Arabulucu Nasıl Seçilir ve Başvurulur?

Arabulucu Nasıl Seçilir ve Başvurulur?
Arabulucu Nasıl Seçilir ve Başvurulur? | Arabuluculuk resmi bir kavram olarak henüz yeni tanınmaya başlayan bir sistem ve bu anlamda da pek çok bilinmeyene sahip bir konu. Sıklıkla sorulan sorular arasında arabulucunun nasıl seçileceği geliyor. Arabulucuları kendiniz seçebildiğiniz gibi, her adliyede bulunan Arabuluculuk Merkezlerine yapacağınız Müracaatlarla da kolaylıkla...
Arabulucu Nasıl Seçilir ve Başvurulur? Arabuluculuk resmi bir kavram olarak henüz yeni tanınmaya başlayan bir sistem ve bu anlamda da pek çok bilinmeyene sahip bir konu. Sıklıkla sorulan sorular arasında arabulucunun nasıl seçileceği geliyor. Arabulucuları kendiniz seçebildiğiniz gibi, her adliyede bulunan Arabuluculuk Merkezlerine yapacağınız Müracaatlarla da kolaylıkla erişebilirsiniz. Arabulucular, sadece Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı' nda bulunan Arabuluculuk siciline kayıtlı kişiler arasından atanabilir.

Bir Kişinin Seçtiği Arabulucuya Gitmeli Miyim? Arabulucu Nasıl Seçilir ve Başvurulur?

Arabuluculuk daveti esnasında taraflardan birinin seçtiği veya önerdiği Arabulucuyu, o tarafın avukatıymış gibi düşünmek en sık düşülen yanılgılardan biridir. Arabuluculuk resmi ve kanuni tanımı açısından da son derece yanlıştır. Daha baştan bu şekilde yaklaşmak, anlaşmazlığın Arabulucuk yoluyla çözülememesine neden olabileceği gibi, dava sürecine taşınması kaçınılmaz bir hal alabilir. 6325 Sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu maddeleri bulunur.
  • İrade ve Eşitlik
  • Gizlilik
  • Beyan ve Belgelerin Kullanılmaması
  • Görevin özenle ve tarafsız bir biçimde yerine getirilmesi
  • Tarafların Aydınlatılması
Bu kapsamda Arabulucuyu karşı tarafın avukatı olarak görmek ve anlaşmazlığın giderilmesi için Arabulucuya gitmemek son derece yanlış bir karar olur. Arabulucu Nasıl Seçilir ve Başvurulur?

Yine de Karşı Tarafın Seçtiği Arabulucuya Gitmemek İçin Ne Yapılabilir?

üm bu değerlendirmelere rağmen, karşı tarafında Arabulucu davetine katılmamak, ancak bu durumda haksız duruma düşmemek için başka bir Arabulucu önerilebilir veya Arabulucuk davetine avukatınızla birlikte gidebilirsiniz. Sizin önereceğiniz Arabulucuya da anlaşmazlığa taraf olan diğer kişi veya kişiler tarafından aynı şekilde tavır alınabilir ve bu durum bir çıkmaza ve dolayısıyla anlaşmazlığın hukuki sürece taşınmasına neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple Arabuluculuk davetine avukatınızla birlikte katılmanız daha iyi bir karar olabilir. Aynı zamanda anlaşmazlıkların Arabulucuk Kanunu kapsamında çözülebilmesi için, aynı konuyla ilgili birden çok Arabulucunun faaliyet göstermesi de mümkündür. İlerleyen aşamalarda taraflar arabulucular arasında çeşitli yollarla tercihlerini yapabilirler. Arabulucu Nasıl Seçilir ve Başvurulur?

Arabuluculuk Süreci Daha Hızlı ve Daha Az Masrafla Çözüm Sağlar

Arabulucuk yoluyla anlaşmazlıkların giderilmesinde insan ilişkileri önde tutulur. Bir mahkeme, hakim, avukat gibi ihtiyaçlar ortadan kalktığı için, anlaşmazlığın giderilmesi sırasında, bir dava sürecine göre masrafı düşük bir süreç işler. Bununla birlikte anlaşmazlıkların çözümleri son derece hızlı olur. Bazı konularda bilgi, belge ve benzeri donelerin toplanması gerekebildiği için, bir seferde anlaşmazlık çözülemese de, birçok durumda sadece bir gün içerisinde çözüme kavuşturulan anlaşmazlıklar vardır. Bu kapsamda ele alındığında, herhangi bir dava sürecine göre benzersiz avantajlar sunan Arabulucuk, resmi bir kavram ve seçenek olarak mutlaka değerlendirilmelidir. Arabulucuk davetlerine katılma konusunda yaşadığınız tüm kuşkuları, davete yasalar ve kanunlar hakkında uzman bir avukat aracılığıyla katılmanız, kişisel çıkarlarınızın tam olarak korunmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte Arabulucuk davetleri, kesin bir şekilde anlaşmazlığın sonuçlanacağı anlamına da gelmez. Arabulucu Nasıl Seçilir ve Başvurulur?

Bu haber toplam 430 defa okunmuştur
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
İLETİŞİM: 0 312 229 25 05 CEP: 0 545 229 25 05 ADRES : Adres: Eti, Strazburg Cd. N:10/9, 06101 Çankaya/Ankara