünün fotoğrafını çekme özelliğiyle mesajlaşmaların fotoğrafının çekilmesi mahkemeye de sunulabilecek kanıtlardan birisidir. Bu delille genellikle aldatmaların ispatlanabilmesi için mesajlaşmaların belgelenebilmesi adına başvurulur. Aldatmalı Boşanmada Merak Edilen Sorular Aldatma ve zina delilleri nelerdir konusunda şöyle açıklamak gerekir. Boşanma davasında delil listesi örneği verilirken liste halinde tüm deliller dilekçe ile sunulmalıdır. Zina nasıl tespit edilir konusu ise bu delillerin ispat edilmesiyle mümkündür.

Aldatmalı Boşanma Davasında Neler Delil Olabilir?

Boşanma davasında aldatma konusunda en önemli delil olduğu düşünülen telefon kayıtlarına özel bir başlık altında anlatılması gerekmektedir. Zina davasında telefon kayıtları sadece destekleyici delil niteliğinde olduğunu belirtmemiz gerekir. Boşanma davasında telefon kayıtları istenir mi cevabı beklenen soruya istene bilineceği belirtmemiz gerekir.

Boşanma Davasında Aldatma Telefon Kayıtlarıyla Nasıl İspatlanır?

Telefon kayıtları dava dilekçesinde telefon numaraları bildirilerek aile mahkemesinde telefon operatörlerine yazı yazılarak detaylar istenir. Bu detaylar, arama yapılan numara, arandığı tarih, yapılan görüşme süresi, yapılan işlem türü olarak cevap olarak gelmektedir. Boşanma davasında telefon kayıtları dışında başka delil yoksa aramanın yoğunluğu, sıklığı, süresinin fazlalığı, arama saatlerinin geç saatlerde olması sadece güven sarsıcı davranışı ispatında kullanabilirsiniz.

Boşanma Davasında Şahitlik

Boşanma davasında şahit olmak için, taraflardan birinin yada her ikisinin lehine açıklamalarda bulunacak ve tanık olduğu durumu anlatacak konumda biri olarak, çağırılmak gerekir. Boşanma davasında şahitlikten vazgeçmek, eğer vazgeçme hakkı özel olarak korunan kişiler arasında bulunulmuyorsa mümkün değildir. Tanıklık kamu görevidir. Tanık olarak yazılan bir mahkemeye gidilmemesi, kamu görevini ihlal olduğundan, disiplin para cezası uygulanır. Bu bilgiler ışığında, taraflarla herhangi bir kan bağı bulunulmuyorsa veya aldatma durumunda diğer eş konumunda değilse, kişinin boşanma davasında şahitlik yapmak istemiyorum deme hakkı yoktur.

Boşanma Davasında Tanığın Önemi

Boşanma davalarında beyan edilen konular, evlilik içi konular olduğundan çoğunlukla belgelenemezler. Belgelenemeyen konular üzerinden mahkeme salonunda bilgi verecek, hakimin karar yetisini etkileyen bir tanığa ihtiyaç vardır. Bunun yanı sıra tanık delili, takdiri bir delildir. Hakimin, kanunlarla sınırlandırılmış yetki ve takdir becerisine göre şekil alan beyanlardır. Tarafların çağırmak istedikleri tanık sayısında bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ancak mahkeme yeter derecede tanık dinlediği hükmünü verirse, diğer tanıkları dinlememe hakkına sahiptir.

Boşanma Davasında Aldatma Otel Kayıtlarıyla Nasıl İspatlanır?

Boşanmada telefon kayıtları dışında, otel kayıtları da aile mahkemesinde istene bileceğini de belirtmek gerekir. Otel kayıtlarının, boşanmada aldatma sebebinin ispatı açısında en önemli delil olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Aldatma Nedeniyle Boşanma Avukatları Ankara Aldatma sebebine dayalı olarak açılan boşanma davası Yargıtay kararlarına göre aynı ortamda veya aynı evde sabaha kadar kalınmasını aldatma olarak değerlendirilmiştir. Bu nedenle boşanma davasında otel kayıtları evlilik sürecinin tamamı veya son beş yılını kapsayacak şekilde aile mahkemesinden istenebilir. Bir diğer önemli delil de, Boşanma davasında fotoğraf delili veya video görüntüleridir. Burada önemle belirtmek gerekir ki fotoğraf ve video görüntülerin yasal yollardan elde edilmesi gerekmektedir. Bu anlatımların dışında, tanık ifadeleri, yazılan notlar, facebook veya diğer sosyal ağlarda yapılan yazışmalar delil olarak sunulmaktadır.

Boşanma Davasında Aldatma Nasıl İspatlanır ve Tazminat Alınır?

Boşanma davasında aldatmanın ispatlanır olması davanın da birçok önemli hususlarını etkilemektedir. En önemli etki ise tazminat ve mal paylaşımı konularıdır. Aldatma ve zina sebebinin olması o eşin ağır kusuru ortaya çıkacaktır. Ağır kusurlu eşte bu sebepten dolayı boşanmada aldatma tazminat olarak tabir edilen maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkum olacaktır. Aldatma nedeniyle boşanma davasıne kadar sürer sorusu ise eşlerin bu sancılı süreçten ne kadar sürede kurtulacakları hesaplanması ve bilinmesi açısından önemlidir. Boşanma davaları Avrupa birliği Adalet komisyonuna üye ülkeler tarafından belirlenen tahmini sonuçlanma süresinin 449 gün olduğunu hesaplamışlardır. Aldatmalı boşanma davasının sancılı olması, ve ispatı halinde etkilerinin fazla olması sebebiyle avukat desteği almanızı önermekteyiz. Ayrıca Ankara barosu boşanma davası avukat ücretleri için bilgi alabilirsiniz.

Bu haber toplam 452 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara